Biznis
07.09.2023. 15:17
Beta

Siniša Mali

Nema dogovora oko minimalca, evo šta je Vlada odlučila

dinari, novac, pare, novčanik
Izvor: Shutterstock

Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je da će konačna odluka o visini minimalne zarade za 2024. godinu biti doneta na sednici Vlade, 14. septembra, jer nije postignuta saglasnost sa sindikatima koji su tražili da se izjednači vrednost minimalne zarade i minimalne potrošačke korpe, koja je u maju koštala oko 52.000 dinara.

Predlog Vlade Srbije je, prema rečima Malog, da minimalna zarada za 2024. godinu, umesto 40.000 dinara, kolika je ove godine, bude povećana na 47.154 dinara.

On je posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES), na kojoj su socijalni partneri, reprezentativni sindikati, ministar finansija Siniša Mali u ime Vlade i predstavnici poslodavaca, vodili završne pregovore o povećanju minimalne zarade za narednu godinu, rekao novinarima da je povećanje koje je predložila Vlada od 17,8 odsto, najveće do sada.

"Minimalna zarada po predlogu Vlade Srbije je 401 evro ili 47.154 dinara", rekao je Mali.

Dodao je da će cena radnog sata od 1. janaura biti povećana sa sadašnjih 230 dinara, na 271 dinar i da će, kako bi se poslodavcima olakšao izdatak, biti povećan neoporezvi deo zarade sa sadašnjih 21.712 na 25.000 dinara.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović istakao je da su sindikati nezadovoljni povećanjem i da u Srbiji 236.000 radnika prima zaradu u minimalnom iznosu.

Orbović je rekao da sindikati nisu zadovoljni ni odlukom da se zarade od 1. januara 2024. godine povećaju samo jednom delu medicinskog osoblja, a ne i pomoćnim radnicima.

Predsednica sindikata UGS "Nezavisnost" Čedanka Andrić rekla je da nije ostvareno obećanje iz 2018. godine da se izjednače vrednosti minimalne zarade i potrošačke korpe.

Navela je da minimalne zarade isplaćuju čak i firme koje nisu u finansijskim problemima. Prema Zakonu o radu isplata minimalne zarade je predviđena samo u slučaju kratkoročnih problema u poslovanju i oročena je na godinu dana, a u specijalnim slučajevima i nešto duže.

"Povećanjem minimalne zarade za 18,7 odsto nije moguće obezbediti dostojanstven život u Srbiji", rekla je Andrić i ocenila da treba povećati zarade i pomoćnom osoblju u zdravstvu.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković rekao je da je predviđeno povećanje minimalne zarade najveće do sada. On je dodao da je u Srbiji sada najveći stepen zaposlenosti i da je nezaposleno 9,6 odsto radnika.

Prema Zakonu o radu, kada se ne postigne saglasnost oko visine povećanja minimalne zarade među socijalnim partnerima, konačnu odluku donosi Vlada Srbije.

Visinu minimalca za narednu godinu kao i za 2023. godinu unapred je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pre početka pregovora, kada je rekao da će ona iznositi 400 evra, čime je po oceni sindikata, obesmislio pregovore i preuzeo nadležnost koja mu ne pripada.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Koliko bi inflacija u Srbiji mogla da iznosi na kraju godine
inflacija, cene, kupovina, račun

Jorgovanka Tabaković

16.08.2023. 12:14

Koliko bi inflacija u Srbiji mogla da iznosi na kraju godine

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković rekla je da očekuje da inflacija u Srbiji na kraju godine iznosi osam odsto jer je na opadajućoj putanji u odnosu na mart kada je dostigla vrhunac.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
12°C
27.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve