Biznis
29.07.2023. 17:05
R.E

Rat u Ukrajini

Cene žita i nestabilnost prolaza na Crnom moru

žito, prevoz žitarica
Izvor: Shutterstock / Alexey Lesik

Dok su se brodovi koju su se uputili ka Crnom moru okupljali u vodama u blizini Istanbula, cene pšenice su ostale povišene, 13 odsto više početka prethodne sedmice, kada se Rusija povukla iz ratnog sporazuma koji se smatrao ključnim za stabilizaciju globalnih cena hrane.

Raskid sporazuma, koji je Ukrajini omogućio da bezbedno izvozi svoje žito preko Crnog mora mogao bi da ima značajne dugoročne posledice po zalihe žita, rekao je za "Njujork tajms“ Aleksis Elender, globalni analitičar u "Kpleru“, kompaniji za analitiku prometa robe.

Uprkos snažnim žetvama žitarica od strane drugih velikih svetskih izvoznika, uključujući Brazil i Australiju, cene bi mogle postati nestabilne.

"Nemajući Ukrajinu kao dobavljača, povećavamo ranjivost globalnog tržišta žitarica na ovakve šokove“, rekao je Elender. "Kratkoročno, zalihe su dobre, ali dugoročno, ako doživimo još ovakvih šokova u snabdevanju, ranjiviji smo na nivou čitavog globalnog tržišta.“

Još jedna suša u Brazilu, kao što je bila 2021. godine, ili poremećaj u uzgoju ječma i pšenice u Australiji izazvan toplim strujama, mogli bi da dovedu do skoka cena, rekao je on.

Ruske pretnje da će napasti komercijalna plovila koja idu ka ukrajinskim lukama zaustavile su saobraćaj u toj oblasti. Podaci o praćenju marinaca pokazuju da brodovi koji su bili na putu ka Crnom moru stoje u lukama u Istanbulu dok čekaju da vide da li bi sporazum mogao biti postignut.

"Još uvek odlučuju šta će da rade“, rekao je. Neki brodovi bi mogli tražiti da pokupe zalihe žita iz drugih delova Evrope.

U ovom trenutku, brzo rešenje izgleda malo verovatno. Rusija je prošle nedelje više puta bombardovala lučki grad Odesu raketama i dronovima, nakon udara ukrajinskih bespilotnih letelica, prvo na Moskvu, a posle toga i na ruski most koji povezuje okupirano poluostrvo Krim sa kopnenom Rusijom.

Bombardovana je i luka u gradu Reni, koji se nalazi tik prekoputa rumunske teritorije, koja je članica NATO-a, a taj napad je specifično ciljao je na alternativne izvozne rute Kijeva kojima je žito stizalo na svetska tržišta, nekoliko dana nakon što je Rusija raskinula sporazum koji je Ukrajini omogućio da svoje žito otprema preko Crnog mora. Ovaj napad bio je najbliži teritoriji jedne NATO države članice od početka rata prošle godine.

Napad na dunavsku luku trajao je četiri sata, napisao je na Telegramu Oleh Kiper, načelnik regionalne vojne uprave u toj oblasti Ukrajine. Ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je tri drona, rekao je on i dodao da je sedam osoba ranjeno, a jedna od njih zadobila teške povrede.

Ukrajinski i rumunski zvaničnici osudili su udar na luku, a predsednik Rumunije Klaus Johanis osudio je napad na ukrajinsku infrastrukturu blizu granica njegove zemlje. On je na Tviteru rekao da "nedavna eskalacija predstavlja ozbiljne rizike po bezbednost u Crnom moru“, kao i da utiče na ukrajinske isporuke žita i globalno snabdevanje hranom.

Otkako se Kremlj prošle nedelje povukao iz Crnomorske inicijative za transport žitarica, ruske snage su gotovo svake noći započinjale nove napade na grad Odesu – koji je na oko 200 kilometara od Renija – i njegovu crnomorsku luku, uništavajući usput i zalihe žita i infrastrukturu.

Ti napadi, zajedno sa upozorenjem Moskve da će smatrati da svaki brod koji se približava ukrajinskim crnomorskim lukama potencijalno prevozi vojni teret, učinili su ukrajinske alternativne rute za prevoz žitarica još vitalnijim.

Prekid sporazuma između Rusije i Ukrajine takođe ima implikacije na osiguravajuće kuće koje pokrivaju brodski saobraćaj, kao i vlasnike brodova u Crnom moru, koji više neće imati osiguranje za putovanje u ukrajinske luke, rekao je Džejms Vitlam, direktor proizvoda u kompaniji "Concirrus“. Dok je sporazum između Rusije i Ukrajine bio na snazi, brodovi su mogli da obezbede osiguranje u okviru privremenog sporazuma.

"Tržišta osiguranja sada pokušavaju da se snađu u novonastaloj situaciji i proračunaju koliko su izložena riziku“, rekao je Vitlam.

Uprkos nedavnim porastima, cene žitarica su i dalje niže nego što su bile uoči ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, delom zato što se očekivao završetak ovog sporazuma između dve države, ukazao je Elender. Pored toga, ukrajinski izvoz žitarica je nedavno bio na smanjenom nivou zbog ograničene radne snage jer veliki broj radnika učestvuje u ratu, a ometale su ih i ograničene zalihe goriva i teritorije koje su izgubili u ratu.

Ukrajina je takođe povećala izvoz kamionima, vozovima i rečnim baržama.

Ukrajina će verovatno i dalje moći da izvozi većinu svoje pšenice, kukuruza, ječma i suncokreta alternativnim putevima, saopštila je u četvrtak holandska banka Rabobank. Ali ovo će staviti dodatni pritisak na luke na Dunavu, a troškovi transporta će postati skuplji i železnička infrastruktura će biti izložena većem riziku od ruskog napada, pisalo je u napomeni banke.

"Veći transportni troškovi znače da bi ukrajinski poljoprivrednici mogli, vrlo verovatno, smanjiti zasađene površine u budućnosti“, navodi se u belešci.

Ukrajina je jedan od vodećih izvoznika žitarica i vodeći svetski izvoznik suncokretovog ulja, a nedavno prekinuti sporazum je omogućavao Ukrajini da ponovo pokrene izvoz miliona tona žitarica koji je pao nakon početka rata.

Ukrajina je od početka važenja sporazuma uspela da izveze 32,9 miliona tona žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda u 45 zemalja, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija. Prema sporazumu, brodovima je bilo dozvoljeno da nesmetano prolaze pored ruskih ratnih brodova koji su blokirali ukrajinske luke od početka rata.

Moskva se žalila da je sporazum bio previše pristrasan prema Kijevu i da bi, između ostalog, trebalo ukinuti sankcije Zapada koje su ograničavale izvoz i prodaju ruskih poljoprivrednih proizvoda.

Očekuje se da će rastuće cene najviše pogoditi najsiromašnije ljude na svetu. Ukrajina je prošle godine isporučila više od polovine žitarica Svetskog programa za hranu koje su poslate ljudima u Avganistanu, Etiopiji, Keniji, Somaliji, Sudanu i Jemenu, prema UN.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Izvoz žitarica iz ukrajinskih luke - Rusija se povukla iz sporazuma
1

Rat u Ukrajini

30.10.2022. 08:04

Izvoz žitarica iz ukrajinskih luke - Rusija se povukla iz sporazuma

Ruske vlasti saopštile su da se povlače iz sporazuma o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka, vitalnog za snabdevanje hranom u svetu, posle napada u crnomorskom poluostrvu Krim, koji Moskva pripisuje Ukrajini i Velikoj Britaniji.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
15°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve