Katar 2022
19.11.2022. 14:00
Zoran Šećerov

Katar 2022

Ovo je najskuplji Mundijal svih vremena - neka bude i najbolji

Katar 2022, fudbal
Izvor: Shutterstock / Rehan Rasheed

Od 21. novembra do 18. decembra Katar, konzervativna muslimanska zemlja kojom decenijama unazad vlada porodica Al-Tani, biće domaćin 22. šampionata sveta u fudbalu.

Kroz dvogodišnji kvalifikacioni ciklus pravo učešća izborile su se 32 reprezentacije podeljene u osam grupa sa po četiri tima. Među učesnicima je i nacionalni tim Srbije. Titulu šampiona sveta brani Francuska.

Prvog dana na programu su četiri utakmice: Senegal–Holandija (11 časova), Engleska–Iran (14), Katar–Ekvador (17) i SAD–Vels (20).

Jedan od kurioziteta aktuelnog šampionata jeste i taj što je Katar jedini nacionalni tim u istoriji koji će igrati na Svetskom prvenstvu, a da se prethodno nikada nije kvalifikovao za to takmičenje.

U istom rangu je i podatak da je Katar, emirat sa oko tri miliona stanovnika od kojih su većina stranci, prva arapska zemlja u istoriji koja će ugostiti najbolje fudbalske reprezentacije sveta. Podsećamo, svetski šampionati igraju se još od 1930. godine. Prvi domaćin bio je Urugvaj.

"Igra se na mestu gde ne treba i u datumima kad ne treba. Tako je odlučila FIFA. Sve su uradili zbog novca“, ne krije ogorčenost Horhe Sampaoli, trener Sevilje.

Nije jedini, stav i mišljenje bivšeg selektora Argentine dele i mnogi drugi iz sveta fudbala. Međutim, novac je, čini se, svima zapušio usta.

Još 2010. Izvršni odbor Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) odlučio je da Katar bude domaćin Svetskog prvenstva 2022. Na ogromno iznenađenje ne samo fudbalske populacije poverenje FIFA da se pod njegovim nebom igra šampionat sveta dobio je u konkurenciji SAD, Južne Koreje, Japana i Australije. Za Katar su glasala 22 člana Izvršnog odbora FIFA.

Vrlo brzo, tada se još nije znalo da li je sve trač ili istina, svet je obavešten da je Katar zvaničnicima FIFA platio 3,7 miliona dolara mita kako bi obezbedio njihovu podršku. Da li u kešu ili kroz skupocene poklone, nikad nije ustanovljeno. Posle dvogodišnje istrage Katar je oslobođen svih optužbi. Uprkos svemu, ostala je sumnja.

"Izbor Katara bio je velika greška. Već je bilo dogovoreno da Rusija bude domaćin 2018. godine, a da SAD dobije domaćinstvo Svetskog prvenstva 2022. To je trebalo da bude gest mira za te dve zemlje jer bi dobile priliku da jedna za drugom organizuju Svetsko prvenstvo“, izjavio je s podosta zakašnjenja i još više jeftinog licemerja nekadašnji predsednik FIFA Sep Blater koji je u vreme nominacije i sam podržao kandidaturu Katara.

Neki kažu i da je sve bogato naplatio. Priču o ličnoj korumpiranosti Blater je, naravno, demantovao usput okrivljujući Mišela Platinija, tada prvog čoveka UEFA.

Nije nikakva tajna da je, od kada postoji, fudbal magija, ali i često više od igre. Ima i onih koji sebe i druge uveravaju da "najlepša igra na svetu uopšte nije igra“. Umni ljudi celu priču boje i dimenzijom više uz dokaze da je "fudbal politika i politička poruka“, odnosno "društvo i društvena svest“, takođe i "da je kultura i kulturni identitet“. Na kraju i "sport velikog paradoksa“ u kome se puno toga vrti oko novca.

Katar, domaćin predstojećeg šampionata sveta, ima novca. Ovaj emirat zauzima visoku poziciju među zemljama sa najvećim resursom gasa u svetu. Takođe je i zemlja koja u svetskim okvirima ima jedan od najvećih BDP-ova po glavi stanovnika – oko 100.000 dolara.

Podosta kapitala Katar investira i u sport preko kojeg traži afirmaciju u svetu. Kad je fudbal u pitanju, za sada, najviše troše na potrebe francuske ekipe PSŽ koja sanja trijumf u Ligi evropskih šampiona. Uskoro bi trebalo da preuzmu akcije i u lisabonskom Sportingu.

Dokazali su se u Kataru i kao organizatori veliki sportskih takmičenja. U ovom emiratu 2006. su održane Azijske igre, pet godina kasnije i Panarapske igre i fudbalski Kup Azije. Ugostili su i 2015. učesnike Svetskog šampionata u rukometu, a 2019. u Dohi je održano i Svetsko prvenstvo u atletici.

Već sada se zna da će 22. šampionat sveta u fudbalu biti ubedljivo najskuplji svih vremena. Jedan od razloga je i taj što su domaćini morali i bukvalno da izgrade sve ono što je neophodno da bi spremno dočekali učesnike šampionata, zvaničnike, izveštače i navijače iz celog sveta.

Za nove stadione, hotele, putnu infrastrukturu i sve drugo neophodno, prema nekim (ne)zvaničnim podacima, potrošeno je oko 250 milijardi američkih dolara. Stadioni su koštali 48 milijardi, jednako ili malo manje nego što ja Katar koštala putna infrastruktura. Koliko je sve isplativo i da li će ikada biti, može da posluži i ovaj primer. Svi stadioni, posle Svetskog prvenstva, zvrjaće prazni. Ali, Katar taj luksuz sebi može da dozvoli bez strepnje od negativnih efekata poput onih koje je imao Brazil kada su izbili protesti stanovništva zbog ceha od 11,6 milijardi dolara koliko je državu koštala organizacija SP-a u fudbalu 2014.

Priča o domaćinu Šampionata sveta u fudbalu 2022. ima i drugu, pomalo i crnu stranu medalje. Domaćini su zbog nehumanih uslova i užasno lošeg tretmana radnika iz Afrike i Azije na gradilištima stadiona i drugih objekata godinama bili na udaru kritika mnogih svetskih organizacija za ljudska prava.

Niko nikada, bar ne iz Katara, nije demantovao podatak koji je prošle godine objavio engleski "Gardijan“. Vest je bila zapanjujuća: na gradilištima za potrebe SP-a u fudbalu poginulo je više od 6500 radnika, migranata poreklom iz Šri Lanke, Indije, Pakistana i Bangladeša... Svi oni su, navodno, radili u nehumanim uslovima za vrlo bedne dnevnice. Jedna jevrejska izreka kaže: "Kad bi bogataši mogli da unajme druge ljude da umru umesto njih, siromasi bi veoma lepo živeli.“ Ovi u Kataru nisu, očigledno, imali tu sreću.

Katar se kao konzervativna muslimanska zemlja uoči SP-a suočio i sa optužbama kada su u pitanju ne samo ljudska prava, pre svih žena, već i prava LGBT populacije. U znak tihog protesta Nemačka, ali i neke druge članice UEFA, odlučile su da kapiteni njihovih reprezentacija u Kataru nose specijalnu kapitensku traku na kojoj piše "ljubav“. Sve ovo neće biti samo protest protiv diskriminacije, već i sveopšta podrška različitosti.

Uprkos priči domaćina da je Katar otvorena, tolerantna i prijateljska nacija, oni koju putuju u ovoj emirat moraju da znaju i to da se javno iskazivanje homoseksualnosti svrstava u krivična dela. U njihovim zakonima piše i da se za homoseksualnost između muškaraca i seksualni razvrat predviđa zatvorska kazna od minimum godinu dana. Na udaru zakona naći će se i svi oni koji budu konzumirali alkohol tamo gde to nije dozvoljeno ili oni koji se odluče da na javnom mestu poljupcima iskažu ljubav.

Ipak, u danima održavanja SP-a biće i sitnih gledanja kroz prste. Malih, ali i skupih olakšica. Točenje alkohola biće zabranjeno na stadionima, ali neće u barovima koji su za to morali da obezbede specijalnu dozvolu. Izveštači koji su stigli u Dohu poručuju da će pivo u barovima uz gledanje utakmice koštati i do 90 dolara. U grupnim fazama takmičenja moći će da se konzumira i za samo 50 dolara.

U danima šampionata sveta, predviđa se, Katar će imati oko 1,5 miliona posetilaca. Svako od njih trebalo bi da potroši najmanje 500 evra dnevno. Kad se sve to pomnoži sa brojem 10, a to je minimalan broj dana boravka onih koji će doputovati u Katar, onda su predviđanja da bi to trebalo katarskoj ekonomiji da donese prihod od desetak milijardi dolara sasvim realna.

Profitiraće i zemlje iz komšiluka. Nedavno je objavljeno da će u danima šampionata "Flaj Dubai“ imati 30 dnevnih letova do Dohe i nazad do Dubaija prilagođenih satnici odigravanja utakmica. Prema saznanjima, mnogi navijači biće smešteni ne samo u UAE-u, već i Saudijskoj Arabiji. Ovakvu vrstu aranžmana nude i neke srpske turističke agencije.

Domaćini računaju i na prihod od ulaznica. Za meč Katar–Ekvador, kojim se zvanično otvara šampionat, najskuplja ulaznica košta 600 evra. Ulaznice druge kategorije su 450 evra, a za one iz treće kategorije ljubitelji fudbala moraće da izdvoje 300 dolara. Zanimljivo, uprkos bogatstvu, stanovnici Katara imaće za ovaj susret povlašćenu cenu. Za one koji poseduju mesto stalnog boravka u ovom emiratu ulaznica košta 50 dolara.

Stanovnici Katara, takođe, plaćaće minimalne cene ulaznica i za sve druge mečeve u grupnoj fazi. Samo 10 evra. Za strance cene ulaznica su od 65 preko 160 do 210 dolara, u zavisnosti od pozicije na tribinama.

Za svaku narednu fazu cene karata se uvećavaju. Oni koji budu želeli da gledaju polufinale moraće da plate između 345 do 925 evra, dok su za finale ulaznice još skuplje. Za one iz Katara koštaće 200, a za goste iz sveta od 585 preko 970 i na kraju 1650 dolara.

U međuvremenu igraće se fudbal. Kažu – ne za novac, već za mesto među besmrtnima. Novac će fudbalerima biti samo sitna nagrada za veliki trud. FIFA je objavila podatak da će ukupan nagradni fond za učesnika 22. šampionata sveta iznositi oko 700 miliona dolara. Poređenja radi, to je za 80 odsto više nego u Brazilu pre osam godina.

Plasmanom na Svetsko prvenstvo svaka od 32 reprezentacije dobila je po dva miliona dolara za troškove priprema. Po završetku prvenstva, svakoj od zemalja učesnica biće uplaćeno i još po 10 miliona za mečeve u grupnoj fazi. One uspešnije čeka još gomila novca.

Novi šampion biće nagrađen sa 50 miliona dolara. Poraženi finalista inkasiraće 40, a trećeplasirani tim 30 miliona dolara. Četvrto mesto biće nagrađeno sa 25 miliona, učešće u četvrtfinalu sa po 18 miliona dolara, a ispadanje u osmini finala garantuje zaradu od 12 miliona dolara. Kad se sve sabere, vredi se potruditi.

Kasu će napuniti i FIFA. Na njen račun trebalo bi da legne malo više od pet milijardi dolara. Međutim, od te sume treba odmah oduzeti bar dve milijarde koliko će biti uknjiženo na račun troškova koje će krovna svetska fudbalska organizacija imati u toku šampionata.

U taj bilans prvi put se uračunava i trošak od 209 miliona dolara koje će FIFA podeliti klubovima za učešće njihovih igrača na šampionatu u Kataru. U prevodu, klub će za svakog svog igrača od FIFA dobiti 10.000 dolara po danu provedenom u Kataru.

Od srpskih klubova profitiraće samo Crvena zvezda koja će u Kataru imati tri fudbalera. Sašu Erakovića i kapitena, ovog puta Kanade, Milana Borjana. Poziv pod zastavu Gane dobio je Osman Bukari. "Crveno-beli“ će tako od samo jednog igrača zaraditi 190.000 dolara. Pomnoženo sa tri...

Od srpskih reprezentativaca, međutim, najviše finansijske koristi imaće klubovi iz italijanske Serije A. Među Piksijevim izabranicima čak je 11 fudbalera iz klubova ove lige.

Šampionat u Kataru biće poslednji na kojem će učestvovati 32 ekipe. Već na sledećem (zajednički domaćini su SAD, Kanada i Meksiko), broj učesnika biće povećan na 48 ekipa.

Od 32 reprezentacije koje stižu u Golfski zaliv čak 24 su igrale i na prethodnom šampionatu održanom 2018. u Rusiji. Jedan od kurioziteta je i taj što među učesnicima Mundijala u Kataru nema Italije, reprezentacije koja je do sada titulu svetskog prvaka osvojila čak četiri puta. Kanada se na SP vraća posle pauze od 36, a Vels posle 64 godine.

Kao posebna zanimljivost Mundijala u Kataru, ističe se podatak da će prvi put u 92-godišnjoj istoriji ovog takmičenja ulogu sudija imati čak šest žena. Tri će imati ulogu glavnog sudije, a tri asistenta.

U istoriji fudbala za sva vremena tako će biti upisana imena Stefani Frapart (Francuska), Salime Mukansanga (Ruanda) i Jošime Jamašite (Japan). One su delegirane kao glavne sudije. Ulogu pomoćnika imaće Neuze Bek (Brazil), Karen Dijas Medina (Meksiko) i Ketrin Nezbit (SAD).

"Sve su one zaslužile svoje mesto na SP-u jer od kako sude uvek sude na visokom nivou“, obrazložio je svoju odluku predsednik Sudijske komisije FIFA Pjerluiđi Kolina.

U poslu koji je poveren ovim damama one nisu neiskusne. Konkretno, Francuskinja Frapart sudila je finale Prvenstva sveta za žene, muško finale Superkupa Evrope 2019. između Čelsija i Liverpula, a od pre dve godine je i na listi sudija koji vode mečeva Lige šampiona Evrope...

Među deliocima pravde u Kataru neće biti Srba, takođe ni Hrvata. Čast regiona spasava Slovenac Vinčić.

Ko će osvojiti titulu na 22. šampionatu sveta? Mnogi tipuju na Brazil, reprezentaciju sa najviše titula (5) sa ovog prestižnog takmičenja. Poslednji put šampioni sveta Brazilci su bili 2002. (Italija 2006, Španija 2010, Nemačka 2014, Francuska 2018).

"Šampionat u Kataru biće moje poslednje Svetsko prvenstvo. Vidim to tako jer ne znam imam li i dalje dovoljno mentalne snage da se nosim sa fudbalom. Daću sve od sebe da budem u dobroj formi i da osvojim prvenstvo i ostvarim svoj najveći dečački san. Nadam se da to mogu“, izjavio je nedavno Nejmar da Silva Santos Mlađi, jedan od najboljih fudbalera u istoriji koga je sreća zaobilazila kada su u pitanju svetski šampionati.

Od svetskih šampionata u Kataru će se oprostiti i Kristijano Ronaldo, portugalski as, uz Mesija bez dileme najbolji fudbaler današnjice. Biće to njegovo peto učešće na Mundijalu, na kojem se nikada nije okitio titulom šampiona.

I pred 22. šampionat najviše šansi da se domognu titule prognozeri daju reprezentacijama koje su već bile šampioni. Na listi favorita vrh pripada Brazilu (pet titula), zatim Nemačkoj (četiri titule), Argentini (dve titule). U ozbiljne favorite svrstavaju se još selekcije Francuske (dve titule), Španije, Holandije... Ima i onih koji tipuju na Dance i Hrvate. Najsmeliju prognozu izgovorio je predsednik FS Kamerun, slavni Samjuel Eto. On u finalu predviđa duel njegove zemlje i Maroka.

One krajnje ozbiljne prognoze svode se na to da novog šampiona treba tražiti između selekcija Brazila, Francuske i Argentine. Favoriti iz potaje su Španci i Englezi koji su poslednji i jedini put šampioni sveta bili daleke 1966.

"U ovom času Francuzi imaju najkvalitetnije igrače i najbolji miks u timu. Oni su najveći favoriti. Pogledajte samo Kilijana Mbapea. To je radost, on je fantastičan igrač. Ovaj francuski tim takođe ima i iskustvo zajedničke igre na velikom turniru. Trener Didije Dešan tačno zna šta može da traži od igrača na terenu“, smelo prognozira bivši nemački as Bastijan Švajnštajger.

Srbija, kao samostalna država, treći put se plasirala na Šampionat sveta (Južna Afrika 2010, Rusija 2018). U grupnoj fazi za rivale će imati Brazil, Švajcarsku i Kamerun. Mnogi su ovu grupu nazvali "grupom smrti“, koja to sigurno ne bi bila da i Srbija nema moćan i respektabilan nacionalni tim. U Rusiji, pre četiri godine, umesto Kameruna rival je uz Brazil i Švajcarsku bila Kostarika. U tom duelu izabranici Mladena Krstajića, selektora po volji moćnika, Srbija je slavila jedinu pobedu (1:0). Porazi sa Brazilom (2:0) i Švajcarskom (2:1), Srbima su zatvorili vrata drugog kruga.

U Južnoj Africi Srbija je takođe završila takmičenje u grupnoj fazi. Pobeđeni su Nemci (1:0), ali su i doživljena dva poraza – Gana (1:0) i Australija (2:1).

Da li će se priča ponoviti i u Kataru? Čini se da neće. Na zvaničnom sajtu FIFA čak je osvanula i vest s naslovom "Srbija je favorit iz senke“. Isto misli i bivši srpski reprezentativac Lane Jovanović koji kaže:

"Mislim da su svi uslovi sada na našoj strani. Imamo tim, sistem, selektora koji je autoritet, koji nesumnjivo zna posao, ima bekgraund fudbalski koji je ogroman, a samim tim je doneo i kvalitet koji je besprekoran.“

Slavni brazilski as i nekada najbolji igrač sveta Kaka takođe Srbiju doživljava kao favorita iz senke.

"Kao potencijalno iznenađenje izdvajam Srbiju, mnogo su opasni“, kazuje čovek koji se pre 20 godina u dresu Brazila okitio titulom prvaka sveta.

Dejan Savićević, predsednik crnogorskog fudbalskog saveza, znajući i te kako dobro mentalitet Srba naglašava:

"Srbija će ili igrati polufinale, ili neće proći grupu.“

O tome šta može i koliko može na SP-u u Kataru srpski selektor Dragan Stojković ne nudi prognoze. Još manje prazna obećanja. Naciji je uoči odlaska na daleki put poručio:

"Što ste nestrpljivi? Videćete šta ćemo da uradimo u Kataru. Samo nemojte da sumnjate u nas.“

Tri miliona srpskih selektora ovog puta nije debatovalo sa selektorom. Za divno čudo, niko nije imao primedbu ili svoje mišljenje ko bi trebalo da brani boje Srbije na SP-u. Svi su se složili da je 26 Piksijevih izabranika onih pravih 26. Ovog puta, što ranije nikada nije bio slučaj, selektora, kako kaže i sam, niko nije zvao, molio ili ucenjivao oko spiska putnika.

Reprezentativcima, na okupljanju uoči šampionata, uz osmeh selektor je saopštio:

"Ne želim da imate nikakav pritisak. Igrajte slobodno i uživajte u odlasku u Katar koji ste zaslužili. Rekao sam već novinarima kada su me pitali da ovo što ste ovde među 26 igrača nije nagrada, već zasluga, to je vaša zasluga za sve što ste uradili u reprezentaciji.“

Lični utisak o vrednosti reprezentacije koju predvodi kao selektor Dragan Stojković Piksi sveo je na nekoliko prostih rečenica s moćnom porukom.

"Srećan sam jer se ispostavilo tačnim ono što sam rekao, da imamo kvalitet i da možemo da igramo lep fudbal i da imamo rezultate. Srećan sam jer sam izabrao prave momke, koji imaju onu stvar, idemo tamo bez ikakvog stresa, da uživamo i da igramo fudbal. Rekao sam da verujem svojim očima samo, ne zanimaju me statistike, već je merilo samo teren, a na terenu će svi morati mnogo da urade da budu bolji od nas.“

"Orlovi“ prvu utakmicu igraju 24. novembra. Rival je niko drugi do Brazil.

"Znamo da je to jedna od najjačih ekipa na svetu i jedan od glavnih favorita da postane svetski prvak. Međutim, teren je jedino merilo. Nema šanse da se predamo“, saopštio je medijima i naciji selektor Srbije uz napomenu da već zna sastav za tu utakmicu.

Svetski mediji nazvali su ga hazarderom u trenutku kad je pod zastavu pozvao povređene Mitrovića i Vlahovića. Odgovorio je uz osmeh:

"Dušan Vlahović je u trenažnom procesu, Aleksandar Mitrović će ići u Katar i bez noge. To je tako.“

Jedinu proveru uoči okršaja u Kataru srpski reprezentativci imaće 18. novembra protiv selekcije Bahreina. Posle toga slede mečevi u Kataru. Prvo protiv Brazila (24. novembra), zatim Kameruna (28. novembra) i na kraju sa Švajcarskom (2. decembra).

Superkompjuter je izračunao da "Srbija ne prolazi grupu“. Fudbal je to, sve je moguće. Međutim, srpski reprezentativci i njihov selektor tako ne misle.

"Da biste otišli u sledeću fazu, morate da budete dobri i da to zaslužite. Razmišljam da je pobeda uvek važna. Meni je bitno i kako pobeđujem, možda se razlikujem od drugih. Bitno mi je kako pobeđujemo, stvaramo šanse, mučimo protivnika... I rezultat i igra su bitni.“

Posle svega Srbiji preostaje da navija. Fudbal će u narednih mesec dana slaviti svoje ime i, sigurno je, dokazati da nije slučajno najpopularnija igra na planeti.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Istraživanje: Više od 40 odsto Francuza će bojkotovati SP u Kataru
Katar, Francuska, mundijal

Anketa lista "Ekip"

18.11.2022. 13:01

Istraživanje: Više od 40 odsto Francuza će bojkotovati SP u Kataru

Oko 42 odsto Francuza i 23 odsto navijača bojkotovaće Svetskog fudbalsko prvenstvo, preneo je u petak francuski sportski list Ekip (L'Equipe) rezultate ankete sprovodene nekoliko dana pre početak takmičenja.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
7°C
26.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve