Društvo
25.09.2018. 12:23
R.E./Blic Žena

RAZLOGA ZA PANIKU NEMA: Naš epidemiolog otkrio sve o "majmunskim boginjama" o kojima priča cela Srbija

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Vest da su se u Zapadnoj Evropi pojavili prvi slučajevi "majmunskih boginja" i da je zbog toga Ministarstvo zdravlja Republike Srbije pojačalo kontrolu na graničnim prelazima, uznemirilo je mnoge koji strepe da bi moglo doći do širenja ove bolesti u našoj zemlji. Da li ima razloga za strah i o kakvoj bolesti je zapravo reč, za "Ženu" objašnjava prof. dr Zoran Radovanović, spec. epidemiolog.

U ZAPADNOJ EVROPI POJAVILE SE MAJMUNSKE BOGINJE: Srbija pojačava nadzor na granicama ka EU

Kako izgledaju "majmunske boginje"

"Nije u pitanju novo oboljenje. Za "majmunske boginje" se znalo još 70-ih godina, pa je u vreme iskorenjivanja velikih boginja 80-ih godina postajala mogućnost da one zauzmu njihovo mesto, što se nije dogodilo", kaže epidemilog Zoran Rradovanović.

Iako su u medicini poznate decenijama, za širu javnost su "Monkeypox" i dalje nepoznanica.

"Ova vrsta boginja poput malih i velikih spada u ospine granice, ali je u odnosu na njih blaža i sa manjom verovatnoćom prenosa sa čoveka na čoveka. Postoji u ovom momentu strah da ne dođe do mutacije virusa koja bi olakšala transmisiju, ali su verovatnoće za to male. Teško se prenosi i sa majmuna na čoveka. Majmunske boginje su vrsta virusa koja se najčešće prenosi sa primata na primate", ističe naš sagovornik.

Imaju i geografsko odredište, pa su najučestalije u tropskoj Africi. Ipak, u Velikoj Britaniji registrovani su pacijenti sa "majmunskim boginjama" (virus su doneli putnici iz Nigerije).

"Pojavile su se nakon bližeg kontakta sa životinjom, a onda se nakon 10 dana inkubacije u Evropi bolest ispoljila", objašnjava epidemiolog kako je došlo do pojave virusa na Staro kontinentu i naglašava da se ova vsta boginja retko javlja pa da mesta za paniku apsolutno nema.

"Nema govora o epidemiji i kada bi neko u našoj zemlji oboleo, preneo bi virus eventalno na nekog bližnjeg i na tome bi ostalo", kaže profesor Radovanović.

Simptomi "majmunskih boginja"

S obzirom da spadaju u osipne groznice simptomi su slični kao kod velikih i malih boginja.

"Javlja se prvo povišena temperatura, a posle dva do tri dana čovek se ospe, dolazi do promena na koži", nabraja profesor.

Na listi simptoma su i slabost organizma, uvećanja limfnih čvorova, a završni stadijum bolest je prelazak ospi u kraste koje otpadaju sa kože.

Kako dalje navodi epidemiolog Radovanović, ne postoje lekovi i vakcine protiv boginja o kojima se danas uveliko govori u Srbiji.

"Vakcine protiv malih boginja su potpuno neefikasne protiv "majmunskih boginja", dok bi one protiv ovčjih mogle da daju određene rezultate, ali to nije naučno potvrđeno", naglašava.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve