Ziđin
Srbija bi mogla da dobije još jednu solarnu elektranu
Direktor proizvodnje u kineskoj kompaniji Ziđin koper Srbija Jovica Radisavljević izjavio je da je plan da se u narednih deset godina u tri faze izgradi solarna elektrana i da 2033. godine proizvodnja električne energije bude oko 100 megavata, saopštila je ta kompanija.
On je rekao da će se istovremeno smanjivati i emisija ugljenika za 175.000 tona godišnje.
Ziđin koper je, kako je navedeno, uskladio poslovanje sa Zakonom o klimatskim promenama i Strategijom niskougljeničnog razvoja (CBAM), ali i sa standardima EU i njenim naporima ka zelenoj energetskoj tranziciji i dostizanju ugljenične neutralnosti do 2050. godine.
Kompanija aktivno učestvuje u sprovođenju mera za smanjenje i ublažavanje dejstva klimatskih promena nastalih zbog emisija CO2 i gasova sa efektom staklene bašte (GHG), sa ciljem da maksimum emisije ugljen-dioksida dostigne u narednih pet godina (do 2028.) i neutrališe emisiju do 2050.
"Zato se od ove godine u svim pogonima Ziđin kopera prikupljaju podaci, neophodni za izradu Elaborata za modelovanje emisije CO2, nastale kao posledica rudarskih i metalurških aktivnosti", navedeno je u saopštenju.
Šefica Sektora zaštite životne sredine Mirjana Marić rekla je da se taj dokument izradjuje u saradnji sa ekspertima Tehnološko-metalurškog i Mašinskog fakulteta u Beogradu, sa namerom da se utvrde najveći emiteri ugljen-dioksida i nakon toga izradi Plan za smanjenje emisija i prelazak na obnovljive izvore energije u kompaniji.
"Zidjin koper je obavio tehničku rekonstrukciju u svim rudnicima i u topionici i zamenio opremu sa niskom stopom efikasnosti, a velikom potrošnjom električne energije", rekla je Marić.
U topionici su, kako je rekla, implementirane nove tehnologije koje će umesto mazuta, nafte i drugih fosilnih visokougljeničnih goriva koristiti prirodni gas, ćime će se značajno smanjiti emisije GHG, a rekultivacijom degradiranih površina, zasnivaju se šume koje će procesom fotosinteze indirektno doprinositi uklanjanju dela već emitovanog ugljen-dioksida iz atmosfere.
Marić je rekla da će kompanija nastaviti da ulaže u projekte koji imaju za cilj unapredjenje stanja životne sredine i doprinose globalnoj borbi protiv klimatskih promena, jer će svojim aktivnostima nastojati da podrži zelenu energetsku tranziciju Srbije.
"Ubrzaćemo i izgradnju po projektima za objekte koji koriste fotonaponske sisteme i izvore obnovljive energije i završićemo prvu fazu izgradnje fotonaponskog sistema za snadevanje elektrčnom energijom kapaciteta 9,9 megavata", rekla je Marić i dodala da se priprema dokumentacija za gradnju solarne elektrane.