Intervju
Aleksandra Bijelić Aleksijević: "Džez je muzika trenutka"
Aleksandra Bijelić Aleksijević karijeru džez pevačice započela je 2000. godine u Muzičkoj školi “Stanković“, kao solista školskog big benda sa kojim je nastupala na brojnim festivalima.
Po završetku srednje škole započela je saradnju sa latino-salsa bendom “The Mambo Stars“ čiji je solista bila punih osam godina. Diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Kao solista sarađuje sa “Big bendom RTS-a“ i “Beogradskim diksilend orkestrom“. Kao prateći vokal nastupala je sa poznatim džez i pop muzičarima iz Srbije i regiona.
Godinama je aktivna i na polju pedagogije gde ostvaruje velike uspehe. Aleksandra Bijelić ovih dana promoviše prvi solo album “Neka druga“, a u intervjuu za nedeljnik “Ekspres“ govori o novim pesmama, saradnji sa nekim od najpoznatijih džez muzičara današnjice i o tome koliko joj muzika znači i pomaže da opstane u teškim vremenima.
Kako biste predstavili svoj debi solo album "Neka druga"?
"Album ’Neka druga’ predstavlja novo poglavlje u mom životu. Postignuće da izađem pred publiku kao kompletan autor i izvođač svojih pesama. Do sada sam izvodila uglavnom kompozicije koje su pisali drugi autori. Oduvek sam pisala i želela da se ostvarim u tom smislu, ali nikada nisam bila zadovoljna u potpunosti da bih stala iza toga zbog prevelike samokritičnosti. Sada u potpunosti stojim iza kompozicija koje sam napravila i izvela, naravno uz veliku podršku kolega i saradnika jer iza svakog dobrog proizvoda stoji kvalitetan tim ljudi.“
Već više od 20 godina ste na muzičkoj sceni, zašto tek sada prvi album?
“Za mene je džez lifestyle, improvizacija je stalno prisutna i zato ne znam zašto do sada nisam imala motivaciju da ostavim trag. Sada je došao trenutak da prihvatim vreme koje mi je namenjeno i da se opustim u vezi sa tuđim mišljenjem. Mislim da su nama muzičarima pojedini profesori u nižoj i srednjoj muzičkoj školi prevelikom kritikom stvorili ozbiljne blokade. Radeći kao pedagog, profesor džez pevanja, trudim se da kroz rad sa učenicima osvestim kod njih sve ono što profesori kod mene nisu uspeli ili nisu umeli. Sada su se sklopile kockice da sam poželela da kreiram svoj solo album.“
Sarađujete sa “Big bendom RTS-a“, kakvo je to muzičko iskustvo?
"Uživam u saradnji sa ’Big bendom RTS-a’. Ja sam timski igrač, mnogo sam o muzici naučila od kolega džez muzičara. Inače, volim zvuk velikih orkestara, takođe nastupam sa ’Beogradskim diksilend orkestrom’ koji broji osam članova, i ’Mapo Keys’ bendom Filipa Bulatovića u kom je na poslednjem koncertu u Domu omladine Beograda bilo na bini nas dvanaest. Neostvarena mi je želja da nastupim sa simfonijskim orkestrom.“
Kako doživljavate džez muziku, šta ona Vama lično znači?
"Kao što sam već rekla, džez je za mene način života. Muzika je sveprisutna od prvog dana. Odrastala sam na soulu, fanku, latino zvuku, klasičnoj muzici i vrlo vešto plivam kroz različite muzičke stilove. Slušanje kvalitetne muzike za mene je osnovna potreba. Oduvek su me najviše privlačile kompozicije pisane za vrsne pevače poput Vitni Hjuston, Arete Frenklin, Mahalije Džekson, Donija Hataveja… Upisom na džez odsek Muzičke škole ’Stanković’ proširila sam znanja o džez muzici u užem smislu i počela da slušam Saru Von, Elu Ficdžerald, Neta Kinga Kola… Kao klasično školovan muzičar u osnovi svog obrazovanja, džez za mene predstavlja i slobodu umetničkog izraza jer poštuje okvir forme, a sve u tom okviru može biti improvizacija, za razliku od klasične muzike u kojoj je svaki ton zadat i mora biti dobro navežban. Džez je muzika trenutka i zato je najlepše slušati je uživo.“
Singl “Love and Trust“ snimljen je u saradnji sa džez pijanistom Filipom Bulatovićem. Kako je nastala ova pesma?
“Pesma je Filipova, tako da o nastanku same pesme najbolje da pitate njega. Kao jedan od izvođača i njegova prijateljica, mogu da kažem da sam bila prisutna kroz ceo proces aranžiranja i snimanja pesme, koji je bio kompleksan zbog instrumentarijuma jer su svi instrumenti snimani uživo. Produkcijski je vođeno računa o svakom detalju, ma sve u toj pesmi je vrhunski urađeno po mojim visokim standardima. Meni je pevački odmah legla jer je Filip i pisao za moj vokal, i mnogo volim tu pesmu, možda zato što je to prvi singl ’Mapo Keys’-a iz 2013. godine. Posle nje izbacili smo još singlove ’You’, ’Right or wrong’, ’Ti i ja’. ’Mapo Keys’ je jedan ozbiljno kvalitetan bend.“
Već deceniju nastupate sa kvintetom “Alex & The Fergusons“. Imate i jedan snimljen album sa njima?
“Mislite sa nama? (smeh). Ja sam Alex, oni su The Fergusons, tako sam nas nazvala zbog ser Aleksa Fergusona jer su oni često u pauzama na nastupima pričali o fudbalu. Bend ’Alex & The Fergusons’ postoji još od 2009. godine, a 2014. snimili smo album ’A basement session’ koji je bio lična karta benda u tom trenutku jer smo se bavili klupskim svirkama. Snimili smo obrade pop standarda Madone, Majkla Džeksona, Stivija Vondera, ’Duran Durana’… U našim aranžmanima, obradili smo ih na naš način kad to još nije bilo popularno u svetu.“
Godinama ste se uspešno bavili i sinhronizacijom crtanih filmova. Kakvo je to bilo iskustvo na muzičkom, a kakvo na glumačkom polju?
“Rad u studiju me posebno raduje i obožavala sam da dajem glas za crtaće. To je za mene igra. Mnogo više sam pevala nego glumila, a najpoznatiji je serijal ’Princeze Sirene’ koji je mjuzikl crtani serijal sa songovima koji u mojoj izvedbi žive i sada na Tiktoku, Instagramu. Deca to i dalje dele i slušaju, iako je emitovano prvi put pre 12 godina. Emitovalo se u celom regionu, s tim što smo radili i verzije na ijekavici. Ja sam pevala skoro sve songove za taj serijal jer imam dobru moć glasovne transformacije. Ulazila sam u uloge glavnih junaka i trudila se da što bolje uđem u boju glasa glumaca koji su davali glas dok junaci govore. Takođe sam pevala songove za ’Jagodicu Bobicu’, ’Kirari’, ’Pop piksi’, ’Moj mali poni’, ’Taru Dankan’, ’Lenji grad’, ’Salibolivud’…“
Kako vidite džez scenu u Srbiji danas?
“Džez scena u Srbiji je vrlo šarolika. Otvaranje džez odseka u nekoliko srednjih muzičkih škola u Srbiji, kao i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, učinilo je da mladi muzičari dobiju priliku da se obrazuju u pravcu u kom su želeli, a da ne moraju da odlaze na školovanje u inostranstvo. Muzika koja se do sada svirala u klubovima seli se u koncertne dvorane. Džez festivali postoje već dugo u Srbiji, ali su organizatori ranije više gledali da dovode izvođače iz inostranstva, a sad su ravnopravno zastupljeni i domaći bendovi. Imamo i nekoliko klubova koji su nalik džez klubovima u Harlemu. Namerno neću reći u Njujorku jer ozbiljan džez klub u Beogradu nažalost nemamo, ali imamo mesta na kojima se skupljaju ljubitelji džeza i sjajni muzičari. Takođe, dolaze nam iz celog sveta muzičari, izdvojila bih na primer Korija Vilkoksa koji je iz Njujorka došao da živi u Beogradu i svira trombone u ’Big bendu RTS-a’. Izdvojila bih svakako drage kolege Peđu Milutinovića, Luku Ignjatovića i Filipa Bulatovića koji su svetska klasa muzičara srednje i mlađe generacije. Takođe, ima i dosta vanserijski talentovanih muzičara koji su otišli u inostranstvo na školovanje i nisu se vratili, ali kad svrate u grad zasviraju na nekom od brojnih festivala kod nas i to je ono što našu džez scenu čini vrlo jakom. Veliko poštovanje imam prema starijim kolegama koje su tužnih devedesetih održavali duh grada svirajući po klubovima koji su predstavljali kulturne oaze u vreme ratova i kompletnog besmisla života na ovim prostorima. Ljudima koji su odlazili tada da slušaju džez svakako je život bio malo lepši tih sumornih devedesetih. Ja sam tada počela kao dete da odlazim da slušam svirke u starom ’Bitefu’, ’Jazavcu’, ’Ptici’…“
Planirate li koncertno predstavljane novog albuma i gde oni koji vole Vašu muziku mogu da Vas čuju u narednom periodu?
"Planiram svakako. Za sada sam u pregovorima i ne mogu sa sigurnošću da kažem da li će biti Kolarac ili Dom omladine, ali biće koncert u Beogradu u maju, najverovatnije. Možete pratiti moju instagram stranicu alexb.jazzsinger i biti u toku sa svim mojim nastupima. A do koncerta preporučujem slušanje albuma ’Neka druga’ na platformama ’Spotify’, ’Deezer’, ’Tidal’, ’YouTube’…“