Društvo
04.04.2018. 12:36
Jelena Ilić

EKSPRES INTERVJU, JOVANA IVANIŠ STUDENT PRODEKAN: Studentski predstavnici treba da osluškuju želje svojih kolega

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Na fakultete u Srbiji godišnje se upiše više od 60.000 studenata, a na Beogradskom univerzitetu o trošku države školuje se 9.000 mladih. Većina bira profesiju ne razmišljajući o budućem radnom mestu, a mnogi tvrde da su očekivali upravo od fakulteta da im pomogne bar u prvim koracima ka budućoj profesiji. Mnogo je zamerki i na organizaciju rada fakulteta, ali i na pristup rešavanju studentskih problema.

Kako se studentski parlament Filološkog fakulteta trudi da reši poteškoće sa kojima se suočavaju budući akademski građani, govorila je Jovana Ivaniš, student prodekan Filološkog fakulteta u Beogradu.

Šta studenti generalno žele, na šta se obično žale i šta je ono što im nedostaje za bolje studiranje?

-  Čini mi se da je studentima neophodna dobra organizacija studija, da raspored predavanja bude lepo isplaniran tako da ne gube ceo dan, da se tačno zna koja literatura im je potrebna, da se već na početku semestra zna kada su im kolokvijumi i ispiti. Najviše je žalbi zbog loše organizacije. Za studente našeg fakulteta značajan je i sam pristup literaturi, digitalizacija starih izdanja nam je neophodna, s obzirom na to da se zbog obima određenih predmeta često prilično namučimo dok prikupimo svu literaturu po raznim bibiliotekama. Takođe, smatram da je praksa, kao i praktična primena teorije koju učimo izuzetno važna i da je neophodno uticati na to da se na fakultetima uvede što više praktičnog rada, kako bismo bili spremni za ono što nas nakon studija čeka.

 Koliko ljudi godišnje upiše Filološki fakultet, a koliko završi? Koji je prosek studiranja na Filološkom fakultetu?

- Filološki fakultet je najveća akademska ustanova u našoj zemlji, i jedna od najvećih na jugoistoku Evrope, na kojoj se izučavaju jezik, književnost i kultura. Fakultet godišnje upiše skoro 1500 studenata. Prosek studiranja zavisi od katedre na kojoj se studira, mnogi završe u roku ili godinu dana kasnije, dok, pomalo tradicionalno, studenti srpskog jezika i srpske književnosti, studiraju duže od ostalih. Fakultet trenutno ima skoro 10.000 studenata.

Koji jezici su najtraženiji i zašto? Da li mladi upisuju ono što vole, a što je manje perspektivno, ili se pre odlučuju za jezike na kojima je bilo mesta na budžetu, a za koje nisu toliko zainteresovani?

- Najveće interesovanje je već godinama za skandinavske jezike, a zatim i za španski, japanski i kineski jezik. Kada je Filološki fakultet u pitanju, mislim da ljubav prema jezicima i književnosti, ali i samoj kulturi određenog naroda igra veliku ulogu. Na primer, španski jezik nije ni približno perspektivan kao, recimo, nemački, a ipak je želja velikog broja studenata. Naravno, uvek postoje studenti koji upisuju perspektivnije jezike ili jezike za koje je ostalo mesta na budžetu. Međutim, ne mora da znači da su samo ti popularni svetski jezici perspektivni. Vrlo često se dešava da takozvani manje popularni jezici, kao što su recimo češki, bugarski, albanski, mađarski, budu vrlo perspektivni i isplativi i da studenti budu veoma zadovoljni, iako im to možda nije bila prva želja.

Kojim projektima se Filološki fakultet može posebno pohvaliti? Da li, pored Parlamenta, postoji još neko udruženje koje se bavi pitanjima studenata?

- Što se studentskih projekata tiče, najvažniji je svakako projekat Studenti studentima u okviru koga naši studenti drže časove stranih jezika na ostalim fakultetima Univerziteta u Beogradu. U projektu trenutno učestvuje više od 20 fakulteta i na taj način naše kolege dobijaju praksu, a studenti sa drugih fakulteta besplatne časove jezika. Takođe, često se dešava da naši studenti dobijaju praksu u prevođenju, pa smo tako sarađivali sa Fakultetom dramskih umetnosti, Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja i mnogim drugim fakultetima, a u saradnji sa Crvenim krstom Beograda radimo na njihovom portalu Red info portal.
Studentski parlament je jedino studentsko predstavničko telo na našem fakultetu i preko njega studenti ostvaruju svoja prava, informišu se, dobijaju pomoć i podršku. Studentski parlament je zadužen za organizaciju različitih predavanja, konferencija, humanitarnih akcija, promocija fakulteta u školama i na sajmovima obrazovanja, za pomoć studentima prilikom studija i prilikom izbora predmeta i studentskih razmena u inostranstvu. Pored Studentskog parlamenta, na Filološkom fakultetu postoji i Sekcija scenskih umetnosti, u okviru koje učestvuju u predstavama, poetskim večerima, takmičenjima u recitovanju i besedništvu, kao i Sportsko udruženje Filolog.

Da li Filološki fakultet sarađuje sa evropskim fakultetima? Šta postoji u drugim evropskim zemljama, a kod nas još uvek nije razvijeno, kada je reč o položaju studenata?

- Fakultet sarađuje sa mnogobrojnim univerzitetima u Evropi i ponosni smo na to što svake godine sve više naših studenata ide na razmene širom Evrope. Studentske razmene su izuzetno iskustvo za sve mlade ljude, koji na taj način mogu da sagledaju kako izgledaju život i studiranje njihovih vršnjaka u nekoj drugoj državi. Filološki fakultet je na neki način veza sa svetom, u okviru našeg fakulteta izučava se preko trideset jezika i samim tim se naši studenti tokom studija upoznaju sa različitim kulturama. Iz iskustva naših kolega vidimo da strani studenti imaju vremena i za studiranje i za posao tokom studija, dok je kod nas uglavnom teško istovremeno raditi i studirati.

Kakav je položaj prosečnog srpskog studenta? Koji je to zakon koji štiti prava studenata i da li postoji tendencija ka reformulaciji i unapređenju tog zakona?

- Studiranje u Srbiji uređuju Zakon o visokom obrazovanju, statuti univerziteta i pojedinačnih fakulteta u Srbiji. Naravno, kao i za svaki zakon, postoji tendencija ka unapređenju i na njoj uveliko rade SKONUS, kao najviše studentsko predstavničko telo u Srbiji, kao i studentski parlamenti univerziteta i fakulteta. Neophodno je da svi studentski predstavnici svakodnevno rade na unapređenju studentskog standarda, da prate situaciju u državi, u svetu, da osluškuju želje i potrebe svojih kolega i trude se da one stignu do onih koji te zakone donose.

Neretko se vodi polemika oko toga koji su fakulteti „laki", a koji „teži", a Filološki fakultet se, pogotovo kada je reč o srpskom jeziku, smatra skoro pa izlišnim. Da li su studenti svesni važnosti srpskog jezika?

- Naravno, često se može čuti kako je naš fakultet lak u odnosu na neke druge, naročito tehničke fakultete. Mislim da je to pogrešno mišljenje, jer je svaka nauka teška na svoj način. Nauka o jeziku je izuzetno značajna i cenjena u svetu. Srpski jezik je stub srpske kulture i samog srpskog naroda. Ako želimo da očuvamo našu državu i naš narod, moramo čuvati  i negovati srpski jezik. Nisam sigurna da su svi studenti svesni važnosti srpskog jezika, ali zato je na nama, studentima srpskog jezika, da utičemo na svest našeg naroda o njegovoj vrednosti.
ATF: Univerzitet u Beogradu danas obeležava Dan studenata, 4. april, u znak sećanja na Žarka Marinovića, studenta prava koji je, tokom studentskog štrajka 4. aprila 1936. godine organizovanog protiv fašizacije zemlje i tadašnje vlade Milana Stojadinovića, ubijen i tako postao simbol revolucije i borbe za bolji položaj studenata.

Iako Žarko Marinović nema svoj spomenik niti ulicu u rodnoj Crnoj Gori, studentski dom u Zemunu nosi naziv ovog palog junaka, a dom na Voždovcu nosi simboličan naziv 4. april.

U Aleji velikana na Novom groblju danas je položen venac na njegov grob, a u Domu Narodne skupštine održana je Svečana akademija na kojoj su se prisutnima obratili Mladen Šarčević, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, profesor doktor Vladimir Marinković, potpredsednik Narodne skupštine i profesor doktor Branko Savić, predsednik Konferencije akademija i visokih škola, a najboljim studentima uručene su nagrade i zahvalnice.
U Studentskom gradu će se tradicionalno održati koncert koji će okupiti preko 12.000 ljudi, uglavnom studenata. Koncert organizuje Udruženje studenata Studentskog grada u saradnji sa Ustanovom studentski centar „Beograd", a program će upotpuniti brojni sponzori događaja, koji će dodeliti nagrade najboljim studentima, ali i brojne poklone i vaučere sa popustima za različite vrste usluga.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
8°C
27.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve