Život
25.02.2018. 10:00
R:E/ travelmagazine.com

TURIZAM: Amsterdam i njegovih 10 zanimljivosti

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

U Amsterdamu ima više kanala nego u Veneciji, grad je poznat po liberalnim stavovima o drogi i seksu, u njemu često pada kiša i mnogo se voze bicikli. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o Amsterdamu koje možda ne znate. Budući da se bliži proleće, ove zanimljivosti vas mogu inspirisati da grad vidite drugim očima i poželite da ga uskoro posetite. 

Amsterdam ima više kulturnih sadržaja po stanovniku nego bilo koji drugi grad
Zahvaljujući maloj površini, malom broju stanovnika i nesrazmerno velikom broju muzeja, Amsterdam se smatra „najkulturnijim“ gradom na zemlji. Ali ne radi se samo o kvantitetu. U muzejima kao što su Muzej Van Goga, Rijksmuseum i Stedelijk Museum smeštena su neka od najvećih remek-dela svetske umetnosti, dok u Kući Ane Frank posetioci mogu da steknu uvid u strahote Drugog svetskog rata prezentovane na vrlo ličan način. U Amsterdamu možete posetiti i brojne manje muzeje, među kojima su najzanimljiviji Muzej mučenja, Muzej seksa, Muzej konoplje, hašiša i marihuane i Muzej Vrolik u kome posetioci mogu da vide bogatu kolekciju ljudskih delova tela sa brojnim deformitetima, koje je prikupio naučnik Gerardus Vrolik u 18. veku.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Penzionisani seksualni radnici vode turističke obilaske grada
Martine i Louise Fokken su sestre koje su se nekada bavile prostitucijom u Amsterdamu. Iako su sada u penziji, procenjuje se da su ove 74-godišnjakinje tokom svog radnog veka imale preko 355.000 mušterija. Sada su uspešni turistički vodiči i, možete da zamislite, imaju jako puno zanimljivih priča o gradu i njegovom čuvenoj Četvrti crvenih fenjera De Wallen.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Marihuana nije legalna
Amsterdam je poznat po svojim coffeeshop-ovima u kojima se ne pije samo kafa, već se može kupiti i marihuana, ali ova mesta posluju u takozvanoj „zakonskoj sivoj zoni“, jer su u Holandiji proizvodnja, prodaja i konzumiranje kanabisa tehnički zabranjeni. Ipak, coffeshop-ovi smeju da prodaju marihuanu, i čak imaju dozvolu za to. Možda zvuči kontradiktorno, ali vlastima odgovara da dozvole prodaju kontrolisanih količina kanabisa i njihovu konzumaciju, budući da coffeshop-ovi uredno plaćaju poreze, a na ovaj način se sprečava pojava uličnih dilera.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Lokalci vas mogu provozati na svojim biciklima
Ukoliko u Amsterdamu vidite biciklistu čiji je zadnji deo bicikla obojen u žuto, znajte da on pripada pokretu „Yellow Backie“ i da vas potpuno besplatno može provozati po gradu, ukoliko idete u istom smeru, naravno. Dovoljno je samo da viknete „Backie“ i biciklista će se zaustaviti kako bi vas povezao. Ovo je sjajna ideja i odličan način da upoznate lokalce.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Možete da odsednete u „štampanoj kući“
Iako turistima nudi smeštaj u očuvanim starim kućama u istorijskom gradskom centru, Amsterdamu ne manjka ni novih arhitektonskih ideja. Lokalne vlasti su nedavno podržale projekat 3D štampanja prave kuće u centru grada, u kojoj možete da odsednete. Iza projekta stoji DUS Architects, firma koja je „odštampala“ kućicu u nekada industrijskom delu – Amsterdam Noord-u, koji danas predstavlja kulturni centar grada. Kućica se može iznajmiti i potpuno je bio-razgradiva.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Amsterdam ima svoj geto
Šeszdesetih godina prošlog veka u Amsterdamu je u okviru ambicioznog projekta izgradnje nastalo naselje Bijlmermeer, originalno namenjeno pripadnicima srednjeg staleža, ali budući da njima ovaj kraj nije odgovarao, projekat nije zaživeo. Umesto toga, nakon što je Surinam 1975. godine proglasio nezavisnost, brojne izbeglice iz ove zemlje smeštene su upravo u Bijlmermeer-u. Kraj je postao geto u kome su živeli siromašni imigranti iz celog sveta, sa visokom stopom kriminala. Vlasti su optuživane da sprovode socijalnu segregaciju. Međutim, zbog povoljnih cena nekretnina, ovaj kraj je nedavno postao poznat kao utočište umetnika, a zahvaljujući izgradnji modernih luksuznih zgrada, i društvena slika stanovnika Bijlmermeer-a se polako menja.

Kuće su uske sa razlogom
Grad je poznat po uskim kućama i postoji više njih koje sebi pripisuju epitet „najuže u Amsteredamu“, ali zvanično, ta čast pripada kući na adresi Singel 7, čija je prednja fasada široka tek jedan metar. Postoji i dobar razlog za izgradnju uskih kuća. Naime, lokalci su u 17. veku porez plaćali na osnovu širine svoje kuće, pa su se mnogi dosetili da prednji deo izgrade tako da bude uzak, ali da pozadi kuća bude šira. Tako mnoge kuće izgledaju manje nego što zapravo jesu.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net

Svi u Amsterdamu moraju da dobiju dostojanstvenu sahranu
Bez obzira na porodični, društveni ili imovinski status, svi stanovnici Amsterdama imaju pravo na dostojanstvenu sahranu. Za ovo su zaslužni direktor pogrebnog zavoda Ger Frits i pesnik Frank Starik, čija je misija da svaki stanovnik grada kada umre dobije kapelu, cveće, muziku, četiri nosača kovčega i pesmu, koju gospodin Starik piše posebno za tu priliku. Od svih gradskih tradicija, ova nam se čini najljudskijom i bilo bi lepo kada bi više gradova usvojilo istu praksu.

Postoji kuća-brod posvećen isključivo mačkama
Ljubiteljka mačaka Henriette van Weelde osnovala je utočište za napuštene mačke na kanalu Singel, nazvano Cat Boat. Poslednjih godina brod je postao prava turistička atrakcija.

U Amsterdamu je osnovana prva svetska berza
Prvu berzu na svetu osnovala je u Amsterdamu Holandska istočnoindijska kompanija, davne 1602. godine. Berza je bila smeštena u zgradi Beurs van Berlage, koja još uvek postoji, samo što se danas u ovom monumentalnom zdanju održavaju predstave, izložbe i brojni drugi kulturni sadržaji.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
10°C
27.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve