Život
21.02.2023. 10:30
Beta

Dan maternjeg jezika

Koliko jezika manjina je u službenoj upotrebi u Srbiji

pisanje
Izvor: Shutterstock

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog saopštilo je povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika - 21. februara, da je pored srpskog, u Srbiji u službenoj upotrebi još 12 jezika nacionalnih manjina.

U 42 lokalne samouprave u službenoj upotrebi su albanski, bosanski, bugarski, bunjevački, mađarski, makedonski, rumunski, rusinski, slovački, hrvatski, crnogorski i češki jezik, a u pojedinim naseljima i vlaški i romski, navedeno je u saopštenju.

U Srbiji 60.000 dece pohađa nastavu na manjinskim jezicima na svim nivoima obrazovanja, i to na albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom, slovačkom i hrvatskom jeziku, istaknuto je u saopštenju.

Još osam jezika se izučava u okviru nastavnog predmeta Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture: bunjevački, vlaški, makedonski, nemački, romski, slovenački, ukrajinski i češki jezik.

Generalna skupština Unesko proglasila je 1999. godine 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su tog datuma 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Srpske psovke - nekultura ili kreativnost?
Psovke

Balkanski bonton

07.07.2022. 16:20

Srpske psovke - nekultura ili kreativnost?

"Ja ne znam koji narod više psuje sunce od nas? Te sunce žarko, te sunce kalaisano, te sunce krvavo... Uz sunce, psujemo još i boga i lebac i majku. Čemu može da se nada narod kome su obične psovke sunce, bog, lebac i majka?“, zapazio je jednom prilikom čuveni Bora Todorović.
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
14°C
03.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve