Svet
14.07.2018. 11:07
R.E./DailyMail

SVEVIDEĆE OKO VELIKOG BRATA: Kina ima najbolji sistem za nadzor na svetu

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Internet cenzura, apsolutan digitalni nadzor, strogi bezbednosni propisi i kontrolisana komunikacija, nisu baš najbolja reklama za jednu od vodećih zemalja sveta i nesalomivog azijskog giganta - Kinu.

Od ove godine, Kina je podigla cenzuru i kontrolu svog stanovništva na sasvim novi stupanj evolutivne lestvice. Ova zemlja ne samo da je uvela preko 20 miliona "oštrookih" kamera nove generacije, već je svojim policajcima uručila i specijalne digitalne naočare, koje uz pomoć umrežene veštačke inteligencije i posebno adaptiranog sistema za nadzor, mogu da prepoznaju lica i utvrde identitet građana.

Dok su kamere postavljene na svakom ćošku i okreću se za 360 stepeni, budno motreći na prolaznike bez omaške, policijske naočare koriste tehniku sličnučnu skeniranju prsta i za svega 10 deo sekunde mogu da uporede određeni profil sa profilom 10 000 osoba.

Ovaj sistem za nadzor, za koji Kinezi dogmatično veruju kako će smanjiti procenat kriminala i povećati bezbednost zemlje, i koji zaista pomalo asocira na antiutopijsku sliku iz Orvelovog romana, jeste deo projekta "Skajnet" (SkyNet), što u doslovnom prevodu znači "nebeska mreža". Ovako postavljenim kamerama i digitalnim naočarima ne samo da je nemoguće pobeći, budući da sistem CCTV kamera automatski šalje informacije o boji odeće, godinama i polu osobe koja se snima,već će kao dodatak na to policija imati i pristup svim podacima građana, od istorije internet pretrage, preko dokumenata, sve do komentara koji se ostavljaju na forumima.

Ovaj projekat je lansiran još 2015. godine, a kineska Vlada ga je opravdala hitnom potragom za korumpiranim službenicima i čuvenim beguncima, koji su poznati po tome što su vodili ilegalne banke, utajili porez i krali sredstva od velikih kompanija.

Zahvaljujući sistemu "nebeskog umreženja" i specijalno instaliranim LED ekranima širom zemlje, slike i poternice za ovim beguncima su odmah postavljene, i Kinezi veruju da je pitanje dana kada će pasti u ruke zakona. Takođe, vlda Kine se hvali kako će "Skajnet", zahvaljujući neprestanom poboljšavanju, postati pravi prekognitivni digitalni čuvar i moći da predvidi zločin pre nego što se dogodi.

Međutim, iako ovaj superpojačan sistem digitalnog nadzora zaista može da pomogne da se smanji stopa zločina, postavlja se pitanje da li kineska vlada zapravo pod maskom brige za bezbednost narušava ličnu slobodu stanovništva, i da li uopšte ima pravo da nadzire svoje državljane 24 časa, ne dozvolivši im ni trunku privatnosti.

 

ATF: Poznato je kako je Kina i pre čuvene "čarke" zbog trampovskog carinskog reketa imala vrlo kontrolisanu komunikaciju sa ostatkom sveta. Nije tajna kako je ova zemlja "seckala" i preuređivala određene knjige i holivudske blokblastere, koji bi pomenuli Tibet, kao što su bili čuveni hitovi "Sedam godina na Tibetu", posle koga je Bred Pitu bilo zabranjeno da stupi na kinesko tlo, ili čak i skorašnji film "Doktor Strejndž", koji je na insistiranje Kine, lik tibetanskog mudraca i maga učitelja, morao da promeni u keltsku mag-ratnicu. Čak i sajtovi poput Jutjuba, Fejsbuka i Tvitera jednostavno ne postoje u ovoj državi, koja je čuvena po nadzoru svog stanovništva.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
7°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve