Revolucionarno otkriće
Kako 5D memorija može sačuvati ljudski genom MILIJARDAMA GODINA
Naučnici sa Univerziteta u Sautemptonu napravili su revolucionarno otkriće – kristal od silicijum-dioksida koji bi mogao sačuvati ljudski genom, ali i druge važne podatke, milijardama godina.
Ovaj “petodimenzionalni“ (5D) memorijski kristal koristi naprednu tehnologiju za skladištenje podataka.
Koristeći laserske impulse u trajanju od femtosekunde (bilionitog dela sekunde), istraživači su u stanju da stvore nanoskalne šupljine u kristalu, koje čuvaju podatke na način koji nadmašuje sve trenutne metode skladištenja.
Ove šupljine toliko su male da najveći memorijski kristali mogu pohraniti stotine terabajta podataka.
Posebna prednost ove tehnologije leži u njenoj otpornosti – podaci se mogu čitati čak i nakon što su izloženi ekstremnim uslovima poput zamrzavanja, stiskanja ili pečenja na temperaturi od 1000 stepeni Celzijusa.
U teoriji, kristali bi mogli opstati milijardama godina, dok bi podaci ostali netaknuti, čineći ih mnogo dugotrajnijim od postojećih tehnologija.
Naučnici su, u saradnji sa kompanijom “Hiliksvork tehnolodžis“ uspeli da u jedan kristal upišu kompletan ljudski genom. Ova sekvenca sadrži oko tri milijarde slova DNK, što je oko 800 megabajta podataka.
Ovaj kristal sada je pohranjen u arhivu “Sećanje na čovečanstvo“ u Austriji, gde su sačuvane stotine zapisa kako bi buduće generacije imale pristup našim najvažnijim informacijama.
Iako su mogućnosti da se ljudska vrsta jednog dana “oživi“ iz ovog genetskog zapisa još uvek spekulativne, istraživači ne isključuju tu mogućnost.
Peter Kazanski, vođa istraživačkog tima, objašnjava da je moguće koristiti sintetički genetski materijal za stvaranje živih organizama u laboratorijskim uslovima.
“Petodimenzionalni memorijski kristal otvara mogućnosti za stvaranje večne baze genetskih informacija, odakle bi se u budućnosti možda mogli obnoviti složeni organizmi“, kaže Kazanski.