Priča o legendi
Popularno na Netfliksu: Povratak Simon Bajls
Razlika između velikana i najvećih svih vremena je u tome što najveći ne samo da postižu vrhunske rezultate, već i menjaju sport.
Govoriti o najvećima svih vremena, kada je sport u pitanju, nikada nije zahvalno jer u ovakvim pričama obično zaluta zrno subjektivnosti i nikada se ne radi samo o matematici.
Zbog toga ih nećemo nabrajati, a ima ih. Svi oni su svojim postojanjem, uspesima i uticajem oblikovali sport koji danas poznajemo.
Jedna od onih koja bi, svojim primerom, mogla da promeni shvatanje modernog sporta jeste Simon Bajls.
U svetu gimnastike ona je božanstvo i po mnogima najveća svih vremena, iako, naravno, ima i onih koji će reći da krunu zaslužuje Olga Korbut ili Nađa Komaneči.
I svi su u pravu jer je svaka pojedinačno u svojoj dekadi menjala gimnastiku. Ali suština je da se sport, pa sa njim i gimnastika, mnogo promenio u poslednjih 20, 30 godina. Zato je uzaludno upoređivati ih.
Junakinja ove priče je Simon Bajls, koja je ovih dana, s pravom, jedna od najvećih zvezda na Olimpijskim igrama u Parizu. Način na koji ova 27-godišnja devojka leti u vazduhu i izvodi elemente koje nijedna druga žena na svetu ne može ravan je čudu. Ona je najodlikovanija gimnastičarka svih vremena, sa više od 30 osvojenih zlatnih medalja, a čak šest elemenata u gimnastici nosi njeno ime.
Priča je kao iz bajke... Samo što stvarnost retko to jeste.
Novi “Netfliksov“ dokumentarac “Simone Biles Rising“ govori baš o tome.
Kada pomislimo na Simon Bajls, odmah nam se javlja slika prepoznatljivog osmeha i pozitivna energija koja isijava iz TV ekrana dok je gledate. Pomislimo na 147 cm visoku devojku koja se pretvara u superheroja kada obuče triko i izgleda besmrtno.
“Simone Biles Rising“ ruši iluziju o nesalomivosti vrhunskih sportista i podseća nas da su oni pre svega obični ljudi, krhki koliko i svi drugi, natopljeni strahovima i problemima.
Pre tačno četiri godine, na Olimpijskim igrama u Tokiju Simon Bajls je šokirala svet. Bila je glavna zvezda OI, očekivalo se da obori rekorde, osvoji više zlatnih medalja i zacementira status najveće svih vremena.
Projektovana bajka pretvorila se u košmar. U olimpijskom ekipnom finalu planirala je preskok sa dva i po okreta, ali njen mozak je odlučio da se zaglavi posle jednog i po, posle čega je mlada Amerikanka odlučila da se povuče sa OI.
“Telo funkcioniše do određene granice, a onda ti pregore osigurači.“
To što joj se dogodilo u gimnastici zovu “zbrkanost“ kada telo ne prati ono što mozak želi. Dešava se to i drugim sportistima u važnim trenucima, na primer prilikom izvođenja penala ili odlučujućih slobodnih bacanja. Međutim, opasnost u košarci ili fudbalu nije ni približno slična kao u gimnastici. Kada se telo odvoji od mozga dok ste u vazduhu, to može da bude pogubno.
Mentalna blokada koja joj se dogodila u najvećem broju slučajeva nema veze sa gimnastikom, tako je bilo i u njenom slučaju.
“Netfliksov“ dokumentarac pruža nam uvid u mračnu stranu života Simon Bajls. Probleme sa kojima se suočavala od najranijeg detinjstva hrabro je gurala pod tepih stavljajući sport iznad svega. Međutim, posledice su u jednom trenutku morale da se osete, a sudbina je htela da se to dogodi baš u Tokiju kada je trebalo da ispiše sportsku istoriju.
Dokumentarac obrađuje priču o tome kako je biti crna devojka u sportu sa vizuelnim standardima izgrađenim oko belih devojaka. Dotiče se odrastanja u hraniteljskoj porodici sve dok je nisu usvojili baba i deda. Priča se osvrće i na pretrpljeno seksualno zlostavljanje, kao i na reakciju javnosti posle Tokija koja joj je prišila epitet izdajnika – kako je samo smela?
Autori dokumentarca dobili su potpun pristup gimnastičarki, ali i njenoj porodici.
Upoznajemo sve, od njenog supruga, do njene majke. Prikazan nam je i momenat kada okupljena porodica čeka finale OI 2020. godine, ali shvata da se stvari raspadaju i da njihova zvezda proživljava najteži momenat u svom životu, dok su oni hiljadama kilometara daleko od nje.
Simon Bajls u Tokiju nije ispisala istoriju, ali je odustajanjem, zbog koga je od određenog dela javnosti stavljena na stub srama, sebi spasla život. Dok gledate dokumentarac, ne možete a da se ne zapitate kako se mentalno nije slomila mnogo pre Tokija.
Kako bi se spasla, gimnastiku je, prvi put u životu, stavila na marginu, a u salu je ulazila retko, samo da bi se zabavljala na trambolini.
Posle Tokija se dve godine nije takmičila na međunarodnom nivou, ali se vratila na Svetskom prvenstvu kada je izvela dvostruki premet Juričenko, element koji, verovatno, nijedna žena neće izvesti.
Sada je na OI u Parizu, spremna da gimnastiku podigne na još veći nivo. Bez obzira na to koliko će medalja osvojiti u Parizu, Simon Bajls pripada društvu retkih koji su mnogo uradili za moderan sport.
Pre svega jer su doprineli shvatanju da on više nema veze sa onim od pre 30 godina. Neodvojiv deo modernog sporta danas je mentalno zdravlje koje je, nažalost, i dalje tabu tema i odlika slabića.
Činjenicom da je, posle svega, sela ispred kamere, ponovo nasmejana, i ispričala sve što je preživela Simon je osvojila najvredniju zlatnu medalju. Njena ispovest, koju će pogledati milioni drugih sportista, mogla bi da promeni savremeni sport.
Profesionalni sportisti jesu gladijatori, kako ih često nazivamo, ali sport nisu samo krv, suze i znoj. Mnogo je više od toga.