Da li znate?
Nova godina donela nove uslove za penziju, veći minimalac i veće plate u javnom sektoru
Od danas važe novi uslovi za odlazak u penziju u Srbiji pa će žene moći da se penzionišu sa navršene 63 godine i deset meseci života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Za muškarce uslovi su nepromenjeni, pa oni kao i do sada u starosnu penziju mogu da odu sa navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža.
Uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju za žene pomeraju se za po dva meseca sve do 2032, kada će biti izjednačeni sa uslovima propisanim za muškarce - 65 godina života uz minimalnih 15 godina staža osiguranja.
Do ove godine bilo je pomeranja uslova i za prevremenu starosnu penziju, koji su u 2024. izjednačeni za oba pola, pa tako od 1. januara 2024. i žene i muškarci u prevremenu starosnu penziju mogu da odu kada napune 60 godina života i 40 godina staža.
Uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju koji važi i za žene i za muškarce i za koji godine života nisu važne je 45 godina staža osiguranja.
U Srbiji su od danas plate u javnom sektoru veće osam odsto, a zaposleni u prosveti su dobili povećanje plata od 11 odsto.
Prosvetni radnici su tražili da dobiju povišicu veću od 11 odsto i u štrajku su od novembra.
Njihov zahtev je odbijen sa obrazloženjem da za taj dodatni trošak u budžetu nema novca, pa će štrajk prosvetara biti nastavljen.
Minimalna zarada u Srbiji od danas je, prema odluci Socijalno-ekonomskog saveta, povećana za 13,7 odsto, pa je minimalna cena radnog časa sa 271 dinar porasla na 308 dinara.
Minimalni iznosi zarada u 2025. kretaće se u rasponu od 49.280 dinara za 160 radnih sati do 56.672 dinara za 184 radna sata.
Socijalno-ekonomski savet je prvi put posle šest godina postigao dogovor sva tri socijalna partnera, Vladom Srbije, reprezentativnim sindikatima i Unijom poslodavaca Srbije, o minimalnoj zaradi za 2025, što znači da Vlada nije jednostrano donela odluku, kako je to, prema zakonu, radila ranijih godina.
Minimalnu zaradu čini propisana minimalna cena rada pomnožena sa brojem radnih sati u mesecu i u nju ne ulaze topli obrok, regres za godišnji odmor, minuli rad, prekovremeni rad, noćni rad i rad za vreme državnog praznika.
Minimalnu zaradu u Srbiji, po zvaničnim podacima, prima oko 100.000 radnika, dok sindikati tvrde da mnogo više zaposlenih toliko zarađuje mesečno.