Podvig "samuraja"

Senzacija: Japan srušio Nemačku!

fudbaleri japana 23. 11. 2022.
Izvor: Beta/ AP / Matthias Schrader

Četvrti dan na Mundijalu obeležio je poraz četvorostrukih svetskih šampiona od Japana - 1:2.

Čuveni Gari Lineker jednom je izjavio "Fudbal je igra 11 na 11 u kojoj uvek pobeđuju Nemci", ali je  selekcija Japana oštro demantovala bivšeg reprezentativca Engleske na startu Svetskog prvenstva u Kataru.

Japanci su se držali upravo nemačke teze "red, rad i disciplina" i nadigrali ih sa 2:1. Za samo sedam minuta su preokrenuli situaciju na terenu i rezultat, i ostvarili senzacionalan trijumf.

Nemačka je povela rano golom Gundogana iz penala i čuvala prednost do 75. minuta, kada je Japan stigao do preokreta. Prvo je Ritsu Doan matirao Manuela Nojera, a potom je pobedu osigurao bivši fudbaler Partizana Takuma Asano u 83. minutu.

Šokirali su Nemce i četvorostrukog prvaka sveta doveli u situaciju da strepi za prolaz, odnosno da doživi istu sudbinu kao pre četiri godine u Rusiji, kada prvi put u istoriji nisu prošli grupu na Mundijalu. Oni će sada morati da jure pobede protiv Španije i Kostarike u preostala dva meča grupe E.