Brejking
26.12.2018. 19:34
Tamara Marković - Subota

PRETNJE VLADI JAPANCU

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

U ratu sa "škaljarcima", ubijen brat Vladimira Jovanovića, a zatim zapaljen njegov džip

Napuštajuci sudnicu nakon što je njegovom sinu Jovanu Vukotiću, koga je policija oznacila kao vođu „škaljarskog klana", izrečena presuda od 15 meseci zatvora zbog korišćenja falsifikovanog pasoša, Veselin Vukotić revoltirano je izrekao niz klatvi, a zatim doviknuo i „da zna ko je sudijin rođak". Iako tvrdnji starijeg Vukotića, u prvi mah, nije pridavana posebna pažnja, sagovornici „Ekspresa" upućeni u dešavanja u srpskom i crnogorskom podzemlju, tvrde da se ona direktno odnosila na više puta osuđivanog Vladimira Jovanovića, poznatijeg kao Vlada Japanac, inače
bliskog rođaka postupajuće sudije Irine Kovačević.

Reči Veselina Vukotića u sudu, policija, kako "Ekspres" saznaje smatra direktna pretnjom Jovanoviću. Tim pre što sukob izmedu Jovana Vukotića i Jovanovića traje već duže vreme.

- Vukotićeva pretnja samo je podgrejala ranije sumnje da je Jovanović „zaratio" sa pripadnicima „škaljarskog klana". Indicije da se sprema Jovanovićeva likvidacija jasne su nakon što je početkom marta rafalima iz automatskog oružja na Dušanovcu ubijen Blažo Đurović (39), Jovanovićev brat po majci. Izvesna operativna saznanja ukazuju da je Đurović bio blizak beogradskom ogranku „kavačkog klana", čiji su članovi u sukobu sa „škaljarcima". Ti podaci ukazuju i da je Đurović u "kavačkoj" grupi bio zadužen za iznude i uterivanje dugova.

Da je Jovanović sledeća meta „škaljaraca" bilo je jasno na dan Đurovićeve sahrane, kada je na Banovom Brdu izgoreo njegov terenac  „folksvagen tuareg", kaže izvor „Ekspresa" upućen u saznanja policije.

U prvom trenutku, kako objašnjava naš sagovornik, policija nije bila sigurna da li je „tuareg" namerno zapaljen ili je došlo do oštećenja instalacija koje su izazvale požar.

U trenutku izbijanja požara, terencem je upravljala Jovanovićeva devojka.

-"Devojka koja je vozila džip osetila je dim, skrenula, zaustavila se, i uspela da napusti vozilo pre nego što je buknuo plamen. Par sekundi kasnije, automobil je eksplodirao. Na sreću, devojka nije povređena u incidentu. Na mesto eksplozije odmah su došli policajci i vatrogasci koji su ugasili požar. Policija je ubrzo došla do podatka da izgorelo vozilo pripada Jovanoviću. Zbog toga su inspektori i posumnjali da je požar podmetnut", kaže naš izvor.

On otkriva još nezvanična saznanja policije da su tragovi koji su pronađeni na mesta eksplozije Jovanovićevog džipa, ukazuju da su u paljenje bile umešane osobe bliske Nemanji Ivanovu, koji je kasnije osumnjičen, a potom i optužen za ubistvo Blaža Đurovića.

Đurović, Jovanovićev brat po majci ubijen je 10. marta u klasičnoj mafijaškoj sačekuši u Ulici vojvode Skopljanca, nakon što je "BMW" izašao iz garaže. Njegovom vozilu tada je prišao beli džip X5 iz koga je ispaljeno oko dvadeset metaka. Đurović je na mesta podlegao ranama, a napadači su pobegli.

Jake policijske snage ubrzo su blokirale ulicu u kojoj se dogodilo ubistvo. Posle nekoliko sati, u blizini Kumodraškog groblja, policija je pronašla zapaljeni terenac BMW X5 i u njemu automatsku pušku. Daljom istragom utvrđeno je da je upravo ovo vozilo korišćeno u likvidaciji, a nađeni tragovi, policiju su, za manje od mesec dana istrage doveli osumnjičenog Nemanje Ivanova, koji je uhapšen.

Početkom aprila u Zagrebu je, po poternici koju je Srbija raspisala za njim zbog učestvovanja u likvidaciji Đurovića, uhapšen saučesnik Nemanje Ivanova, Darko Vesković, zvani Prika. Uhapšen je samo dan pošto su tamošnja policija i pravosuđe obavešteni da je za njim raspisana poternica zbog ubistva. On je na osnovu informacija srpske policije, zaustavljen na ulici i, bez opiranja sproveden u pritvor.

Osumnjičeni Vesković, inače je prema saznanjima policije, blizak klanu Luke Bojovića, pogotovo prvom Bojovićevom saradniku, Filipu Koraću, ali i drugim članovima „škaljarskog klana".

Uhapšeni Vesković je, kako "Ekspres" saznaje godinama koristio lažni pasoš BiH.

Dug od 56.000 evra

Kako je policija otkrila, Đurović je svojevremno Ivanovu pozajmio 56.000 evra. Dogovor je bio da Ivanov za taj novac kupi i preproda kokaina, a da Đuroviću da deo zarade. Ivanov je Đuroviću obećao da će utrostručiti novac, ali mu se ubrzo javio s objašnjenjem da je posao propao, i da od novca nema ništa. Đurović je tada od Ivanova tražio da mu vrati uloženo, ali je Ivanov odgovorio da "nema para".

Posle ove prevare, Đurović je sa prijateljem Jovicom Radonjićem oteo nekadašnjeg prijatelja, Ivanova. U napuštenom objektu na kraju grada, Ivanov je danima zlostavljan. Zbog te otmice Đurović je bio u pritvoru, dok je njegov saučesnik Radonjić, u aprilu 2015. godine ubijen na Zvezdari. Veruje se da iza ove likvidacije stoji upravo Ivanov.

Ivanov je bio optužen i za ubistvo Vlade Veličkovića u januaru 2015. godine, u hotelu „Majdan" u Beogradu.

Veličković je kobne večeri u hotel stigao upravo sa Ivanovim i Stankom Buhancem, za kojim su zatim raspisane poternice. Po poternicama Interpola, Ivanov je kasnije uhapšen u Beču, Buhanac u Nemačkoj i obojica su izručeni Srbiji. Na suđenju je Ivanov oslobođen optužbi, dok je njegov Buhanac  prvostepenom presudom osuđen na 11 godina zatvora zbog ubistva Veličkovića.

Mogućnost likvidacije Vlade Japanca, bila je tema i u Tužilaštvu za organizovani kriminal.

Njegovu likvidaciju, navodno, je spremala grupa Slobodana Šaranovića. Međutim, na suđenju ovoj grupi, na koje je pozvan kao svedok, Jovanović je rekao da o tome ne zna ništa i tvrdio da nikoga iz Šaranovićeve grupe ne poznaje.

-"Ne gledam televiziju, vesti i ne čitam novine već deset godina i duže. I ne pamtim imena osim
ako nismo prijatelji", rekao je tada Jovanović tužiocu.

Vlada Japanac dosije u policiji "otvorio" je još pre dve decenije. U prvoj Beloj knjizi MUP-a Srbije iz 2001. godine naveden je kao član „zemunskog klana".  U javnosti je postao poznat kada je otkriveno da su atentatori, prilikom pokušaja ubistva Vuka Draškovića u Budvi, odseli u njegovom stanu. Međutim, za ove sumnje policije nije bilo dokaza, pa je posle šest meseci u pritvoru, Jovanović pušten na slobodu. Zbog ovog hapšenja je kasnije tužio državu i dobio odštetu.

Pred Trećim osnovnim sudom u Beogradu, Jovanović je sa još dvojicom okrivljenih 2015. godine odgovarao za iznudu i protivpravno lišenje slobode jedne žene iz Novog Beograda, koju su oteli 2014. Trojica okrivljenih terete se da su od oštećene iznudili 710 evra i oko 4.000 dinara. Pravnosnažno je osuđen na dve godine i deset meseci zatvora.

Zbog istog krivičnog dela, Japanac je ranije izdržao još jednu kaznu od dve godine zatvora, pošto ga je sud oglasio krivim da je od vlasnika „Maksis taksija" Nenada Mikića, 2005. godine iznudio 50.000 evra.

U međuvremenu je, kako je rekao pred sudom, postao pisac.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
4°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve