Brejking
15.09.2018. 12:43
Tamara Marković Subota

UHAPŠEN SA 60 LIRA U KUPAĆIM GAĆAMA: A đe se kupa vođa "škaljaraca"?!

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Jovica Vukotić (38) iz Kotora, vođa škaljarskog klana, uhapšen je u nedelju u Turskoj, i to dok se sunčao na plaži u jednom antalijskom letovalištu. Uhapšen je u društvu još tri osobe, dva muškarca i jedne devojke. Mediji su prvo spekulisali da je bio s bratom Igorom i Podgoričaninom Stevanom Stamatovićem, pa se čak pojavila verzija da je slobode lišen u društvu sina Nasera Keljmendija - Besnika i američkog državljanina Emila Dragovića. U svim verzijama se pak pojavljuje informacija da je s njim u društvu bila i jedna ženska osoba, ali zvanično, bar do zaključenja ovog broja „Ekspresa“, lica koja su bila u društvu Vukotića nisu identifikovana i ona se u ovom trenutku terete pred turskim državnim organima za posedovanje falsifikovanih putnih isprava, u čijoj su nadležnosti.

„Vukotić je uhapšen u akciji srpske, turske i grčke policije, koja je za njim raspisala Interpolovu poternicu. On je lociran u Turskoj, a pažnju na sebe je privukao jer je tamo proveo skoro celo leto, što je bilo sumnjivo policiji. Usledila je provera njegovog pasoša i identiteta. Kako je ubrzo utvrđeno, pasoš koji je koristio bio je falsifikovan i na lažno ime, što je bilo dovoljno za početak akcije. U momentu kada su Vukotiću na plaži prišli turski policajci, vođa „škaljaraca“ je na na sebi imao kupaći šorc i naočare, kao i 60 turskih lira u torbici u kojoj mu je bio i mobilni telefon“, kaže za „Ekspres“ izvor uključen u akciju.

„S njim su u stanicu dovedena još dvojica muškarca i jedna devojka. Svi četvoro su imali falsifikovane pasoše, zbog čega su zadržani u pritvoru i protiv njih je pokrenut postupak“, rekao je izvor „Ekspresa“ dan posle privođenja osumnjičenih.

Vođa „škaljaraca“ Vukotić odmah po hapšenju je dobio „specijalan tretman“. Po njega je narednog dana došla ekipa srpske policije, koja ga je avionom prebacila u Beograd, a pritvoreniku su turski policajci vezali oči prilikom sprovođenja do aerodroma i samog leta do srpske prestonice.

„Vukotić je u turskoj policiji dao samo osnovne podatke. Nije saslušavan, a u avionu za Beograd je na sedištu bio sam, vezan lisicama. Po sletanju na aerodrom, prevezen je u beogradsku policiju, gde mu je određeno policijsko zadržavanje do 48 sati. Zatim mu je u sredu, 12. septembra, sud odredio pritvor do 30 dana“, kaže naš izvor. On objašnjava i da je za Vukotićem međunarodnu poternicu 2017. godine raspisala Grčka, koja ga traži zbog sumnje da je učestvovao u krijumčarenju 136 kilograma kokaina, ali da je odlučeno da on, zbog srpskog državljanstva, bude izručen našoj zemlji.

Zanimljiva je i pretpostavka da se i jedan od vođa suparničkog klana Radoje Zvicer nakon bekstva iz Prištine verovatno nalazi na teritoriji Turske. Naime, prilikom pretresa stambenog objekta u Prištini, 19. jula ove godine uhapšen je Mario Milošević, pripadnik kavačkog klana optužen za ubistvo Radomira Đuričkovića iz 2016. godine. Navodno se u istoj zgradi nalazio i Radoje Zvicer, ali je uspeo da je napusti pre dolaska policije i da otputuje u Tursku.

Do momenta hapšenja, protiv Vukotića u Srbiji nije vođen nijedan sudski postupak, ali je moguće da su do sada prikupljeni dokazi koji bi mogli da budu pravno iskorišćeni.

Sigurno je da je inspektorima beogradske policije Vukotić najvažniji ulov u poslednjih nekoliko godina. Kako se očekuje, njemu će biti postavljena brojna pitanja koja bi mogla da reše ubistva koja su u poslednje četiri godine izvršena u ratu škaljarske ekipe i njihovih suparnika iz kavačkog klana. Odgovori šefa „škaljaraca“ mogli bi da reše i likvidacije koje se vezuju za klan Luke Bojovića, s kojim je Vukotić veoma blizak, ali i još dosta teških nerešenih dela u podzemlju, srpskom pre svega, ali i u inostranstvu, gde je Vukotić takođe bio veoma aktivan.

Ime Vukotića u medijima je počelo da se pominje 2014. godine, kada je počeo najbrutalniji mafijaški rat u srpsko-crnogorskom podzemlju, u kojem je do sada ubijeno više od 20 ljudi, a ranjeno desetak.

Do tada jedinstvena škaljarska ekipa iz Kotora, koja je u poslove s krijumčarenjem kokaina ušla 2010. godine, posle ubistva Dragana Dudića Frica, glavnog saradnika Darka Šarića, bila je poznata samo policiji, a na njenom čelu bio se upravo Vukotić.

Kada je 2014. u Valensiji nestao tovar od 200 kilograma kokaina, za krađu je optužen Vukotićev saradnik Goran Radoman s Cetinja, a jedinstveni klan se tada podelio na dva dela: škaljarski, kojim je i dalje rukovodio Vukotić, te suparničku kavačku ekipu, čije su rukovođenje započeli Radoje Zvicer i Slobodan Kašćelan.

Osumnjičeni Radoman, iz čijeg je stana u Valensiji i nestao kokain, bio je prva žrtva škaljarsko-kavačkog rata. Ubijen je 20. februara 2015. u podzemnoj garaži zgrade na Novom Beogradu u kojoj je živeo s porodicom. A onda su se samo ređala imena novih žrtava. Iz redova „škaljaraca“ ubijeni su: Goran Đuričković, Goran Dučić, Ivan Lopičić, Goran Biskupović, Dalibor Đurić, Radomir Đuričković, Đorđe Boreta, Miodrag Kruščić... Ni druga strana nije bila pošteđena. Iz kavačkog klana ubijeni su: Srđan Vlahović, Đorđe Sekulović, Niko Roganović, Goran Lenac, Davorin Baltić, Miloš Šaković. Vođa klana Slobodan Kašćelan ranjen je u Novom Sadu u februaru 2016. godine. Rat dva klana u Crnoj Gori odneo je i četiri slučajne žrtve, ljude koji su se samo zatekli u blizini mesta vatrenog okršaja.

Prema dosijeima srpske policije, Vukotić od 2010. upravlja moćnom kriminalnom organizacijom koja ima veze s brazilskim narko-kartelima. Kao vođa ovog klana, ali i zbog sukoba s kavačkom ekipom te s još nekoliko jakih kriminalnih grupacija u Crnoj Gori, Vukotić se više puta našao u centru vatrenih obračuna.

„Vukotić i njegova škaljarska grupa su u dugogodišnjem sukobu s grupom Darka Šarića, grupom ‘Maksimus’, čiji je voda Željko Bojanić, nekada blizak prijatelj Dragana Dudića Frica. U sukobu su i s tivatsko-grbaljskom grupom, kao i s istaknutim pojedincima crnogorskog podzemlja: Ivanom Delićem, grupom ubijenog Armina - Muše Osmanagića, porodicama Šaranović i Radonjić. Zbog toga je Vukotić stalno imao obezbeđenje, i to bivše pripadnike srpskih vojnih i paravojnih formacija“, navodi se u Vukotićevom policijskom dosijeu.

Vukotić je poznat javnosti i po nekoliko obraćanja podgoričkim medijima. Poslednji put oglasio se nakon što je 19. decembra 2016. godine u Podgorici u eksploziji bombe podmetnute pod automobil ranjen Marko Martinović, telohranitelj njegovog brata Igora, koji je tada za dlaku izbegao smrt. On je tada optužio funkcionere crnogorske policije i Agencije za nacionalnu bezbednost da štite kriminalce i zauzvrat dobijaju novac. Redakciji „Vijesti“ Vukotić je tada dao spisak prljavih policajaca, ali ga oni nisu objavili, već su ga dostavili Specijalnom tužilaštvu, koje je povodom Vukotićevih tvrdnji pokrenulo istragu, ali bez objavljenih rezultata za sada.

Na njegove tvrdnje crnogorska policija je odgovorila saopštenjem da će „proveriti teške i ničim potkrepljene optužbe bezbednosno interesantne osobe s međunarodne poternice“.

„Vukotiću će, kada bude dostupan, biti omogućeno da iznese navodna saznanja, imena i navodne konkretne dokaze u vezi sa optužbama“, saopštila je tada policija.

Vukotić je u to vreme već pobegao iz Crne Gore zbog dva sudska postupka. U prvom se teretio za pucnjavu 2012. godine u tivatskoj diskoteci „Madam Coco“, u kojoj je ranjen radnik obezbeđenja Dejan Deković. Zbog pokušaja ubistva Dekovića, prva optužnica je podignuta protiv Vukotića, njegovog brata Igora i Kotoranina Jovana Jovanovića, ali je kasnije preinačena u krivično delo izazivanje opšte opasnosti.

U novembru prošle godine Jovica je pravosnažno oslobođen optužbe, njegov brat Igor osuđen je na sedam meseci zatvora, a Jovan Jovanović na godinu i dva meseca robije. Tokom istrage ovog slučaja Vukotić je u pritvoru u Spužu bio od novembra 2014. do avgusta 2015. godine. Naredne godine za njim je raspisana poternica jer se nije odazivao na pozive suda u tom slučaju. Posle oslobađajuće presude, Crna Gora je za njim ukinula poternicu, ali je na snazi ostala poternica zbog presude za nedozvoljeno nošenje oružja jer je prilikom pretresa 2013. godine kod njega pronađen pištolj i 12 metaka. Za to delo Vukotić je u Crnoj Gori osuđen na tri meseca zatvora.

Pao i Brajović

Erogen Brajović, koga crnogorsko Specijalno tužilaštvo tereti da je formirao kriminalnu grupu koja je planirala ubistva, uhapšen je u sredu u akciji albanske policije kodnog imena „Snaga pravde“. Brajovića crnogorske vlasti terete da je bio na čelu kriminalne grupe koja je planirala likvidacije bezbednosno interesantnih osoba iz Crne Gore. Do njegovog imena došli su u julu, kada su uhapšeni članovi dve kriminalne organizacije koje, prema stavu tužilaštva, predvode Nikšićanin Ranko Radulović i Kotoranin Igor Vukotić, brat uhapšenog Jovana Vukotića. Grupe su formirane u Albaniji, Nikšiću i Kotoru s ciljem likvidacije više članova crnogorskih bezbednosnih službi.

Brazilski saradnici mu okrenuli leđa

Najbliži saradnik Jovice Vukotića je Ivan Dedović, koji ima glavnu ulogu u krijumčarenju kokaina. Interesantno je da su Vukotiću, prema policijskim izvorima, posle raskola u klanu 2014. godine leđa okrenuli do tada glavni organizatori posla u Brazilu, braća Predrag i Dragan Knežević, zvani Škuri. Da su braća Knežević prešla na stranu kavačke ekipe, postalo je jasno i javnosti nakon ubistva fudbalera FK Bokelj Gorana Lenca (33) u septembru prošle godine. Osim vođa kavačkog klana, od Lenca su se tada čituljama oprostila i braća Knežević.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
few clouds
10°C
18.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve