U fokusu
Temu "nas posmatra" ili samo prodaje? Sve o POPULARNOJ ONLAJN PLATFORMI
Postoji mogućnost da ćemo nakon kovida biti svedoci nove epidemije, ali na svu sreću bezopasne po naše zdravlje. Međutim, s obzirom na to da se groznica onlajn kupovine preko novog otkrića pod nazivom Temu širi brzinom svetlosti, možda bi trebalo da nas brinu prazni džepovi.
Jeftini proizvodi, brza dostava i širok spektar robe koja se na ovoj platformi nudi. Mnogima je to sasvim dovoljno da kažu: "Dodaj mi karticu“ i bez ikakvog oklevanja poruče sve što im iskoči na Temu platformi.
Pošto je postao dostupan potrošačima u Srbiji, a brojni influenseri su ga "probili“, njegova popularnost ne prestaje da raste. Pa tako kada uđete na bilo koju društvenu mrežu ne postoji opcija da vam se ne pojavi neka reklama, video-snimak ili pohvalna recenzija. Kada se sagleda sa finansijskog aspekta, ali i po ozbiljnoj količini artikala koje Temu nudi, kako da ne postane popularan?
Treba vam oprema za more? Poručite sve onlajn. Oprema za bebu? Rešite to u samo dva klika. Isto je i sa stvarima za baštu, šminkom, garderobom, nakitom… A najveća prednost jeste mali broj dana na čekanje isporuke, što je, verovatno, najveći problem kada je u pitanju poručivanje posredstvom stranica iz inostranstva.
Nije bitno gde im je središte, oni su uspeli da se uguraju u algoritme korisnika iz svih delova sveta. Ali, pre influensera i reklama koje više ne možete izbeći, Temu je imao jednu ozbiljnu investiciju.
Iako plodove popularnosti u Srbiji ubire tek sada, ova platforma i nije baš nova na tržištu. Lansirana je 2022. godine u SAD, a ono što ju je najviše "poguralo“ jesu čak tri reklame u toku Superboula u februaru 2023. Iako NFL liga i nije nešto naročito popularna širom sveta, finale je jedan od najgledanijih događaja u svetu. Samim tim, nepotrebno je pominjati da je za samo jednu reklamu potrebna ozbiljna suma novca. Temu je imao tri! Zahvaljujući tome, ova platforma za onlajn šoping bila je druga najpopularnija besplatna aplikacija na Ap storu u junu 2023. A kako to obično i biva, velika popularnost donosi i niz kontroverzi.
Pre svega pojavila se zabrinutost u pogledu kvaliteta robe, s obzirom na neverovatno niske cene. Zatim, kada je otkriveno da je Temu kineska kompanija, usledila je zabrinutost u pogledu sajber bezbednosti i privatnosti. Sva ta pitanja izneo je u svojoj kolumni novinar Kim Komando u listu "Ju-Es-Ej tudej“, u aprilu 2023. godine. U tekstu, u kome se korisnicima savetuje da odmah deinstaliraju aplikaciju, navedeno je i nekoliko saveta zbog čega to treba uraditi.
"Cene su niske jer su proizvodi jeftini, fotografije onoga što vidite u oglasima mogu se razlikovati od onoga što zapravo dobijete, Temu je aplikacija i sajt komunističke Kine, dok kupujete prati se vaša aktivnost na drugim aplikacijama, prate se obaveštenja, ali i lokacija.“
Dalje se u tekstu navodi i to da Temu dobija pristup vašim kontaktima, fotografijama, kao i svim nalozima na društvenim mrežama, uključujući i sve poruke na njima. Da uprostimo, Temu pristupa bukvalno svemu što imate na svom telefonu. Da li su sve ove tvrdnje tačne?
Prvo je potrebno razjasniti šta je Temu, ko stoji iza ove platforme
U vlasništvu je kineske kompanije "PDD holdings“, a sedište im je u Šangaju. Nedavno je objavljeno i ime vlasnika ove kompanije, koji je zahvaljujući velikoj popularnosti platforme postao najbogatiji čovek u Kini. Reč je o Kolinu Huangu, osnivaču "PDD holdingsa“ koji je nekada bio zaposlen u google. Prema rang-listi milijardera koju je objavio "Blumberg“, njegovo bogatstvo procenjeno je na 48,6 milijardi dolara, što ga dovodi na sam vrh u Kini. U svetu, on zauzima 25. mesto.
Kao što je napomenuto, popularnost je stečena zahvaljujući niskim cenama i brzoj isporuci. Za standardne isporuke, kada je u pitanju Srbija, potrebno je dve do tri nedelje. Ukoliko vam "ceh“ bude veći od 130 dolara, svoju pošiljku možete očekivati na adresi u roku od pet do deset dana. Ukoliko se desi da vam uopšte ne stigne, kompanija vam uplaćuje određeni iznos u vidu kredita. Možda i jedna od najvećih prednosti jeste mogućnost vraćanja proizvoda u periodu do 90 dana. Ali, uprkos svemu tome, niske cene veoma brinu pojedine.
U članku koji je objavio Kim Komando navodi se da su sumnjivo niske cene koje nudi Temu rezultat jeftine proizvodnje. Sa druge strane, sama platforma tvrdi da to obezbeđuje "široka mreža prodavaca, logističkih partnera i uspostavljeni eko-sistem matične kompanije“.
Kako posluje matična kompanija Temua – PDD holdings
Nju čini mreža sajtova za e-trgovinu, uključujući i Pinduoduo, drugu najpopularniju aplikaciju za onlajn kupovinu u Kini. Pinduoduo je takođe osnovao Kolin Huang, a prvobitno je bila stvorena da direktno poveže poljoprivrednike sa kupcima, smanjujući troškove prodaje sa distributerima.
Drugim rečima, poslovni model zasnovan je na ogromnom broju kupaca koje može ponuditi svojim partnerima proizvođačima. Oni mogu prodavati robu direktno potrošačima posredstvom platforme i postaju manje zavisni od distributera na veliko. To stvara jedan začarani krug – bazu kupaca koji privlače prodavce, koji im zatim nude konkurentnije cene i prilagođene proizvode i usluge.
To donekle i ima smisla, a i kakav kvalitet treba zaista očekivati za tako niske cene? Tu sledi naredni problem – obmana. Možda šnala koju ste poručili za 30 centi neće biti nekog kvaliteta, ali da li će vam ona uopšte stići?
Fotografije onoga što vidite u oglasu mogu se razlikovati od onoga šta vam zapravo stigne. U izveštaju američko-kineske komisije za pregled ekonomije i bezbednosti USCC, koji je objavljen 2023. godine, navodi se da je "nedostatak komunikacije Temua sa poznatim brendovima izazvao zabrinutost u pogledu kvaliteta proizvoda, kao i optužbe za kršenje autorskih prava“. U izveštaju se navodi i to da je "PDD holdings“ bio predmet žalbi na korisničku uslugu kada su u pitanju isporuke, koje nikada nisu stigle ili ne sadrže ono što je poručeno.
Od aprila 2023. godine Temu je primio mnogo žalbi i tako zaradio ocenu kupaca 2,1 od mogućih pet! Najviše žalbi odnosilo se na loš kvalitet primljene robe, duge rokove isporuke, ali i na obmanjujuće oglašavanje robe. Dakle, poručujete na rizik.
Poslednja, ali možda i najbitnija problematika jeste privatnost podataka
Gotovo 80 odsto prihoda "PDD holdingsa“ u 2022. godini došlo je od prodaje reklamnih usluga trgovačke mreže, a ne od prodaje robe. Pinduoduo i Temu prikupljaju ozbiljne količine podataka od Google i drugih korisnika da bi svojim prodavcima pružili usluge ciljnog oglašavanja. Sve te informacije se, između ostalog, koriste i za predviđanje trendova na tržištu. Znači, žele da vam uđu i trag i otkriju šta vam je potrebno. Postoje određene tvrdnje da Temu može promeniti postavke vašeg pristanka da pristupi podacima, što je ilegalno. Ipak, budući da to još nije zvanično dokazano, ta tema ostaje samo nagađanje.
Sve kontroverze o tome da Temu može pristupiti vašim porukama, fotografijama, kalendaru i svim nalozima na društvenim mrežama potiču od Pinduodua. Nekoliko izveštaja otkrilo je u 2023. godini nedvosmislene dokaze da Pindouduo sadrži "opasne i ilegalne špijunske programe“. O tome je, u aprilu 2023. godine, izvestio i CNN, nakon obavljenih razgovora sa mnogim stručnjacima za kibernetičku sigurnost iz Azije, SAD i Evrope. Oni su, između ostalog, razgovarali i sa bivšim, ali i sadašnjim, zaposlenima u Pinduoduu. Stručnjaci su tada otkrili prisustvo "zlonamernog“ softvera u aplikaciji Pinduoduo, koji je iskoristio "ranjivost“ u android operativnim sistemima. Prostije rečeno, to je neka vrsta sajber napada koja koristi ranjivi operativni sistem da bi dobio veći nivo pristupa podacima. Sve to omogućilo je aplikaciji pristup ćaskanjima i fotografijama."
"Eksploatacije su omogućile Pinduoduu pristup lokacijama, kontaktima, kalendarima, obaveštenjima i foto-albumima korisnika bez njihovog pristanka. Napadači su takođe mogli da promene sistemske postavke i pristupe korisničkim nalozima na društvenim mrežama i ćaskanjima“, rekao je za CNN Sergej Tošin, stručnjak za sajber bezbednost.
I nakon navedene kompletne problematike, na internetu i dalje kruži pitanje – da li je Temu ispravan?
Što se tiče samih proizvoda, najverovatnije da ćete dobiti ono što ste poručili. Možda je najbolje da nemate prevelika očekivanja što se tiče samog kvaliteta, ali sudeći po reakcijama u Srbiji, većina se nije razočarala.
Ipak, matična kompanija ove platforme ima veoma zanimljivu istoriju kada je u pitanju zanemarivanje pravila o privatnosti u želji da prestignu konkurente.
Iako za sada ne postoje dokazi o tome da to konkretno radi Temu, jedno je očigledno – oni su uspeli da uđu u algoritme svih nas.