R.E./B92

ODLUČIĆE TREĆA UTAKMICA: Partizan u dramatičnoj utakmici pobedio Zvezdu

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Košarkaši Partizana pobedili su Crvenu zvezdu u drugom meču polufinalne serije ABA lige rezultatom 70:67.

Partizan je uspeo da izjednači seriju na 1-1 i pobedom protiv crveno-belih posle poraza pre nedelju dana.

Crno-beli su trijumfovali nakon velike drame, skoro pa podjednako velika kao u prvom meču, i da ostanu u igri za finalom i eventualnim plasmanom u Evroligu.

Utakmica je krenula veoma sporo i tvrdo. Zvezda je došla do prednosti od 5:2 posle jednog i po minuta, a onda je usledila serija crno-belih od 7:0 za čak šest minuta.

Loša igra bila je pre svega zbog napetosti i jednih i drugih, zbog važnosti meča, ali se promašivalo dosta otvorenih šuteva, uz umeren broj izgubljenih lopti. Posle prvih deset minuta razloga za zadovoljstvo nisu imali ni jedni ni drugi, a viđeno je samo 22 poena u tom delu igre.

Druga četvrtina je počela bolje po crno-bele, koji su imali i +6, ali su izabranici Milana Tomića poboljšali igru na svom delu terena i dobrom kretnjom u napadu uspeli da dođu do preokreta i prvog vođstva još od pomenutih 5:2.

Crno-bele je u tom trenutku pokrenuo Aleksej Nikolić, koji je sa dve trojke vratio rezultatski plus na stranu svoje ekipe. Ne preterano dobra košarka viđena je do kraja prvog poluvremena, a atmosferu u "Pioniru" popravio je Džok Lendejl, koji je ofanzivnim skokom i košem uz zvuk sirene postavio konačan rezultat prvog poluvremena – 34:27.

U drugom poluvremenu viđen je sličan scenario iz prvog – promašeni šutevi, izgubljene lopte i mali broj poena.

Zvezda je pokušavala da šutem sa distance dođe do preokreta, ali im to nije uspevalo. U jednom trenutku crveno-beli su bili na učinku od samo dve pogođene trojke iz čak 19 pokušaja, a meč su uspeli da završe sa katastrofalnih 5/28.

I pored lošeg šuta protivnika Trinkijerijevi izabranici nisu uspeli da se "odlepe". Bili su na tri poena viška, a onda je gost serijom 7:0 došao do najubedljivije prednosti na meču do tada.

Do kraja treće deonice viđen je egal, dosta poena raspucanog Stratosa Perperoglua, ali i užasan učinak Grka sa linije za slobodna bacanja.

Čović i Cirbres su krenuli dobro da kombinuju i da "vuku" napad svoje ekipe, dok je na drugoj strani najzaslužniji za poene svoje ekipe bio Vanja Marinković, koji je drugi meč zaredom nastavio da pruža odličnu partiju i da opravdava poverenje italijanskog stručnjaka.

Početkom četvrte četvrtine sve je išlo u Zvezdinu ruku. Perperoglu je bio ubedljivo najbolji na meču, pik Cirbesa i Čovića je funkcionisao, a odbrana Partizana je sve češće odlazila na "spavanje".

Ipak, sredinom četvrte deonice desilo se nešto što je verovatno odlučilo meč. Najraspoloženiji igrač u taboru gostiju Perperoglu je nesmotreno reagovao i faulirao Lendejla za faul koji su sudije opravdano okarakterisale kao nesportski. S obzirom da je Grku to bio drugi prekršaj te prirode, za njega je meč bio završen.

Širine u napadu za Zvezdu više nije bilo koliko i ranije izlaskom Perperoglua, a Partizan je to koristio. Renfro je dobro "vukao" kontre, a Zvezda ipak uspevala da ofanzivnim skokovima rešava neke situacije sekundarnim napadima.

Prava drama bila je rezervisana za kraj.

Tragičar ove utakmice bio je sigurno Majk Cirbes. Nemac je prvo dobio "rampu" od plejmejkera Renfroa, koji je napravio jedan od lepših poteza cele sezone, zatim dodao loptu protivnicima u narednom napadu, a potom i zakasnio sa šutem na koš.

Partizan je u tom trenutku vodio 68:64 i imao napad u poslednjem minutu, ali je Lendejl izgubio loptu. Beron je, kao i obično, uzeo loptu u svoje ruke i pogodio trojku.

Na 44 sekunde do kraja crno-beli nisu iskoristili napad, ali je Lendejl dva puta uspeo da loptu "izboksuje" do svojih igrača, potroši vreme i postane heroj ekipe fantastičnim reakcijama kojima se praktično obezbedio pobedu Partizanu.

Pejdž je bio fauliran i pogodio oba slobodna bacanja, a za šest sekundi do kraja utakmice crveno-beli su iskreirali akciju za Davidovca, koji je promašio šut za produžetak.

Poslednji meč serije, takozvana "majstorica", igra se u hali "Pionir" 6. aprila. U toj utakmici formalni domaćin biće Crvena zvezda, a pobednik ovog duela u finalu ABA igraće protiv pobednika iz meča između Cedevite i Budućnosti, gde Hrvati vode sa 1-0.