Društvo
26.02.2018. 13:29
R.E./Beta,Danas

APEL ZA OČUVANJE HIPODROMA U BEOGRADU: Održan protest na konjima ispred Skupštine grada

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Udruženje građana "Hipodrom Beogradu" i Konjički klub "Careva ćuprija" održali su u subotu, ispred Skupštine grada Beograda, protest pod nazivom "Apel za Hipodrom - Hipodrom u srcu Beograda" i zatražili od gradske vlasti da tom objektu produži ugovor o korišćenju zemljišta kao i da više novca uloži u konjički sport.

Oko 200 okupljenih građana je od gradske vlasti zatražilo da "ispune obećanja od pre nekoliko godina", da rekonstruišu tribine, isplate nagrade, saniraju staze i odrede propozicije koje, kako su istakli "čekaju svake zime godinama unazad".

Pokretač peticije za spas Hipodroma Aleksandar Stevanović rekao je da ugovor između javnog preduzeća "Hipodrom Beograd" i Grada, o korišćenju zemljišta, ističe u junu ove godine, a da nema naznaka da će biti produžen, kao i da već godinama gradska vlast ništa ne finansira na hipodromu.

"Smatramo da se to namerno radi, da bi oduzeli zemljište hipodromu i zato smo se okupili ovde, da apelujemo da se s tom praksom prekine i da se obrati pažnja na hipodrom i njegove probleme jer je to dragulj koji ovaj grad i ova zemlja imaju", kazao je Stevanović.

Prema njegovim rečima, beogradski hipodrom je "katalizator" celog konjarstva u Srbiji.

"Ako se pravilno njime upravlja, može da donose ovoj zemlji mnogo radnih mesta i novca kroz poreze, tako da nema nikakvog razloga da se tako postupa prema tom objektu", kazao je Stevanović.

Predsednik Konjičkog kluba "Careva ćuprija" Jakov Vujović rekao je da su se ljubitelji konjarstva okupili ispred Gradske skupštine s ciljem da pokažu da je "Careva ćuprija u srcu Beograda već 104 godine i da tako treba da se nastavi barem još toliko godina".

"Naša dužnost je da sačuvamo tradiciju, jer bez tradicije nema budućnosti, a mislim da ako istrajemo dobićemo ovu bitku - da sačuvamo Beograd kakav volimo", rekao je Vujović.

Ispred gradske Skupštine su proslavljeni šampioni konjičkog sporta prošetali konje kako bi ukazali na položaj tog sporta u Srbiji i potrebu da se u njega više ulaže i apelovali da se sačuva "Hipodrom u Beogradu".

Takođe, u ulozi džokeja bili su glumac Petar Strugar i voditeljka Ana Mihajlovski, a okupljene su pozdravili i radio voditelj Igor Brakus i glumci Andrej Marić i Ivana Petrović.

Prethodnih dana mnoge javne ličnosti na društvenoj mreži tviter priključili su se akciji "za hipodrom u srcu Beograda", a među onima koji su podržali apel za očuvanje beogradskog hipodroma je i naš NBA košarkaš Nikola Jokić.

https://twitter.com/JokicNikola15/status/967514307977035776

Istorijat hipodroma

Prvi hipodrom ili trkalište, kako se tada nazivalo, u Beogradu izgrađeno je 1863. godine, dvadesetak godina nakon prvih trka konja u gradu. Ovo trkalište prostiralo se između današnjih ulica Bulevar kralja Aleksandra i Kraljice Marije, od Beogradske ulice do Studentskog doma „Kralj Aleksandar I". Ubistvo kneza Mihaila, međutim, prekinulo je odigravanje ovakvih trka na oko 20 godina. Trkalište se na ovom mestu nalazilo sve do 1906. godine, a nakon toga je premeštano u Baru Veneciju i na Banjicu. Na ovim lokacijama nije se dugo zadržalo, jer je ubrzo sagrađen i novi hipodrom u Topčiderskoj dolini.

Zasluge za izgradnju postojećeg hipodroma pripadaju Dunavskom kolu jahača „Knez Mihailo" i Vladislavu Ribnikaru, dugogodišnjem predsedniku ovog udruženja i osnivaču lista Politika. Za organizaciju konjičkih trka, zemljište je dodelio tadašnji ministar narodne privrede Jaša Prodanović, a hipodrom je izgrađen već 1914.

Za ovo zemljište Ribnikar je vodio polemike sa profesorom Simom Lozanićem, dekanom Poljoprivrednog fakulteta, koji se zalagao da se cela Topčiderska dolina koristi za eksperimentalne potrebe fakulteta. Na kraju je na tom mestu ipak izgrađen hipodrom. Prve trke održane su neposredno pred početak Prvog svetskog rata, tokom kojeg su bile prekinute aktivnosti hipodroma. Prva sezona sa 16 trkačkih dana održana je nakon rata 1921.

Zlatan period hipodroma, kako se navodi u literaturi, bilo je razdoblje između dva svetska rata. Nakon smrti kralja Aleksandra Prvog ustanovljena je 1935. trka na 200 metara sa njegovim imenom, s obzirom na to da je bio zaštitnik svih konjičkih društava. Takođe, zbog zasluga ustanovljene su i trke „Memorijal Vladislava Ribnikara", a postavljena je i njegova bista na hipodromu. Spomen bista Ribnikara postavljena je 1940. prilikom pedesetogodišnjice od osnivanja Dunavskog kola jahača, a delo je vajara Dušana M. Jovanovića.

Hipodrom postaje državno preduzeće 1948. godine, da bi se od 1980. vodio kao deo Gradskog zavoda za fizičku kulturu. Zemljište, potom, Skupština grada Beograda 1988. daje u tridesetogodišnji zakup društvenom preduzeću „Hipodrom Beograd", ali je 2008. hipodrom postao javno preduzeće čiji je osnivač grad.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve