Biznis
18.04.2023. 21:10
R. E.

Ko treba da se zabrine

Koja je sledeća profesija na meti veštačke inteligencije

Veštačka inteligencija
Izvor: Shutterstock

Nakon brokera, vizuelnih i muzičkih umetnika, producenata i režisera, čini se da razvoj veštačke inteligencije preti još jednoj profesiji – advokatima.

Još pre desetak godina pojavila se bojazan da će napreci u AI tehnologiji u dogledno vreme zameniti advokatsku praksu, međutim to se još nije desilo. Ipak, s munjevitim razvojem veštačke inteligencije koji je viđen u proteklih nekoliko godina postavlja se pitanje da li se tek sada stvorilo dovoljno mesta za brigu među pravnicima.

Iako je veštačka inteligencija uspela da preuzme deo muke pravnog posla – traženje, pregled i iskopavanje velike količine pravnih dokumenata u potrazi za korisnim informacijama, poslova u ovoj branši ima više nego dovoljno, a zaposlenost u pravnoj profesiji i dalje raste velikom brzinom.

Ako je pre deset godina strah bio da će AI zameniti advokate, danas većina zaposlenih u ovoj branši zna da im je posao siguran. Ipak, u proteklih nekoliko godina veštačka inteligencija se razvila toliko da se pre deset godina nije moglo ni pretpostaviti dokle će danas stići. 

Postoje upozorenja da bi softveri poput "ChatGPT", sa svojim tečnim jezikom, mogao da preuzme veći deo pravnog posla.

Novi AI ima svoje mane, posebno sklonost da izmišlja stvari, uključujući i navođenje lažnih izvora i citata informacija. Međutim, oni koji se bave razvojem veštačke inteligencije tvrde da su to samo male zadrške u razvoju, kao i da su veoma lako popravljive.

Da li ovo znači da će pesimisti konačno biti u pravu?

Pravo se smatra unosnom profesijom koja je možda najugroženija zbog nedavnog napretka u AI tehnologiji jer su advokati u suštini trgovci rečima. A nova tehnologija može prepoznati i analizirati reči i generisati tekst u trenu. 

"To je zaista, zaista moćna alatka", rekao je Robert Plotkin, advokat za intelektualnu svojinu iz Masačusetsa za "Njujork tajms". "Moj posao i moja karijera su uglavnom bili pisanje raznoraznih tekstova."

Ukoliko ne dođe do nekog velikog preokreta u razvoju veštačke inteligencije, čini da će ova tehnologija ipak samo postepeno menjati advokatsku praksu, a neki poslovi će biti eliminisani, ali takođe obećava da će advokati i pomoćni advokati biti produktivniji tokom rada, kao i da će se ovim razvojem tehnologije otvoriti nova radna mesta u pravnom sektoru koja do sada nisu postojala.

Sve ove promene dogodile su se i nakon rasprostranjenja računara i interneta, kada je takođe bilo reči o propasti mnogih profesija i opšteg kolapsa dotadašnjeg načina funkcionisanja društva.

Jedna studija, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Prinston, Univerziteta Pensilvanije i Univerziteta u Njujorku, zaključila je baš ova branša najizloženija novoj AI tehnologiji. Na to se dodaje i izveštaj ekonomista Goldman Saksa, koji su procenili da bi oko 44 odsto pravnog posla moglo biti automatizovano.

Naravno, advokati nisu jedini na meti AI tehnologije, s obzirom na to da se u studiji koju su sproveli istraživači pri kompaniji "OpenAI", koja je i stvorila "ChatGPT", otkrilo da u oko 80 odsto profesija postoji makar deset odsto poslova koje bi mogla da obavlja veštačka inteligencija.

Još 2017. godine, "Bejker Mekenzi", velika međunarodna advokatska firma, osnovala je komisiju za praćenje ove tehnologije u nastajanju i postavljanje strategije njenog korišćenja. Od tada, AI softver je napravio stabilan prodor u pravne poslove.

"Realnost je da veštačka inteligencija nije poremetila pravnu industriju", rekao je Ben Algrov, partner u firmi i njen glavni direktor za inovacije.

Brz napredak u velikim jezičkim modelima – tehnološkom mehanizmu na koji se oslanja "ChatGPT" – značajan je napredak, rekao je Algrov. Čitanje, analiziranje i sažimanje, rekao je, osnovne su pravne veštine. "U najboljem slučaju, tehnologija deluje kao veoma pametan pomoćni pravnik", rekao je on.

Uticaj će, kako objašnjava Algrov, biti primoravanje svih u profesiji, od pomoćnih pravnika do partnera koji naplaćuju sat posla i do hiljadu dolara, da napreduju u veštinama kako bi uvek bili korak ispred tehnologije. Rad ljudi, rekao je on, sve više će se fokusirati na razvoj stručnosti u industriji, rasuđivanje u složenim pravnim stvarima i nuđenje strateških smernica i izgradnju poverljivih odnosa sa klijentima.

Advokati uglavnom još uvek testiraju tehnologiju. Pitanja zaštite podataka i poverljivosti klijenata su kritična u njihovoj branši, što je takođe jedna od najvećih briga u vezi sa korišćenjem veštačke inteligencije. Pravna profesija se opirala korišćenju e-pošte po njenom nastanku sve dok nisu uspostavljena stroga pravila o rukovanju i zaštiti informacija.

Takođe, tendencija softverskih modela da samouvereno izmišljaju stvari je alarmantna, a može predstavljati i pravu opasnost od zloupotrebe, posebno u profesiji koja se oslanja na pronalaženje i odmeravanje činjenica.

"One stvari koje ume da radi, radi ih zapanjujuće dobro", rekao je Benet Borden, partner i glavni naučnik za istraživanje podataka u "DLA Piper", velikoj korporativnoj advokatskoj firmi.

Uspešno korišćenje veštačke inteligencije zahteva dosta relevantnih podataka i pitanja koja su detaljna i konkretna, dodao je Borden. Otvorenija pitanja, kao što su najvažniji dokazi ili ko su najverodostojniji svedoci, i dalje su previše teška za veštačku inteligenciju. 

Advokati u velikim firmama primetili su značajnu uštedu vremena kada su za određene poslove koristili AI sisteme, ali ovu tehnologiju i dalje vide samo kao alat koji čini timove advokata i pomoćnih pravnika produktivnijim.

Novi AI programi svakako predstavljaju izazov za status kvo u pravnoj profesiji. Veća produktivnost znači manje naplativih sati, a naplata po satu ostaje dominantan poslovni model u pravnoj branši. AI trebalo bi da poveća pritisak korporativnih klijenata da plaćaju advokatskim kancelarijama za obavljeni posao, a ne utrošeno vreme.

"Postoji ogromna prilika za veštačku inteligenciju u pravnim uslugama, ali profesionalna kultura ove branše je i dalje veoma konzervativna", rekao je Radž Gojl, savetnik pravnih tehnoloških kompanija i diplomac Pravnog fakulteta na Harvardu.

"Budućnost dolazi, ali neće stići tako brzo kao što neki predviđaju."

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Ostali bez posla zbog veštačke inteligencije
Nezaposlenost, otkaz

Majkrosoft

14.03.2023. 10:21

Ostali bez posla zbog veštačke inteligencije

Majkrosoftov tim za etiku i društvo, koji je radio u okviru organizacije za veštačku inteligenciju, ostao je bez posla. Otpuštanje je deo nedavne serije otkaza koji su dobili 10.000 zaposlenih u ovoj kompaniji.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve