Scena
26.01.2025. 01:15
Beta

Balade br. 4

Poljska otkupila BLAGO - rukopis Šopenove balade

1
Izvor: PAP / JAKUB KAMINSKI

Poljske vlasti saopštile su da su otkupile rukopis balade kompozitora Frederika Šopena partiture čija će se izložba poklopiti sa prestižnim klavirskim takmičenjem koje nosi njegovo ime i koje će ove godine biti održano u Varšavi.

Rukopis Balade br. 4 u F-molu je ranije bio u privatnim rukama, pre no što je Poljska prošle godine postigla sporazum o otkupu.

"To je blago", rekla je poljska ministarka kulture Hana Vrblevska novinarima na Institutu Šopen u Varšavi, dodajući da su originalni rukopisi francusko-poljskog kompozitora veoma retki.

Kupovina je izvršena javnim sredstvima, ali institut nije objavio cenu rukopisa od četiri stranice, zbog klauzule u ugovoru.

"Ovaj rukopis je u odličnom stanju. Čuvan je više od 100 godina u optimalnim uslovima", rekao je Severin Kuter, kustos Šopenovog instituta.

Rođen 1810. u mestu Željazova Vola, 50 kilometara zapadno od Varšave, Šopen je iz Poljske otišao po izbijanju revolucije, najpre u Beč, a potom u Pariz, gde je umro u 40. godini, 17. oktobra 1849.

Njegova muzika ostaje simbol duge borbe Poljske za slobodu.

1
Izvor: PAP / JAKUB KAMINSKI

Partitura koju je kupila Poljska biće predmet izložbe u Varšavi, koja će početi u junu i trajati do kraja oktobra, kada će biti 19. Međunarodno klavirsko takmičenja "Frederik Šopen".

Ovo takmičenje koje se održava svakih pet godina od 1927. godine privlači pijaniste iz celog sveta.

U oktobru su organizatori saopštili da će ruskim pijanistima biti dozvoljeno da učestvuju na takmičenju samo pod neutralnom zastavom i ako ne podrže agresiju svoje zemlje na Ukrajinu.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
15°C
03.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve