Hronika
20.05.2019. 14:00
Tamara Marković Subota

Priznaj, kraće ćeš robijati

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net
Kada je 2010. godine Miladin Kovačević, optužen da je u martu 2008. godine u Bostonu naneo teške povrede američkom studentu Brajanu Štajnahueru, sklopio sporazum sa Prvim osnovnim tužilaštvom u Beogradu o priznanju krivičnog dela, osim stručne javnosti, malo je ko znao šta to zapravo znači.
Kovačević, čiji je slučaj izazvao pažnju međunarodne javnosti, priznao je tada krivicu u zamenu za kaznu zatvora od dve godine i tri meseca. Bila je to prva nagodba Prvog osnovnog tužilaštva i okrivljenog koji je, kako zakon to propisuje, usvojio sud.
Oni koji su bili upoznati sa detaljima postupka, komentarisali su da su sve stranke u postupku - dobro prošle. Tužilaštvo, jer je postupak okončan bez suđenja, sud, zato što je efikasno rešio postupak i izbegao troškove, a okrivljeni zato što je osuđen "samo" na dve godine i tri meseca za delo za koje je bila zaprećena kazna do osam godina.
Posle ovog, broj zaključenih sporazuma, povećavao se iz meseca u mesec, iz godinu u godinu.
Iako jedinstvena evidencija o tome koliko je postupaka u našoj zemlji okončano sporazumom o priznanju krivice ne postoji, podaci do kojih je "Ekspres" došao, pokazuju da je u pravosudni sistem Srbije, sporazum o priznanju krivičnog dela, ušao na velika vrata. Broj postupaka koji je okončan na ovaj način od 2009. godine kada je mogućnost zaključivanja sporazuma o priznanju krivičnog dela uvedena u naše zakonodavstvo, dostigao je cifru od nekoliko stotina hiljada.
I, ne samo to. Mogućnošću ovakvog načina okončanja postupka, pokazala je praksa, zadovoljne su sve strane u postupku: tužilaštvo jer je brzo okončalo predmet i što na sudu neće morati da dokazuje krivicu, okrivljeni jer je izbegao suđenje i mogućnost izricanja veće kazne od one koja mu je izrečena sporazumom, a sud jer nije morao da vodi dugotrajni postupak jer se predmet smatra rešenim u onom momentu kada sud prihvati ono što su se tužilaštvo i okrivljeni prethodno dogovorili.
Samo u beogradskom Prvom osnovnom tužilaštvu, najvećem osnovnom tužilaštvu u Srbiji, prošle godine je zaključeno oko 1.100 sporazuma. Kako za "Ekspres" kaže Ljubodrag Đordević, šef ovog tužilaštva, tendencija je da se ovaj broj stalno povećava. Veliki deo predmeta u ovom tužilaštvu okončava se upravo na ovaj način.
"U proseku se mesečno zaključi oko stotinu sporazuma. Tendencija Prvog osnovnog tužilaštva u Beogradu je da se svaki predmet završi sporazumom. U slučajevima gde nema inicijative branioca da se zaključi sporazum, onda to predlažu moji zamenici i saradnici. Kazna koja se predlaže sudu gotovo uvek je blaža nego što bi bila ona izrečena pred sudom. Međutim, s obzirom na blagu kaznenu politiku, ne bi me iznenadilo da su kazne po našim sporazumima strožije nego u sudu. U zapadnim zemljama, na primer, za okrivljenog koji ne želi da zaključi sporazum, sudu se predlaže kazna i do deset puta veća od one koju je predložilo tužilaštvo - kaže Đorđević za „Ekspres".
Nijedan sporazum, prema njegovim rečima, nije potpisan „iz prve". Pregovaranje postupajućeg tužioca i branioca mogu da traju i mesecima. Sud, prema Đordevićevim rečima, prihvati više od 90 odsto nagodbi između tužilaštva i branilaca.
"Bilo je i onih koji, kada je već sve dogovoreno, odustanu od potpisivanja sporazuma. Nedugo potom se predomisle, pa čitava procedura kreće ispočetka" iskren je šef Prvog osnovnog tužilaštva.
Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
7°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve