Brejking
08.10.2018. 13:05
Tamara Marković Subota

UBISTVO ĐORĐA MIHALJEVIĆA, KRALJA DIJAMANATA

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

U poslednjih šest meseci u Južnoafričkoj Republici ubijena su trojica naših državljana

Brutalni obračuni srpskih kriminalnih klanova u Južnoafričkoj Republici (JAR) ne jenjavaju. Posle aprilske likvidacije Milana Đuričića, koji je u Srbiji pravnosnažno osuđen za saučesništvo u ubistvu Željka Ražnatovića Arkana i Darka Kulića iz Zemuna, nekadašnjeg pripadnika Srpske garde Đorđa Božovića Giške, pre desetak dana ubijen je i Đorđe Mihaljević, biznismen i trgovac dijamantima, rodom iz Herceg Novog.

Mihaljević je, prema navodima medija u toj zemlji, sarađivao sa Arkanovim ubicama, kao i s ljudima bliskim optuženom pljevaljskom narko-bosu Darku Šariću. Scenario Mihaljevićeve likvidacije identičan je ubistvima Đuričića i Kulića. Na svu trojicu pucano je iz automobila ili motora u pokretu dok su se nalazili u svojim vozilima i čekali zeleno svetlo na semaforu.
Kralj dijamanata, kako su zvali Mihaljevića, ubijen je u Johanesburgu u skupocenom „poršeu" kada su mu prišla dvojica napadača na motorima i u njega ispalila više metaka.

- Pucala su dvojica belaca dok je čekao zeleno svetlo. S mecima u sebi, Mihaljević je vozio još nekoliko stotina metara, zatim zaustavio automobil, izašao, pao i umro - ispričali su očevici.
Mihaljević je bio vlasnik kompanije za trgovinu zlatom i dijamantima „Sandton Gold and Diamond Exchange" u Južnoj Africi. U tamošnjem poslovnom registru, kao direktori firme vode se on i njegova majka Mirjana. Sem ove firme, Mihaljević je u prethodne dve decenije bio direktor još pet kompanija iz Južne Afrike i vlasnik jednog preduzeća. Južnoafrički mediji su posle Mihaljevićevog ubistva preneli izjavu kapetana policije Andrea de Jagera, koji je rekao da porodica pokojnika ne živi u Južnoj Africi i da policija pokušava da uspostavi kontakt s njima.

Đorde Mihaljević nije jedina žrtva u svojoj porodici. Njegov otac Petar - Mišo Mihaljević umro je
nekoliko dana nakon što je 20. decembra 2013. otet i mučen u Johanesburgu. Forenzičar Čed Tomas izjavio je da je Petar Mihaljević kidnapovan dok se vraćao kući i da su mu tokom mučenja čekićem polomljene karlica i noga. Petar je navodno bio žrtva poslova svog sina. Međutim, Đorđe Mihaljević  je tada demantovao ove tvrdnje, rekavši da je njegov otac preminuo od srčanog udara nakon što je u bolnici preživeo moždani udar.

Od ubistva oca, Đorđe Mihaljević je bio „mrtav čovek hoda", tvrdi Pol O'Saliven, forenzički istražitelj koji se bavi ubistvima istočnoevropske mafije u Južnoj Africi.

- Bilo je samo pitanje vremena kada će on sresti svoju sudbinu - izjavio je O'Saliven južnoafričkim medijima.

Ubistvo Mihaljevića, međutim, nije bilo interesantno samo tamošnjim, srpskim i crnogorskim medijima. Zločinom u JAR bavili su se i bugarski mediji jer je Mihaljevićeva supruga Natalija odatle i zajedno su često dolazili u njen rodni kraj. Upravo su bugarski mediji došli do informacije da je kralj dijamanata nedelju dana pre likvidacije u Johanesburgu bio u Srbiji, gde se sastao s „poslovnim partnerima".
Taj sastanak je, prema njihovim informacijama, i doveo do ubistva.

Saradnja i sukobi srpskih i čeških kriminalaca

Policajci koji ispituju Mihaljevićevu likvidaciju trenutno ispituju dva moguća motiva. Jedan je Mihaljevićev navodni sukob s Darkom Šarićem, a drugi sukob s dugogodišnjim saradnikom, češkim kriminalcem Radovanom Krejčirom, koji je u JAR  godinama važio za šefa mafije.
Bugarski mediji navode da policija sumnja da je kralj dijamanata ucenjivao poznatog dilera droge iz Srbije i Crne Gore, koji je i naručio njegovo ubistvo. Navodno, poznati diler čije ime ne navode je Mihaljeviću zapretio da će mu povrediti članove porodice ukoliko ga ne bude redovno izveštavao o milionskom poslovanju dijamantima u koje je uložio novac. Mediji u JAR su više prostora posvetili saradnji Mihaljevića i Krejčira. Oni su otkrili da je Mihaljević bio hapšen 2011. godine zbog višemilionske utaje poreza. Portal „Eyewitness news" objavio je da je Mihaljević u istrazi koja je pokrenuta protiv njega smatran za vezu između Krejčira i kontroverznog vlasnika rafinerije za koju su izdavali lažne račune Huana Mejera. Mejer je tada izjavio da je Krejčira upoznao preko Mihaljevića. Krejčir je, inače, više puta osuđivan i nalazi se u zatvoru u Južnoj Africi. U odsustvu je osuđen i u rodnoj Češkoj, i to na 15 godina zatvora, pošto je okrivljen kao vođa kriminalne grupe koja je pokušala da od državne kompanije ukrade više od 13 miliona evra, ali i ubije jednog carinika. U Južnoafričkoj Republici je 2016. osuđen na 35 godina jer je kidnapovao i mučio brata čoveka s kojim je sarađivao, a koji mu je ukrao 25 kilograma amfetamina.
Južnoafrički mediji tvrde da je Mihaljevićev sat počeo da otkucava kada je izabrao pogrešnu stranu, odnosno kada se suprotstavio Krejčiru. Preduzeća obojice poslovala su po principu kupovine ukradenog nakita, uglavnom za manje od 20 odsto od njihove prave vrednosti. Interesantno je da se Mihaljević u Registru firmi u Crnoj Gori pojavljuje tek prošle godine, i to kao vlasnik „Del mar investmentsa" za kupoprodaju nekretnina. Direktor te kompanije je Smiljan Samardžić, nekadašnji prijatelj i poslovni saradnik Dragana Dudića Frica, ubijenog pripadnika Šarićevog narko-kartela.

Darmanović ubijen u Beogradu zbog poslova u JAR

Crnogorac Georgije Darmanović Gorg, koji se dovodio u vezu s tajnim službama i podzemljem Johanesburga, ubijen je u maju na Novom Beogradu, kada su mu, dok je prilazio automobilu, prišle ubice na skuteru i u njega ispalile četiri hica.
Ubijeni Darmanović je godinama bio saradnik Agencije za državnu bezbednost u JAR. Bio je upućen u sva dešavanja u toj zemlji, a neretko se hvalio i poznavanjem službenih i tajnih dokumenata koja su se odnosila na prljave poslove vrha vlasti.
S druge strane, Darmanović je ušao u biznis sa oružjem, drogom i reketiranjem, i tako postao spona vlasti i podzemlja. Povezivan je i s Nafizom Modakom, kome se u JAR sudi zbog reketiranja i  sumnjivih poslova sa obezbeđenjem u kejptaunskim noćnim klubovima, a koji je navodno planirao da likvidira nekoliko šefova podzemlja i naplati milionska dugovanja od Radovana Krejčira.
Darmanović je poznat i po tome što je informacije Agencije često davao medijima, a poslednji put za knjigu „Predsednikovi čuvari" novinara Žaka Poa, koja je razotkrila najmračnije tajne nekadašnjeg predsednika JAR Džejkoba Zume.
Dan posle ubistva Darmanovića, u Kruševcu je ubijen Vojin Stanković, a mesec dana kasnije i njegov otac, bivši legionar Dejan Stanković Ždrokinac, koji je neko vreme živeo u Johanesburgu i imao državljanstvo JAR.

Gavriću odbijen azil

Utočište posle presude od 35 godina za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana u JAR je pronašao i Lozničanin Dobrosav Gavrić. Ustavni sud te zemlje odbio je pre nekoliko dana njegovu molbu za azil uz obrazloženje da on nije politički progonjen u svojoj zemlji.
„Ustavni sud je 28. septembra presudio da Gavrić nije kandidat za dobijanje izbegličkog statusa. Presuda je obrazložena time da on u svojoj domovini nije počinio politički zločin, zbog čega nije ni politički progonjen. Takođe, sudija je naglasio da je Gavrić u izjavama bio kontradiktoran pošto je tvrdio da nije počinio ubistvo Arkana, već da je njegov progon politički motivisan", preneli su tamošnji mediji. Gavrić je u toj zemlji ranjen 2011, u momentu kada je bio sa Sirilom Bekom, šefom tamošnjeg podzemlja. Beka je ubijen, a Gavrić je uhapšen, ali je podneo zahtev za azil pa do danas nije izručen Srbiji iako je naša država podnela zahtev za njegovu ekstradiciju.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
10°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve