Društvo
05.09.2018. 14:58
R.E./CNN/Srpski telegraf/Večernje novosti

ZABRANJENO ZA PSE I TELEFONE: Da li će i srpski đaci morati da slede francusku i nemačku reformu i zabrane telefone u školama?

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Francuski i nemački učenici, već od tri, pa do 15 godina starosti, rekli su zbogom selfijima, porukama, tvitovima i četovanju za vreme časa.

Od početka školske godine deca u ovim zemljama ne smeju da koriste mobilne telefone, digitalne "pametne" satove, tablete i druge uređaje tog tipa u školskoj zgradi, čak ni za vreme odmora.

Novo pravilo je uvedeno kao odgovor na sve veću zavisnost dece od ovih uređaja, zahvaljujući kojoj učenici lošije prate nastavu i ne postižu uspeh kakav bi mogli.

Nastavnike je brinulo to što su učenici sve više izolovani od društvene sredine, pa nose i po dva ili više telefona, kako bi bili sigurni da su dobro konektovani i da neće propustiti novosti sa društvenih mreža, ignorišući potpuno lekcije, ali i svoje kolege iz razreda.

"Znamo da je danas vrlo rasprostranjena zavisnost od ekrana, kao i da se mobilni koristi u pogrešne svrhe. Naš zadatak je da zaštitimo mlade i tinejdžere, kao i da im omogućimo dobre uslove za obrazovanje, čemu će ovaj zakon pomoći", navodi Žan Mišel Blanker (Jean-Michel Blanquer), francuski ministar obrazovanja, a prenose mediji.

Čitav sistem zabrane je efikasno osmišljen, pa tako deca moraju da ostave telefon kući, ili da ga već na samom ulasku u školupredaju dežurnom nastavniku, a mogu da ga uzmu natrag kada napuštaju zgradu. Oni đaci koji pokušaju da "prokrijumčare" mobilni, moraće da se pomire sa tim da će uređaj biti konfiskovan, i ako se incident kojim slučajem ponovi, roditelji tog učenika moraće da idu kod socijalnog radnika.

Novo pravilo je dobra vest i za zabrinute psihologe i pedagoge koji veruju kako je neprestana internet konekcija štetna po ljudski mozak i da oštećuje sposobnost koncentracije, na šta su posebno ranjiva deca i mladi, što je i dokazalo istraživanje južnokorejskih naučnika.

"Mejlovi, poruke, četovanje posedaju život pojedinca sve dok se on na kraju zbog pritiska ne slomi", tvrdi i Benoit Hamon (Benoît Hamon), bivši francuski ministar obrazovanja.

Važno je istaći da deca nisu odsečena od komunikacije, pa ako se dogodi da je detetu hitno potreban telefon, može ga uvek zatražiti od dežurnog nastavnika. Takođe, osobe koje imaju zdravstveno opravdanje da nose mobilni sa sobom, kao na primer deca sa invaliditetom, ne podležu ovoj zabrani.

Sa druge strane učenici srednjih škola u Francuskoj još uvek ne moraju da se suoče sa ovim novinama, ali pojedine srednje škole ozbiljno razmatraju da i one stave mobilne pod katanac.

Što se tiče škola u Srbiji, i one su inspirisane potezom Francuza i Nemaca, pa je tako pokrenuta inicijativa da ovo pravilo zaživi i kod nas, sa čim su se složili Mladen Šarčević, ministar prosvete i Srpski telegraf. Šarčević veruje kako bi ova promena unapredila naš školski sistem, budući da je on sličan poduhvat sproveo mnogo ranije u privatnim školama u kojima je radio.

"Sproveo sam tu ideju u praksi i pokazala se odlično. Nema prepisivanja, nema snimanja drugova i drugarica, izazivanja svađa i tuča, bolje se prati nastava. Mobilni telefoni se predaju dežurnom nastavniku po ulasku u školu i od njega se uzimaju u povratku. U slučaju hitnih situacija đak uvek može da traži telefon od dežurnog nastavnika i pozove roditelje", objašnjava Šarčević, a prenosi Srpski telegraf.

Inicijativa za ukidanje mobilnih telefona u srpskim školama je naišla i na podršku mnogih nastavnika i školskih psihologa, koji ovu ideju vide kao spas za decu koja su postala pravi zavisnici od mobilnih, već u prvom razredu osnovnih škola.

"Mobilni telefoni u školi se koriste radi razonode, a ne u obrazovne svrhe i u tom smislu više ometaju nastavu, nego što koriste đacima. Mladi đaci, čak i prvaci, koriste svaki odmor da telefoniraju, umesto da razgovaraju i prošetaju. Naravno, postoje opravdane situacije kada dete mora da se javi, na primer ako daleko stanuje, ali to ne znači da telefon treba da se ima i tokom nastave", smatra Nataša Nikolić Gajić, učiteljica, a prenosi Srpski telegraf.

Školski psiholog, Branka Tišma, veruje kako bi zabrana mobilnih terlefona omogućila deci da brže sazrevaju i da se bolje socijalizuju. Međutim to se ne može postići bez podrške roditelja i njihove uključenosti u ovu inicijativu.

"Deca danas jednostavno ne znaju šta će bez mobilnih telefona! treba da nauče da se više oslanjaju jedni na druge i na odrasle i da tako razvijaju socijalne kontakte, koji su važni za sazrevanje. Ako ćemo ukinuti mobilne telefone, potrebna je velika podrška roditelja. Mi smo u školi imali takav pokušaj, ali nije uspeo jer se na prvom mestu mora pažljivo osmisliti gde će se telefoni ostavljati i čuvati", navodi Tišma, a prenosi Srpski telegraf.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
13°C
27.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve