Biznis
31.10.2025. 07:20
dpa

U prvih devet meseci

"Folksvagen" napravio ogroman gubitak, a glavni krivac je "Porše"

Porše
Izvor: Shutterstock

Nemačka automobilska grupacija Folksvagen (VW) je za treći kvartal ove godine prijavila neto gubitak od 1,072 milijardi evra. Gubitku su najviše doprineli problemi Poršea, saopštio je koncern.

U prvih devet meseci, neto profit grupacije se u međugodišnjem poređenju smanjio za više od 60 odsto, sa 8,8 milijardi evra 2024. na 3,4 milijardi.

Bilans su opteretili rashodi od 7,5 milijardi evra u tom periodu, zbog novih carina i izmene proizvodne strategije Poršea, naveo je finansijski direktor VW Arno Antlic (Antlitz) u saopštenju.

Samo Porše je u svim rashodima koštao 4,7 milijardi.

"Bez toga, operativna margina grupacije je 5,4 odsto, što je pod postojećim uslovima poslovanja respektabilna stopa," ocenio je Antlic.

VW je u prvih devet meseci uvećao prihod za 0,6 odsto, na 239 milijardi evra, i povećao isporuku za 1,2 odsto, na 6,6 miliona vozila.

Porše je prošle nedelje prijavio veliki gubitak u trećem kvartalu, pripisavši ga utrošku milijardi evra za strateško prilagođavanje produženoj proizvodnji automobila sa benzinskim motorom.

Brend Folksvagen je, posle duže krize, ove godine poslovao solidno i operativnu marginu uvećao na 2,3 odsto. Tome doprinosi program rezanja troškova, sa planom ukidanja više od 35.000 do 2030.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
overcast clouds
20°C
06.06.2026.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve