Nenad Stefanović
Nova akcija suzbijanja korupcije u Srbiji: Uhapšeno 13 osoba
Velika akcija suzbijanja korupcije nastavljena je pretresom više desetina objekata u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi čiji je vlasnik biznismen Vladimir Vrbaški.
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da je po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije tog tužilaštva, uhapšeno 13 osoba zbog sumnje da su oštetili Republičku direkciju za robne rezerve za dva miliona evra, kao i da su neke još uvek u bekstvu.
Stefanović je novinarima rekao da se sumnja da su oni izvršenjem različitih krivičnih dela protivpravno pribavili imovinsku korist preduzeću "BSP" iz Feketića u iznosu većem od dva miliona evra, u kom iznosu su oštetili Republičku direkciju za robne rezerve i stečajne poverioce akcionarskog društva "Makovica" iz Mladenovca.
Naveo je da će prema osumnjičenima biti sprovedena istraga da su izvršili krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti i zloupotreba položaja odgovornog lica, a tužilaštvo će naložiti i sprovođenje finansijske istrage protiv osumnjičenih, kao i lica koja su povezana sa njima.
"Jedan od osumnjičenih je, kao direktor BSP-a, kako se sumnja, lažno prikazivao da je Direkciji preneo u vlasništvo ukupno 23,66 miliona kilograma semenske pšenice, dostavljanjem fiktivne dokumentacije, a sve kako bi BSP ispunilo ugovorne obaveze i preuzelo merkatilnu pšenicu u razmeri 1:1,8 od Direkcije, u ukupnoj količini od 42,6 miliona kilograma", kazao je tužilac.
Dodao je da je direktor "BSP-a" usmeno nalagao rukovodiocu laboratorije "Srbolab" da sačini fiktivne deklaracije o semenskoj pšenici i izveštaj o navodnom ispitivanju semena poljoprivrednog bilja.
Stefanović je naveo i da postoje osnovi sumnje da je u periodu od novembra 2022. godine preduzeće "BSP" zaključilo ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji sa kompanijom "Medija netvorks" iz Novog Sada, koji se odnose na izradu softvera za upravljanje hladnjačama i magacinskim poslovanjem, vrednim više od milion evra.
"Utvrđeno je da je u januaru 2023. godine, faktički vlasnik preduzeća BSP Vladimir V, kao fizičko lice u svojstvu jemca, potpisao sa 'Medija netvorksom' ugovor o jemstvu kojim se obavezao da će ispuniti obaveze firme BSP po ugovorima, na način da za dug isplati kriptovalutu 'Eume', čija je vrednost na dan sačinjavanja ugovora iznosila 1,8 dolara, i to prebacivanjem oko milion jedinica te kriptovalute", kazao je tužilac.
Dodao je da je tužilaštvo proaktivno istražilo baze podataka koje se odnose na tu kriptovalutu i utvrdilo da ona nema nikakvu berzansku, niti realnu upotrebnu vrednost, te da je Vladimir V. kao fizičko lice na osnovu tako fiktivnog izmirenja duga "BSP-a" prema "Medija Netvorksu" preuzeo potraživanja te firme, u cilju pribavljanja protivpravne imovinske koristi.
Tužilac je naveo da je to samo jedan deo radnji koje su obuhvaćene u tom, kako je naveo, veoma složenom koruptivnom predmetu.
"Protiv svih osumnjičenih lica koja se nalaze u bekstvu, tužilaštvo će predložiti određivanje pritvora i raspisivanje poternice", kazao je Stefanović.
Policija je 12. i 13. februara uhapsila više osoba među kojima su Milorad Grčić, Aleksandar Papić, kao i zaposleni u Ministarstvu za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja.