DINO RAĐA PRED ULAZAK U KUĆU SLAVNIH: Hvala Moki, Dudi, profesoru Aci, Boži Maljkoviću..
Dino Rađa, živa legenda hrvatske košarke, u petak ulazi u Kuću slavnih, a pre toga je rešio da se zahvali svima koji su mu na tome pomogli.
Rađa je na oficijalnom fejsbuk profilu izrazio zahvalnst košarkaškim "veličinama" kao što su Dražen Petrović, Duda Ivković, Svetislav Pešić, Moka Slavnić i mnogi drugi.
Rađa će ulaskom u Kuću slavnih, posle Mirka Novosela, Krešimira Ćosića i Dražena Petrovića postati četvrti Hrvat čuvenog zdanja u Springfildu.
Rađa je počeo sa Zoranom Mokom Slavnićem, bivšim igračem i trenerom Crvene zvezde.
"Moka Slavnić, odnosno Veliki Mokanu. Nakon tri utakmice Slavko da ostavku i u svlačionico prie četvrte i dolazi veliki mag i popriča sa starijima pa dođe do mene i kaže: 'Mali, kako se zoveš i šta igraš?'. Mislim ja, majko mila. Pre nisam igrao ništa, a ovaj ne zna ni kako se zovem. Međutim, već nakon 5-6 minuta zove on mene da udjem. Svaku utakmicu sam igrao sve više i više, a pri kraju sezone počeo sam da ulazim u petorku. Šta su oni svi videli u meni, nemam pojma, ali očito nisu falili. Inače, za razliku od Slavka, Mokanu je bio dosta mekši i relaksiraniji. Igrao bi basket sa nama svaki dan. Varao, krao, lagao je za rezultat i niko ga nije mogao dobiti. I tu naučis puno, a da nisi svestan. I zato hvala za sve veliki Mokanu", napisao je Rađa za Slavnića.
Zahvalio se i srpskom treneru Svetislavu Kariju Pešiću, čoveku kod koga se "pakleno radilo".
"Svetislav Pešic zvani Kari. I kod njega se pakleno radilo. Na Staroj planini u izolaciji po 3 treninga dnevno. Prvi je uveo kondicionog trenera u trenažni proces. Prof. Karaleja. Igman i skakaonica su postali poznati po nama, a ne skakačima. Vrhunski stručnjak. Strog, ali pošten. Puno smo od njega naučili svi zajedno. Njegova ekipa iz Bormia 87’ je postala svetski poznata. Gracias Kari".
Da se podsetite, Dino je u karijeri osvojio dve Evrolige, tri lige Jugoslavije, Kup Koraća, dva puta grčki šampionat i još mnogo drugih trofeja. Svrstan je među 50 košarkaša koji su najviše doprineli Evroligi u njenoj istoriji.
Rađa je zahvalan još jednom proslavljenom srpskom stručnjaku, a u pitanju je Dušan Duda Ivković.
"Duda Ivković. Respect. Još jedan od kojeg sam puno toga naučio. Nakon Kreše dobija u ruke reprezentaciju punu talenta i vrhunski slaže kockice. Koliko god neko mislio da je lako bilo dati loptu u ruke Drazenu, Toniju, Vladi ili Dinu i sve je rešeno toliko sve to treba da se uhoda. Te četiri godine kombinacija klupskih trenera i njega je svih nas izbacilo u orbitu. Pripreme su trajale od 3-5 meseci. Da, da. Olimpijada Seul 88’ prvi dan priprema je bio dan nakon finala plej-ofa 8.5. a povratak s iste 3.10. Trening sutradan u 10. Pa danas kažu da su umorni i ne mogu igrati. Svakako kod Dude je bila disciplina i niko nije bio zvezda. Svaki pokušaj bi odmah u korenu bio zaustavljen. Isto je vikao na Dražena i na zadnjeg u nizu. Kasnije smo se sretali preko protivničkih klubova i bilo je tu svega, ali uvek respect. HVala za sve Duda", nastavio je Rađa.
Hrvatski košarkaš imao je i šta da kaže o Aci Nikoliću, "profesoru" za kojeg je imao da ispriča dve zanimljive priče.
"Sad malo o ljudima s kojima sam manje radio, ali su imali uticaja na moju karijeru. Profesor Aca Nikolić.
Ko je Aca Nikolić? Po meni ključna figura košarke na ovim prostorima. Čovek koji je odgojio plejadu vrhunskih trenera, genije neslućenih razmera, uporan na detaljima, čovek posle čijih treninga boli glava, a ne noge. Profa je dolazio u Split par puta godišnje na ispomoć Boga. Ispričaću dva momenta da shvatite njegovu genijalnost i viziju.
Prva priča.
Treniramo 5 na 5 na jednom košu. Kaže Profa u jednom trenutku stop. Mi po inerciji napravimo po neki korak, a on će nama: 'Ne, ne, ne. Ti su bio tu, ti tamo , ti onamo, ti si stajao ovako, a ti onako i tako svih deset. U milimetar. I onda. Ovako je trebalo i pomiče nas ko šahovske figure. Ugao bloka pod 90 a ne 68 stepeni, i tako dalje do najsitnijeg detalja.
Priča druga.
Famozno finale u Minhenu protiv Makabija. Negde pred sam kraj prvog poluvrimena radim blok na vrhu reketa za Sretu i onaj njihov Amerikanac Sims me nabode laktom u pleksus namerno. Niko ništa nije video, sudije najmanje. Meni se odmah zakrvave oči i tražim ga da mu vratim, međutim svira kraj. Svlačionica, Božo drži govor, pa Profa svoje i izlazimo nazad na teren. Meni Profa čini prstom da dođem do njega. Kaže 'da ga nisi taknuo', a ja njemu 'koga, šta'. Znaš ti i koga i šta. Ništa njemu nije moglo da promakne. Profo počivaj u miru i hvala na svemu".
Rađu će u petak, u Kuću slavnih u Springfildu uvesti legendarni Leri Bird, bivši košarkaš Boston Seltiksa za koje je Hrvat nekada nastupao.
On je ispričao i Božidaru Maljkoviću, svom treneru u nekoliko godina koje je proveo u slavnoj Jugoplastici.
"Božo Maljković. Kad su ga doveli pitao sam se ko je sad ovaj. Niko nikad nije čuo nista o njemu nego je preporučen od strane Ace Nikolica. Vrlo brzo se pokazalo da smo dobili nešto posebno. Radili smo ko psi, a njegovo znanje je bilo ogromno. I najvažnije ego mu nije smetao da pozove profu nekoliko puta godišnje da radi s nama. Na terenu teški diktator, a van terena totalno drugačiji. Prijatelj za sva vremena. Kad smo se rastajali rekao nam je da zapamtimo protekle 4 godine jer se tako nešto dobro neće ponoviti. Kako je samo bio u pravu. Ima sam još izvanrednih sezona i pobeda, ali takva ekipa ljudi i igrača na jednome mestu nikad više", zaključio je Dino Rađa.
Hrvatski trofejni košarkaš tokom karijere nastupao je za Jugoplastiku, Romu, Boston, Panatinaikos, Zadar, Olimpijakos, Cibonu i Split.
Pored ostalih, zajedno sa bivšim reprezentativcem Jugoslavije i Hrvatske u Kuću slavnih ulaze i Džejson Kid, Grent Hil, Stiv Neš i Rej Alen.