Brejking
18.09.2018. 15:08
Tamara Marković Subota

NIKAD VIŠE SAMOUBISTAVA U ZATVORU

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Rukovodiocima zatvora i njihovim bliskim saradnicima toleriše se nezakonito ponašanje od kojeg štetu trpe zaposleni, kažnjenici, ali i budžet Republike Srbije

I ako je Sindikat zaposlenih u pravosudnim organima pre nešto više od godinu dana zbog nesavesnog rada u službi podneo krivičnu prijavu protiv Milana Pavlovića, bivšeg upravnika zatvora KPZ Beograd, u ovom sindikatu tvrde da se po njoj ne postupa. Prijava koja je podneta zbog sumnje da Pavlović u periodu od 2013. do 2015. godine zaposlenima nije isplaćivao putne troškove predata je Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu, ali je ubrzo prosleđena specijalizovanom odeljenju za borbu protiv korupcije pri Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

Slađanka Milošević, predsednica Sindikata, kaže za „Ekspres“ da je „proverama ustanovljeno da je prijava poslata policiji na proveru iako za to nije bilo potrebe“ jer su uz nju podneti i mnogobrojni dokazi koji ukazuju na to da je Pavlović nesavesno radio.

„Među njima su i pravnosnažne sudske presude u korist zaposlenih u KPZ Beograd koji su protiv nekadašnjeg upravnika podneli tužbe za naknadu štete zbog neisplaćenih putnih troškova. Do sada je doneto nekoliko ovakvih presuda, a iznos koji je sud dosudio na ime naknade štete prelazi sedam miliona dinara. Ako uzmemo u obzir da je tužbu protiv Pavlovića podnelo 90 zaposlenih, možemo samo da nagađamo koliko će novca biti isplaćeno oštećenima“, navodi Miloševićeva.

UNAPREĐENJE UMESTO KAZNE

Kako „Ekspres“ saznaje, Vrhovni kasacioni sud zauzeo je stav da se svi tužbeni zahtevi podneti zbog neisplaćenih putnih troškova usvajaju, što znači da bi iznos koji će biti isplaćen podnosiocima tužbi mogao da dostigne čak 100 miliona dinara.

Smatrajući da nadležni tužilac ne postupa ažurno, predsednica Sindikata zaposlenih u pravosudnim organima se pismeno obratila zameniku tužioca kome je predmet dodeljen u rad. Kako joj je on pismeno odgovorio da se po predmetu radi, odnosno da je 7. novembra prošle godine od policije zatraženo „prikupljanje potrebnih obaveštenja“ u vezi s podnetom krivičnom prijavom, Miloševićeva se sa istim pitanjem obratila i Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a Srbije.

„Sektor unutrašnje kontrole me je obavestio da je moj dopis prosleđen načelniku Policijske uprave za grad Beograd i da se ubuduće njemu obraćam u vezi s konkretnim predmetom. Slanje krivične prijave policiji je čisto odugovlačenje s postupkom“, kaže Miloševićeva za „Ekspres“.

Ona je dodala da sindikat na čijem se čelu nalazi smatra da bi zbog štete koju je izazvao Pavlović trebalo da nadoknadi celokupan trošak postupka. Miloševićeva ocenjuje i da Pavlovićeva smena s mesta prvog čoveka najčuvanijeg zatvora u Srbiji i imenovanje za zamenika upravnika Specijalne zatvorske bolnice može da se tretira kao unapređenje, a nikako kao vrsta kazne.

Krivični postupak koji se protiv Pavlovića vodi zbog neisplaćenih putnih troškova nije jedini koji se vodi protiv bivšeg upravnika KPZ Beograd. Čak 127 zaposlenih u Padinskoj Skeli, odnosno tri četvrtine od ukupnog broja zaposlenih, podnelo je protiv Pavlovića tužbu za mobing. Postupci po pomenutim tužbama su u toku i vode se pred Višim sudom u Beogradu.

Zaposleni u tužbama protiv Pavlovića navode da „upravnikov mobing“ ima za posledicu povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, ali i zdravlja. Naveli su i da je Pavlović za samo šest meseci pokrenuo više od 30 disciplinskih prijava protiv zaposlenih, od kojih su samo tri bile osnovane i okončane kažnjavanjem zaposlenih. Pravi razlog pokretanja ovih postupaka je, tvrde zaposleni, isključivo stvaranje straha među ljudima.

Za vreme Pavlovićevog mandata zaposleni su javno upozoravali na činjenicu da su, umesto zdravstvenih radnika koji su zaduženi za podelu lekarske terapije osobama na izdržavanju kazne, to radili oni. Osim toga, pripadnici obezbeđenja obavljali su poslove koji nisu u opisu njihovog radnog mesta: kurirske, sekretarske, pisarske poslove, poslove nabavke, a čak su i čistili kante... i to sve pred osuđenicima.

U istoj uniformi već šest godina

Pripadnici Službe obezbeđenja u zatvorima širom Srbije, njih oko 2.000, već šestu godinu rade u istim uniformama. Neobjašnjivo je zašto im nove uniforme nisu odavno uručene jer je Ministarstvo pravde još 2014. godine obezbedilo novac za tu namenu.

Pretpostavka zaposlenih je da nove uniforme nisu nabavljene jer je u prethodnih nekoliko godina Pravilnik o uniformi, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje, kojim je regulisana ova oblast, više puta menjan. Pomenuti pravilnik, naime, propisuje kako uniforma mora da izgleda, od kojih materijala treba da bude sačinjena, rokovi njenog trajanja...

„Iako je u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija rečeno da će pitanje nabavke novih uniformi biti rešeno početkom ove godine jer su ‘pokrenute aktivnosti u cilju sprovođenja postupaka javne nabavke’, to se još nije dogodilo“, kaže sagovornik „Ekspresa“.

Opširnije pročitajte u štampanom izdanju Ekspresa...

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
25°C
16.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve