Scena
23.07.2023. 17:15
Lena Munitlak

Vidi li se kraj?

Štrajkovi u Holivudu – nevolje u kalifornijskom raju

holivud, štrajk 23.7.2023
Izvor: EPA / ETIENNE LAURENT

U maju, kada je 11.500 filmskih i televizijskih scenarista stupilo u štrajk, holivudske kompanije poput "Netfliksa“, "NBC Universal“-a i "Diznija“ reagovale su tako što su prosto slegnule ramenima. Štrajk nije bio sjajan događaj, međutim bio je dugo očekivan. Bili su stava da mogu lako da ga prebrode.

S druge strane, ljutit i agresivan odgovor korporativnih redova u Holivudu, koji je nastao nakon početka štrajka glumačkog sindikata, bio je dramatično drugačiji. Ono što je počelo kao mala, ali prebrodiva neprijatnost, preraslo je u industrijsku krizu.

Za početak, sindikat glumaca je mnogo moćniji od sindikata scenarista, sa brojem članova koji dostiže oko 160.000 ljudi i koji uključuje svetski poznate ličnosti koje se svojim performansima u filmovima i serijama uvlače u srca gledalaca širom sveta.

Filmski i TV scenariji koje su studiji čuvali u slučaju štrajka pisaca odjednom su postali inertni, lišeni glumaca koji bi ih oživeli na ekranu. Brojni visokobudžetni filmovi koji su se snimali morali su odmah da se ugase, uključujući "Twisters“, "Venom 3“, "Deadpool 3“ i "Gladijator 2“.

U intervjuima troje predstavnika velikih holivudskih studija, koji su ostali anonimni zbog osetljivosti situacije sa radnom snagom, rekli su da bi pauza u radu holivudske mašine mogla da traje još nešto duže od mesec dana, otprilike do američkog Dana rada, 4. septembra.

To bi bio krajnji rok za obustavljanje štrajka, kako on ne bi imao dalekosežnije posledice po raspored premijera 2024. godine, posebno za filmove.

Obustava rada koja bi se protegla do septembra mogla bi da primora studije da odlože velike projekte planirane za početak sledeće godine i za šest meseci, što bi učinilo da 2024. liči na grad duhova, kakav smo videli kada je počela pandemija korona virusa 2020. godine.

Tek što su studiji doveli raspored premijera novih sadržaja u red, sa premijerama velikih filmova koje se ređaju jedna za drugom, a ponekad u istom danu (kao sa "Barbi“ i "Openhajmerom“), ponovo su se stvorili problemi.

Još jedno značajno zatišje, poput onog za vreme pandemije, moglo bi biti katastrofalno i pogubno za bioskope.

Ovogodišnji rezultati sa bioskopskih blagajni već su bili manje nego impresivni, čini se da smo se svi već navikli da gledamo nove filmove u udobnosti svog doma, na striming platformama. S obzirom na to da štrajk glumačkog sindikata uključuje i odustajanje od bavljenja publicitetom pretpremijera već snimljenih filmova i serija, posebno loše rezultate mogli bi zabeležiti filmovi kojima je premijera najavljena za drugu polovinu ove godine. Posebno će biti ugroženi oni koji imaju premijere na jesen, a direktno ulaze u trku za prestižne nagrade naredne zime i proleća.

Taj krajnji rok, američki Dan rada, stići će brže nego što mnogi misle, a čovek bi pomislio da to znači da će studiji brže-bolje pokušati da uspostave neki dogovor sa glumcima i scenaristima.

Međutim, postoji jedan problem: rukovodioci velikih studija bili su iskreno iznenađeni reakcijom Udruženja filmskih glumaca na njihove predložene uslove. Njihov osećaj bio je da su napravili značajne ustupke i bili su zapanjeni retorikom sindikata, posebno jer su prethodno, još 2020. godine, bili u mogućnosti da sporazumno pregovaraju o unosnom novom ugovoru sa istim tim sindikatom.

Prethodno predloženi uslovi uključivali su povećanje plata, zaštitu pri procesu audicija i povoljnije uslove za penzijske i zdravstvene doprinose. Takođe su ponudili da plesači dobiju nadoknadu za probe jednaku onoj koju dobijaju za vreme provedeno u aktivnom snimanju.

Konkretno, studiji su predložili uslove za korišćenje veštačke inteligencije za koje su njihovi pregovarači rekli da će zaštititi glumce, ali tek nakon što su priznali da su napravili veliku grešku što su u velikoj meri ignorisali zahteve scenarista za zaštitu od prodora veštačke inteligencije u to polje industrije.

Međutim, to očigledno nije bilo dovoljno da spreči štrajk. Dankan Krebtri-Ajrlend, glavni pregovarač ispred sindikata glumaca, rekao je u intervjuu da je predlog koji su studiji dali nerazuman. Uslovi koji su postavljeni, a u vezi su sa veštačkom inteligencijom, ugrožavaju "celu glumačku industriju“, rekao je gospodin Krebtri-Ajrlend, dodajući da studiji takođe ne nude glumcima dovoljno učešća u strimingu.

Kako je on naveo, to su ključna pitanja, a činjenica da kompanije ne žele da promene svoj stav prema njima i da izađu glumcima u susret samo odražava "kolonijalistički“ odnos prema radnicima koji su čitava i neizostavna osnova svih tih kompanija.

Prema navodima Krebtri-Ajrlenda, glumci su spremi za pregovaranje sa studijima.

Alijansa filmskih i televizijskih producenata, koja pregovara u ime studija, osporila je takvu karakterizaciju stavova svojih članova, navodeći uslove svog predloga koji uključuju "revolucionarni predlog o veštačkoj inteligenciji koji štiti digitalne predstave glumaca od zloupotrebe“.

Frustracije predstavnika studija možda su najbolje pokazali komentari Roberta Ajgera, izvršnog direktora "Diznija“, koji je tokom intervjua za CNBC televiziju rekao da su zahtevi glumaca i scenarista "nerealni“.

Samo dodavanje ulja na vatru bio je anonimni intervju jednog predstavnika studija, objavljenog na šou-biznis sajtu "Deadline“, u kojem je zapretio da će "iscrpeti“ scenariste dok ne počnu da "gube krov nad glavom“ zbog nedostatka plata. Nakon objavljivanja ovog intervjua, Studijski savez je rekao da anonimni izvršni direktor nije govorio u ime njihovih članova.

Iako neki rukovodioci vide kratak prekid rada kao priliku za smanjenje troškova, dugotrajno obustavljanje produkcije ima potencijal da izazove haos u industriji zabave koja je već pogođena porastom striminga i borbama za opstanak na blagajnama bioskopa.

"Dok rukovodioci medijskih kuća pokušavaju da dvostruke štrajkove gledaju kao pozitivne, zbog zaustavljanja trošenja na produkcijske projekte, investitori su mnogo više zabrinuti da će ovo biti dug štrajk koji će štetiti performansama već završenih filmova i TV serija“, rekao je za "Njujork tajms“ Rič Grinfild, analitičar u istraživačkoj firmi "LightShed Partners“.

Ako dvostruki štrajkovi potraju samo jedan ili dva meseca, kompanije će verovatno iskoristiti to gašenje kao priliku da uštede novac koji bi inače trošile na pretprodukciju i sve poslove koji se obavljaju pre početka snimanja, poput licitacija za scenarije, naveo je Majkl Nejtanson, analitičar u "SVB Mofet Nejtansonu“ koji se fokusira na medije i industriju zabave. Međutim, ti troškovi će svakako doći na naplatu kasnije, kada se proces produkcije vrati u normalu.

Takođe, ovo je prilika da ponovo pregledaju sve TV serije i filmove koji su u pripremi, a oni koji deluju preskupo ili nedovoljno dobri prema bilo kom parametru mogu biti otkazani. Nejtanson je uporedio kratko trajanje ovakve pauze sa poluvremenom na utakmici, timom koji gubi i kojem se pruža prilika da se povrati u nastavku utakmice.

Štrajk takođe preti unosnim, dugoročnim ugovorima koje su medijske kompanije sklopile tokom striming buma, kada su bile spremne da daju zapanjujuće sume kako bi namamile kreatore poput Šonde Rajms, Rajana Marfija i Džej Džej Abramsa.

Neki od tih dugoročnih ugovora imaju klauzule o višoj sili, koje stupaju na snagu 60. ili 90. dana štrajka, dozvoljavajući studijima da raskinu svoje ugovore bez plaćanja kazne. Rič Grinfild rekao je da bi te klauzule teoretski mogle dozvoliti studijima da povuku skupe ponude, ali bi pozivanje na njih ozbiljno ugrozilo odnose sa vrhunskim talentima industrije u budućnosti.

Ako se glumci ne vrate na posao do jeseni, to će posebnu štetu naneti televiziji, kojoj su preko potrebni za nove sezone serija koje prikazivanje počinju u jesen i koje donose gomile para od oglašivača.

U ovom trenutku, tradicionalne televizijske kuće su u znatno gorem položaju od striming giganata poput "Netfliksa“, koji imaju produkcije širom sveta i ne zavise od američkih sindikata za opstanak.

Međutim, malo je naznaka da je dogovor blizu.

Obe pregovaračke strane rekle su da žele da postignu pošten sporazum, istovremeno prebacujući krivicu za zastoj u radu na drugu stranu. Međutim, i jedni i drugi se slažu da ukoliko se Holivud uskoro ne pokrene, posledice bi mogle biti katastrofalne.

Čini se da su sve očekivane jesenje serije i dalje pod znakom pitanja, a ako ih i vi jedva čekate, možemo vam preporučiti samo "Netfliksov“ ogromni katalog i dodatnu dozu strpljenja za Holivud koji ne može da se odluči šta mu je bitnije: novac ili ponos...

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Tom Kruz ponovo spašava svet (FOTO)
1

"Nemoguća misija"

13.07.2023. 22:20

Tom Kruz ponovo spašava svet (FOTO)

Da li ste spremni za to da vas Itan Hant i njegov tim povedu u još jednu avanturu spašavanja sveta? Film "Nemoguća misija – Odmazda – Prvi deo", imao je svetsku premijeru 11. jula, dok je u Srbiji u bioskope stigao dva dana kasnije.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
16°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve