Sport
24.08.2016. 10:19
ekspres

SLUČAJ POGBA: Veliki fudbalski prasak težak 257 miliona evra

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Jedan otpisani igrač Mančester junajteda i jedan pica-majstor glavni su akteri transfera koji je pokazao da u fudbalu ne postoje granice. Monetarni udar na fudbalskom tržištu stigao je kao posledica novog ugovora Premijer lige sa Skaj i BT Sportom i puštanja kineskih milijardi u fudbalski opticaj

Pogbooom! Zvučni zid je pukao i otvorio pitanje ima li granice u visini transfera. I dok igrači, treneri i agenti trljaju ruke zbog odlično obavljenog posla od 250 miliona evra s angažovanjem Pola Pogbe i dok navijači Mančester junajteda pripremaju dlanove da pozdrave svog novog idola, kod ostatka fudbalskog puka Evrope raste zebnja da li preveliko upumpavanje novca može dovesti do pucanja fudbala.

Pol Pogba, glavni junak ovogodišnje letnje priče, bio je tri godine polaznik akademije Mančester junajteda. Pred oko Aleksa Fergusona i njegovog skauting tima došao je u oktobru 2009. kao junior iz Avra. Na nagovor svog menadžera Mina Rajole odbio je da potpiše ugovor sa Junajtedom i za 1.850.000 evra prešao u Juventus.

Menadžer "đavola" Ferguson je u autobiografiji napisao da je Rajola menadžer sa kojim nikad nije želeo da se nađe za istim stolom, a razlog je "dribling" koji je urađen kako bi mladi Francuz stigao u Torino. Zvezda u nastajanju započinje meteorski uzlet. Brz, jak na lopti, s osećajem za gol, brzo je zaslužio laskave ocene stručnjaka i osvojio simpatije navijača. U dresu crno-belih odigrao je 124 utakmice i postigao 28 golova, podigao četiri pehara šampiona Italije i dva trofeja nacionalnog kupa.

Pogba se na velika vrata posle četiri godine vratio u Mančester junajted. Zanimljivost predstavlja računica da je u tom periodu svakog dana finansijski napredovao za čak 171.233 evra

Brzo se izborio za dres "trikolora" za koje je upisao 38 nastupa i šest pogodaka, stigavši do finala Evropskog šampionata. "Otpadak" sa "Old Traforda" postao je transfer meta najvećih evropskih klubova. Žoze Murinjo i Junajted su bili najjači magnet. Tako se Pol Pogba na velika vrata posle četiri godine vratio u Mančester junajted. Zanimljivost predstavlja računica da je u tom periodu svakog dana finansijski napredovao za čak 171.233 evra.

Kontrolisana eksplozija po pravilima visokog biznisa mogla se u fudbalu očekivati ovog leta. S prvim kolom na snagu je stupio novi ugovor Premijer lige o prodaji TV prava emiterima Skaj i BT Sport vredan 6,5 milijardi evra, koji će klubovima omogućiti 13,5 miliona evra po utakmici?! To je povećanje u odnosu na prethodni ugovor od 70 odsto. Klubovi čije utakmice budu više u živom prenosu imaće naravno i veći prihod po ovom osnovu.

Drugi monetarni udar na fudbal stigao je iz Kine. U Pekingu je odlučeno da bi fudbal mogao biti odličan promoter ubrzanog razvoja zemlje, pa su za tu nameru izdvojili 280 milijardi dolara, s ciljem da u narednih deset godina dobiju organizaciju Mundijala, a do 2050. osvoje FIFA svetski kup. Kinezi prave put svile dvosmerno: dovode asove, tamo su Hulk, Pele, Žervinjo, Sisoko, Kejhil, Tešeira, Paulinjo, ali istovremeno i šire mrežu svojih klubova po Evropi. Najnoviji ulov je Milan za 740 miliona evra.

Cerović: Transferi koji nemaju veze s smislom

Struktura Pogbinog transfera ledi srce: obeštećenje 110 miliona evra, menadžeru 24 miliona, godišnja plata 24,5, plata za pet godina 123 miliona, sve ukupno 257 miliona evra. Doktor Božidar Cerović, profesor Ekonomskog fakulteta i nekadašnji predsednik izvršnog odbora Crvene zvezde i član brojnih tela u fudbalskoj organizaciji, ukazuje na opasnost koju takvi transferi donose u fudbal.

Pol Pogba Cerović: Junajted može sa relativnom lakoćom da proda milion dresova Pogbe i na taj način da zaradi 100 miliona evra. To samo desetak klubova može da podnese

- Kupovine poput ove Pogbine sve teraju u velike troškove. Teraju u gubitke i te klubove čiji su vlasnici bogati. Ali treba podsetiti da oni ne daju pare besplatno nego zadužuju klubove. Tako da mogu posle izvesnog vremena da vrate te klubove nazad i upropaste klub. Sad se kod običnih ljudi postavlja pitanje kako je formirana cena za Pogbu? Jednostavno. Na tržište je izneta ponuda. Ko je spreman da plati, dovešće fudbalera. Tu se, međutim, pojavljuju obračuni koji nemaju veze sa smislom, ni sa stanovišta vrednosti igrača niti sa stanovišta nekog posla koji će da obavi klub - kaže doktor Cerović.

Dolazak Pogbe u Mančester je najava još većeg finansijskog raslojavanja u evropskom fudbalu. Koncentracija kvaliteta i usmeravanje novca na nekoliko šampionata neminovno će ići nauštrb "ostatka Evrope i sveta". Profesor Cerović smatra da visoke transfere može da iznese svega desetak klubova:

- Ovde je došlo do spajanja velikog kluba i velikog tržišta. Junajted je svetsko ime, pa on nije popularan samo na britanskom tržištu nego na svetskom. On može sa relativnom lakoćom da proda milion dresova Pogbe i na taj način zaradi 100 miliona evra. To samo desetak klubova može da iznese. A inače, mi ovde u Srbiji rado govorimo o tome da privatizaciji pomaže klubovima, međutim to je veoma ograničen proces jer na malom tržištu kakvo je naše to ne znači ništa. Ovde samo hohštapleri dolaze da prodaju igrače - rekao je Cerović.

Đakonije pica-majstora

Najbogatiji fudbalski agent u Evropi je Žorž Mendeš. Njegovi klijenti su Kristijano Ronaldo, Hames Rodrigez, Pepe, Rikardo Karvaljo, Fabio Koentrao, Dijego Kosta, Anhel di Marija, David de Hea, zapravo svako jače ime koje je po dolasku Južne Amerike "sišlo sa broda" u Lisabonu nalazi se u njegovom tefteru. Vrednost fudbalskih zvezda koje vodi je oko milijardu evra. A koliko ga igrači cene dovoljno govori da je kao svadbeni poklon od Kristijana Ronalda dobio - ostrvo. Jedan drugi menadžer Mino Rajola, ako ovako nastavi, mogao bi dobije poluostrvo, ali Apeninsko.

U njegovom sazvežđu su Zlatan Ibrahimović, Mario Baloteli i Pol Pogba, Romel Lukaku i Marek Hamšik.

Mino Rajola, sada žitelj Monaka, rođen je u Italiji, ali se kao dečak preselio u Holandiju. U Harlemu je njegova porodica otvorila restoran "Napoli" pa je prvi novac dobijao praveći i raznoseći "napolitanu". Kako su se u restoranu okupljali fudbalski ljudi, i pored dobre zarade od restorana brzo je ušao u upravu fudbalskog kluba Harlema. Snimio je pravila igre, pa se brzo prebacio u menadžersku agenciju "Sport promoušn". Adresar je punio imenima, glavu idejama. Bio je prevodilac prilikom transfera Denisa Bergkampa u Inter 1993. godine, snimio do poslednjeg detalja i odlučio da krene samostalno. Doveo je Pavela Nedveda u Juventus i kolo je počelo da se ubrzava.

Za Rajolu kažu da je vidra, mnogi ga ne vole jer je jako težak pregovarač, ali svi su saglasni da je jako sposoban. Uostalom, zarada od 300 miliona dolara eliminiše sumnjivce. Govori sedam jezika (italijanski, holandski, francuski, engleski, nemački, španski i portugalski), što mu omogućava dobre direktne kontakte.
A zašto za njega kažu da je težak za dogovor? Navedimo početak pregovora sa Junajtedom kad je rekao: "Mančester je kupio Marsijala za 80 miliona evra. Taj dečak je još u fudbalskom razvoju. Za razliku od njega, Pogba je sazreo kao igrač, očvrsnuo je u Juventusu i kroz Ligu šampiona, tako da njegova cena mora biti veća za četvrtinu."

U Mančesteru su dugo odmahivali na te reči, sve dok početkom avgusta nisu pružili ruku Italijanu u znak dobro obavljenog posla i obeštećenja od 110 miliona evra.

Kako je Ferguson ispustio Pogbu

Junajted je vratio Pogbu za 60 puta veći iznos od onog koji je dobio prilikom njegovog odlaska. U svetu fudbala nije retkost da stručnjaci pogrešno procene potencijal mladih igrača, odnosno krajnji domet koji će postići u karijeru. Kod nas je eklatantan slučaj trenera zagrebačkog Dinama Miroslava Blaževića koji je rekao da će pocepati trenersku diplomu ukoliko Robi Prosinečki u Crvenoj zvezdi postane igrač. Dobro da Ćiro nije rekao da će "bijeli šal" stegnuti oko vrata jer ne bi video Prosinečkog sa titulom u Bariju.

Klub koji se često pominje u pogrešnoj proceni jeste Njukasl. "Svrake" su detektovale Alana Širera, dovele ga u akademiju, dale mu šansu i otpustile ga. Zvuči neverovatno, ali Širer je stavljen na gol. Deceniju kasnije, nakon što je sa Blekburn Roversima u sezoni 1994/95. osvojio titulu, ušavši sa Krisom Satonom u galeriju najubojitih tandema Premijer lige, Širer se vratio u Njukasl - za 21 milion evra.

I Nemanja Matić je dobro naplatio "otpis" u Čelsiju, u koji je stigao 2009. iz Košica. "Plavci" su ga prodali Benfiki za pet miliona evra, sa ružno ispisanom otpusnom listom, ali nakon što je reprezentativac Srbije izrastao u sjajnog razarača kako protivničkih ideja tako i mreža, stigao je poziv za povratak na "Stamford bridž". Ovog puta cena je bila petostruko veća - 25 miliona evra. Sličan hepiend doživeo je i Nikolas Anelka. Arsen Venger ga je iz Pari Sen Žermena doveo za 750.000 evra, a prodao Realu za 35 miliona. Ipak, brzo se Anelka obreo u PSŽ-u za 34,5 miliona evra.

Alex-FergusonKosanović: Dešava se trenerima i menadžerima da ne procene igrača. Sumnjam da je to bio slučaj sa Aleksom Fergusonom. On ima fantastičnu intuiciju, znanje i iskustvo i znao je kakav mu igrač treba

Milorad Kosanović, nekadašnji fudbalski internacionalac, direktor Vojvodine kad su Novosađani osvojili titulu, trener Crvene zvezde, selektor mlade reprezentacije i najbolji trener Azije, veruje da "slučaj Pogba" neće ostaviti fleku na karijeru Aleksa Fergusona.

- Odmah da kažem da nisam siguran da Pogba toliko vredi. Koji fudbaler može da vredi više od 100 miliona evra? Moguće je da tu veliki udeo imaju i marketinški faktor, prodaja dresova, uticaj sponzora i šta još sve ne. Dešava se trenerima i menadžerima da ne procene igrača. Sumnjam da je to bio slučaj sa Aleksom Fergusonom. On ima fantastičnu intuiciju, znanje i iskustvo i znao je kakav mu igrač treba. Pogba se možda nije uklapao u njegov sistem igre i došlo je do razlaza. Tu je velika uloga i menadžera. Ko zna kakve je on imao planove. Ser Aleks Ferguson je postigao takve rezultate sa Aberdimom i Mančester Junajtedom da ta epizoda sa Pogbom ne može da predstavlja ni najmanju mrlju u njegovoj karijeri. Uostalom, najbolji pokazatelj kakav si stručnjak su trofeji. A kad se oni pogledaju, onda pitanje o propustu oko Pogbe postaje iluzorno. Osvojiš 13 titula prvaka Engleske i dve i po decenije vodiš "đavole" i sada te neko pita zašto je Pogba pušten - kaže Milorad Kosanović.

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
18°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve