"Božja ruka" i gol veka (VIDEO)

Maradona
Izvor: Shutterstock

Dijego Armando Maradona je tokom svoje karijere postigao toliko toga da nikada neće biti zaboravljen. Bio je sjajan, bio je poseban, bio je genije, bio je mangup, bio je neobuzdan… Bio je i Dijego i Maradona. Verovatno najslavniji fudbaler u istoriji.

Tokom svoje fudbalske karijere odigrao je 491 utakmicu i postigao je 259 golova. Međutim, dva pogotka se izdvajaju u moru drugih. Oni su slika i prilika onoga što je Maradona bio, a oba je postigao na današnji dan pre 36 godina.

Bilo je to u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u Meksiku kada je Argentina savladala Englesku rezultatom 2:1.

Na stadionu "Asteka" bilo je više od 114.000 gledalaca i svi oni su bili svedoci genijalnosti Dijega Armanda Maradone.

Iako u prvom poluvremenu nije bilo golova, u drugom je viđeno više nego što je iko mogao da sanja. "Pala" su čak tri gola, a oba je za Argentinu postigao Maradona... Oba se i dan danas pamte.

Prvi je postigao u 51. minutu... Rukom. Da, to je onaj gol koji svi znaju kao "Božija ruka".

Na loptu, koja je letela ka kaznenom prostoru, išli su Maradona i Piter Šilton. Pošto je bio 20 centimetara niži od engleskog golmana, Maradona ju je pesnicom udario i poslao u mrežu.

"Čekao sam da me igrači zagrle, ali oni to nisu uradili. Tada sam im rekao da me zagrle ili arbitar neće priznati gol", rekao je Maradona koji je na konferenciji posle utakmice istakao da je pogodak postignut uz pomoć njegove glave i Božje ruke.

Samo četiri minuta kasnije viđen je jedan od najlepših golova ikada. Pogodak koji je 2002. proglašen za gol veka.

Bespotrebno je prepričavati akciju i tako kvariti magiju… Pogledajte sami i uživajte.