Katar 2022

Hrabri Ekvador ostao neporažen protiv Holandije

1
Izvor: Beta/AP / Themba Hadebe

Fudbaleri Holandije i Ekvadora odigrali su u Dohi nerešeno 1:1, u utakmici drugog kola Grupe A na Svetskom prvenstvu.

Na stadionu Kalifa, Holandija je povela u šestom minutu golom koji je postigao Kodi Gakpo, a izjednačio je Ener Valensija u 49. minutu.

Posle prve prilike Holandija je povela, kada je Gakpo dobro šutirao i postigao gol sa ivice šesnaesterca.

Pet minuta kasnije Ekvador je uzvratio kada je šutirao Valensija, a holandski golman Andris Nopert odbranio.

Ekvador se sredinom poluvremena oslobodio pritiska i pokušavao je da napravi šanse, ali je Holandija igrala dobro u odbrani. U 32. minutu pokušao je Valensija, ali je Nopert dobro odbranio.

Pokušavao je ekvadorski tim da postigne pogodak i uspeo je u trećem minutu nadoknade prvog poluvremena, ali je zbog ofsajda poništen gol koji je postigao Pervis Estupinjan.

1
Izvor: Beta/AP / Darko Vojinovic

Ekvador je izjednačio u 49. minutu golom Valensije, koji je natrčao na odbijenu loptu i smestio je u mrežu. To je bio njegov treći gol na turniru, a šesti gol na pet utakmica na svetskim prvenstvima.

Ekvador je posle toga bio bolji i imao inicijativu, u 59. minutu mogao je da povede, ali je Gonzalo Plata pogodio prečku.Posle toga nije bilo većih prilika pošto su ekipe igrale mirnije i opreznije.

U 87. minutu povredio se Valensija. On je ležao na travi a za to vreme holandski igrači nisu hteli da izbace loptu već su nastavili napad zbog čega su se bunili igrači Ekvadora ali i navijači na tribinama. Valensija je ubrzo na nosilima napustio teren, a kraj utakmice odgledao je sa klupe za rezerve, gde je držao led na kolenu.

Do kraja utakmice nije bilo prilika pa će o plasmanu u nokaut fazu odlučiti dueli poslednjeg kola.

Posle dva kola Holandija i Ekvador imaju po četiri boda, Senegal ima tri, a domaćin šampionata Katar je bez bodova i prva je ekipa koja je eliminisana u grupnoj fazi, kolo pre kraja.

Katar je postao prvi domaćin Mundijala koji je eliminisan posle prve dve utakmice u grupi.

U trećem kolu Ekvador će u utorak od 16 časova igrati protiv Senegala, a u isto vreme Holandija protiv Katara.