“Baby Reindeer“
Nova Netflix serija: Surova anatomija jedne traume
Snimanje projekata koji obrađuju neku osetljivu temu psihičkog zdravlja uvek je veliki izazov i rizik.
Pre svega, ovakav sadržaj retko kada uspešno i adekvatno korelira sa realnim životnim situacijama. Sa druge strane, osetljiv sadržaj može da bude nešto što se ustalilo kao zvaničan termin “triger“ − negativan pokretač nekog ponašanja kod psihičko osetljivih osoba.
Upravo zbog ovog razloga učestala je praksa da se prilikom emitovanja ovakvih sadržaja na početku filma ili epizode obavesti publika da će gledati osetljiv sadržaj.
Recept za uspeh ovakvih projekata verovatno leži u kreativnoj ideji koja će dovoljno realno predstaviti određeni problem, a opet sa dozom umetničkog ukusa koji će sadržaj dovoljno udaljiti od bilo kakve banalizacije. Retka su ostvarenja dostojna ovog zadatka. Jedan od uspešnih primera koji ćemo dugo pamtiti sigurno je serija “Euforija“.
Priča koja prati grupu srednjoškolaca u pokušaju da sačuvaju sebe i emotivne odnose u surovom svetu droge, traume i društvenih medija, izuzetno je mračan projekat koji je svojom originalnošću u umetničkom izrazu uspeo da na adekvatan način obradi ovako kompleksne teme. Pored fantastične glumačke postave koju predvodi Zendaja, zasluge za ovakav kvalitet pripadaju pre svega autoru i piscu svih epizoda, Semu Levinsonu. Upravo je scenario presudna stvar u ovakvim ostvarenjima.
Međutim, novi “Netfliksov“ hit “Baby Reindeer“ postavio je neke nove žanrovske granice. Naime, traumatična priča prikazana u ovoj mini-seriji je istiniti događaj koji je proživeo glavni glumac Ričard Gad u stvarnom životu. Projekat u kome je on producent, pisac i glavni glumac zapravo je njegov život koji je hrabro odlučio da podeli sa svetom tako što će snimiti seriju koja na visokom nivou do detalja secira posledice jedne seksualne traume.
Poslednjih godina, “Netfliks“ je postao poznat po svojim često neuspešnim pokušajima da snimi originalnu seriju koja istražuje složene teme i pruža gledaocima uvid u različite aspekte ljudskog iskustva. I bilo je tu dosta naslova koji nisu uspeli u ovom teškom zadatku, pa je tako “Netfliks“ postala platforma prenatrpana banalnim sadržajem koji više vređa nego što na adekvatan umetnički način obrađuje neki društveno osetljiv problem.
Međutim, nijedna serija nije skoro izazvala toliko pažnje i rasprave kao “Baby Reindeer“, sedmoepizodna mini-serija koja je postala globalni fenomen. Ova serija koja je bez ikakve najave i očekivanja debitovala na “Netfliksu“, istražuje život Donija Duna (Ričard Gad), barmena i komičara koji se suočava sa traumom iz prošlosti dok ga žena po imenu Marta neumorno progoni i muči. Naziv serije dolazi od jednog od nadimaka koje Marta koristi za Donija. Kada pročitate sinopsis, očekujete još jednu jeftinu priču koju ćete pre zaboraviti nego što je odgledate do kraja. Ali, ono što izdvaja “Baby Reindeer“ od ostalih serija jeste činjenica da je zasnovana na stvarnim iskustvima glavnog glumca. Ričard Gad, koji tumači lik Donija, koristi svoje lične priče kao osnovu za ovu seriju, dodajući tako element autentičnosti i neverovatne iskrenosti u izražaju ovom ostvarenju.
U nedavnom intervjuu za “Verajeti“, Gad je istakao da je “Baby Reindeer“ emotivno 100 odsto istinit, iako su neki detalji morali biti promenjeni iz pravnih i umetničkih razloga. Ipak, suština priče ostaje istinita pružajući gledaocima uvid u stvarne emocije i iskustva koja je Gad prolazio.
Jedan od ključnih elemenata serije jeste tematika seksualnog zlostavljanja, koja je istražena na dubok i uznemirujući način. Lik Donija je više puta žrtva ovog oblika zlostavljanja od moćnog televizijskog pisca, čime se serija bavi i pitanjima moći, manipulacije i traume. Činjenica da je rađena po istinitom događaju uopšte nije glavni kvalitet ove serije. Naime, u specifičnoj formi epizoda od pola sata ispričano je tako mnogo. Bez ikakvog preterivanja, banalizacije i patetike, na neverovatno dubok način prikazane su stravične posledice koje seksualno zlostavljanje ostavlja na čoveka.
Put kojim prolazi glavni lik ne objašnjava, niti daje odgovore, njegova priča surovo, kao pod mikroskopom, prikazuje psihološku kompleksnost jedne traume. I pored ozbiljnosti priče, u seriji je prisutan autentičan pečat britanskog humora, koji ovo ostvarenje dodatno humanizuje.
Glumačka postava je fantastična, a pored glavnog glumca, Džesika Ganing koja tumači Martu donela je neverovatno snažan, kompleksan i specifičan lik da do kraja ostaje na gledaocu da odluči da li je ona uopšte negativac.
Međutim, uspeh “Baby Reindeer“ ipak nije prošao bez kontroverzi. Gledaoci su postali svojevrsni detektivi pokušavajući da otkriju stvarne identitete likova iz serije. Ovo je dovelo do onlajn pretnji pojedinim osobama koje su bile povezane sa stvarnim događajima koji su inspirisali seriju.
Ipak, uprkos kontroverzama, “Baby Reindeer“ nastavlja da intrigira i fascinira publiku širom sveta.