Scena
05.08.2023. 08:05
Lena Munitlak

Gledali smo

"Barbi“ – pastelna utopija suočena sa realnošću

barbi, 4. 8. 2023.
Izvor: EPA / ANDY RAIN

Kao sušta suprotnost "Openhajmer“ mračnoj i tragičnoj atmosferi, "Barbi“ film (koji je svetsku premijeru imao istovremeno kada i film o izumitelju atomske bombe), je pastelna avantura koja na svojstven način ukazuje na društvene probleme modernog doba. Život u ovoj ružičastoj utopiji obojen je monotonom svakodnevicom, kao okosnicom i suštinom skladnog života.

Svako veče u Barbilendu je "veče za devojke“ ili makar tako kaže legenda o "Barbi“ iz mašte Grete Gervig. Barbike ostaju budne do kasno, pričaju, prskaju se u bazenu, a Kenovi odlaze na stranu, ili gde god Kenovi idu kada se ne druže sa Barbikama, možda nazad u kutiju sa ostalim igračkama.

Međutim, šta biva kada je jedan od tih Kenova (Rajan Gosling) odlučan da privuče pažnju glavne junakinje Barbi (Margot Robi) i žarko želi da postane njen dečko? Neće da može. Kako mu Barbi kaže, "Predsednica je tu na žurci!“. Ken ide kući. Završava se još jedan dan u Raju.

Vizija Barbilenda Grete Gervig nije toliko matrijarhat, već barbi-jarhat - kultura za Barbi, od Barbi, u kojoj je svakoj Barbi, od predsednice Barbi (Isa Rej) i doktorke Barbi (Hari Nef) do spisateljice Barbi (Aleksandra Šip) omogućeno da bude najbolja verzija sebe koja može biti.

Barbike su dobitnice Nobelove nagrade, astronauti, piloti. One su srećne u svakoj od uloga koju imaju u tom savršenom društvu. Za Barbike iz Barbilenda svet je lišen svega što je bedno u emocionalnom doživljaju ličnosti: nema stida, straha ili manjka samopouzdanja. Sve što rade, rade sa odlučnošću i sigurnošću u sebe.

Međutim, nisu svi stanovnici te utopije i te sreće. Kenovi (i zauvek zaboravljeni Alan) su pomoćni društveni likovi, njihovo postojanje zasnovano je na malim priznanjima koja dobijaju od Barbika. Nije idealno, ali je i to nekakav život, zajedno sa njihovim jednostavnim zanimanjima, što se ogleda u poslu koji Ken ima, a to je prosto "plaža“.

Pukotina u vremensko-prostornom kontinuumu, kvar u "matriksu“, kako god ga želite nazvati, čini da jedna od Barbika potpuno izlazi iz takta. Njena stopala gube svoj uobičajen oblik, postaju ravna, na opšti šok drugih Barbika, ona razmišlja o smrti (mada šta god da je njena ideja smrti ostaje neistraženo) i potpuno gubi sigurnost u svoje postojanje i pripadnost u Barbilendu.

Izbačena iz respektabilnog Barbi društva, ona je poslata u stvarni svet posredstvom "čudne“ Barbi (Kejt Mekinon) kako bi pronašla devojku kojoj pripada igračka sa njenim likom, kako bi joj pomogla i vratila odnos Barbilenda sa stvarnim svetom u balans.

Pojava te "čudne“ Barbi je genijalno napravljen potez. Njena kosa je kratka, grubog oblika, kao da je nespretna dečja ruka frizirala kuhinjskim makazama, konstantno je u špagi i generalno ima dobro poznat izgled nekada voljene a kasnije namučene igračke, koja je nekada pripadala srećnoj devojčici, a koja se sada nalazi sakrivena u kutiji u garaži, zaboravljena i ostavljena.

U stvarnom svetu, Barbi doživljava sve ono za šta je pod okriljem Barbilenda bila slepa: nejednakost, patrijarhat, probleme sa sopstvenim telom, seksualno uznemiravanje i druge horore modernog društva.

Njoj se na toj avanturi pridružuje i Ken, koji za razliku od Barbi, kojoj se slika o svetu i značenju života ruši iz minuta u minut u stvarnom svetu, u njemu nalazi potpuno novu perspektivu svog mesta u društvu. Prvi put se kao muškarac oseća priznatim i poštovanim. I kao svaki dobar ambasador, on prisvaja ideje iz tog sveta. Odlučivši da donese patrijarhat u Barbilend.

Rušenje granice između "sveta igračaka“ i "stvarnog sveta“ nije nova priča, videli smo je u LEGO filmovima, serijalu filmova "Toy Story“, a mnogo pre toga i u "Pinokiju“.

Greta Gervig, najpoznatija po humanističkim komedijama i feminističkim reimaginacijama, sada je odgovorna za spajanje sva četiri ta koncepta (humanistički, komedija, feministički, reimaginacija) u film koji prija i ženama i "Matelu“. Scenario za ovaj film pisala je zajedno sa svojim partnerom Noom Baumbahom, a njih dvoje uspeli su da naprave savršen spoj ružičaste i neonsko-žute boje, sa dobrom dozom pop muzike i britkih fazona koji ovaj film definitivno stavljaju van kategorije dečjih filmova.

Barbilend je osmišljen kao hiperstilizovana stvarnost, puna muzičkih numera i koreografija, jedinstvenih rekvizita i tajanstvenog znanja. Svet koji je izgradila za svoje Barbike zaista je smešan, prepun šala i ometanja, tokom kojih ukazuje na komplikovanu istoriju brenda "Matel“, koji nam Barbike plasira na tržište.

U Barbilendu ne postoji samo jedna kuća iz snova, već čitava ulica kuća iz snova. Scenario dosta podseća na neke od ranijih filmova Grete Gervig, koji su govorili o odrastanju i tinejdžerskim mukama, poput "Franses Ha“, "Mistress America“ i "Lady Bird“.

Rajan Gosling dobija većinu smešnih replika, a Kenove ideje o buđenju prava muškaraca i uspostavljanju patrijarhata, guraju ono što nam je predstavljeno kao njegov ograničeni kapacitet za razmišljanje do samih granica pucanja.

Na kraju, posle puta u stvarni svet i jurnjave sa celim izvršnim odborom "Matela“ na plaži u Los Anđelesu, stiže mlaka pouka cele priče: nije sve kao što se čini. Kenova ideja o patrijarhatu nije ono što je on zamislio, Barbi ideja o stvarnom svetu nema veze sa realnošću, a ni duh same stvoriteljke originalne Barbi lutke, Rut Hendler (Rea Perlman), nije sasvim zadovoljan tokom kojim kompanija ide u ludom modernom dobu.

Ipak, ovaj film je pravi odmor za oči. Redak visokobudžetni blokbaster bez nasilja, krvi i eksplozija, koji svojom prividnom površnošću opušta gledaoce i zasmejava ih, dok svakome ostavlja malo drugačiji utisak o tome šta je glavna poruka.

Neki ga doživljavaju kao feminističku bajku, dok ga drugi vide kao poziv na osvešćenje i jedne i druge strane zagriženog društva.

Bilo kako bilo, film je živahan, prepun boja i muzike, i oraspoložiće i nasmejati svakog ko ga pogleda, bez obzira na poruku koju na kraju ponese iz bioskopske sale.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Klinika za Barbi lutke, ali stvarno. Popravka i do 600 evra
barbi, barbika

Verovali ili ne

27.07.2023. 08:05

Klinika za Barbi lutke, ali stvarno. Popravka i do 600 evra

Jedna 62-godišnja Nemica je sa kolekcijom od 18.000 Barbi lutaka već ušla u Ginisovu knjigu rekorda, ali je izlazak američkog blokbastera ovog vikenda dao novi život njenim lutkama koje izlaže u muzejima.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
26°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve