Sport
19.10.2024. 22:25
Zoran Šećerov

Španski teniser

Rafael Nadal: KRALJ KOJI SE PLAŠI MRAKA i gromova

Rafael Nadal 18. 10. 2024.
Izvor: EPA / AAP / RICHARD WAINWRIGHT

Svetlost dana nedavno je ugledala i očekivano-neočekivana vest. Španski teniser Rafael Nadal odlučio je da se i definitivno povuče i završi profesionalnu karijeru. Svoj poslednji turnir, kako je saopštio, odigraće za reprezentaciju Španije na završnom turniru Dejvis kupa u novembru 2024.

“Kada se nešto završi, uvek se oseća tuga, ali sam srećan što vidim uticaj koji je Rafael ostavio u svetu sporta. Da mi je 2004. godine neko rekao da će moj nećak otići u penziju 2024. godine nakon što je osvojio sve što je osvojio, ne bih mogao da zamislim. Rafa je osvojio 22 grend slem titule tokom svoje karijere, što je sportski rekord za koji je često reskirao svoje zdravlje, čak i kada je bio povređen. Da Rafa nije ponekad rizikovao, njegov trofejni kabinet bi danas bio mnogo manji“, oglasio se među prvima Toni Nadal, stric i trener teniskog asa.
 

Bez ikakve sumnje Rafael Nadal jedan je od najvećih tenisera, ali i sportista svih vremena. Kao profesionalac u belom sportu zvanično je još od 2001.

"Nikada nisam došao do tačke u kojoj mrzim tenis, kao što neki profesionalni igrači znaju da kažu. Ne možeš da mrziš nešto što ti stavlja hranu na sto i što ti je dalo gotovo sve u životu. Šta god da se događa, moraš da nastaviš da treniraš vredno i dugo, bilo da ti je trenutno do toga ili ne“, ispričao je u jednom poglavlju svoje biografije slavni Španac.

Od 2004. do Rolan Garosa 2022. godine, dakle za malo više od dve decenije, osvojio je 92 titule od kojih su 22 one sa grend slem pečatom.

"Ako ne gubiš, ne možeš ni da uživaš u pobedama, tako da moram da prihvatim obe stvari", govorio je o detaljima karijere objašnjavajući sve uspone i padove sa kojima se suočavao.

Rafael Nadal 18. 10. 2024.
Izvor: EPA / NIC BOTHMA

Uglavnom je pobeđivao. Uz niz mnogo sjajnih rezultata, ostaće upamćen i kao jedini teniser u istoriji ovog sporta kome je pošlo za rukom da 14 puta trijumfuje na prestižnom Rolan Garosu uz veliku dilemu da li će ga neko ikada nadmašiti. Otuda ovaj teniser plemenitog kova s punim poštovanjem i nosi nadimak Kralj šljake. Pamtiće se za sva vremena da je od aprila 2005. do maja 2007. napravio niz od 81 vezane pobede na ovaj podlozi što je apsolutni rekord.

“Ne verujem u to da se stvari same menjaju, moraš da ih nateraš da se promene“, bio je moto Rafe Nadala tokom karijere.
 

Osim sportskih rezultata, Rafu Nadala krase i druge blistave vrednosti zarad kojih mu je svet odao niz počasti. U podsećanju na ono što je uradio i ostavio iza sebe a svet oko njega mu za sve to zahvalio dolazi se i do podatka da je 2017. centralni teren Barselona opena u njegovu čast nosio njegovo ime. Zatim je jedan od najpoznatijih španskih vajara Hordi Fernandez napravio Nadalovu čeličnu statuu visine tri metra koja od 2021. krasi teniski stadion Rolan Garos. I jedan asteroid otkriven u opservatoriji Astronomiko de Majorka dobio je 2003. godine njegovo ime. Asteroid je prečnika četiri kilometra i putuje kroz svemir brzinom od 20 kilometara u sekundi.

Da postoje brzine i brzine, dokaz je i njegov apsolutno karakterističan forhend o kome su ispisane teniske bajke. Do pojave Španca na zvezdanom teniskom nebu, Sampras i Agasi imali su ubitačne forhend udarce sa 1800 do 1900 obrtaja loptice. Federer je nešto kasnije tu granicu podigao na 2700 obrtaja, a Nadal na prosečnih 3200 uz napomenu da je prilikom jednog njegovog forhenda specijalni softver izbrojao zadivljujućih 4900 obrtaja.

Majica bez rukava uparena sa šortsevima sečenim iznad kolena, čudesni bicepsi, telo atlete. Uz adrenalinsku silovitost sa terena, sve zajedno bilo je dovoljno za nadimak Toro sa Majorke. Ili sasvim dovoljno da ga “Armani“ izabere za svog muškog modela donjeg veša uz obrazloženje kako je za sve "idealan jer osim što je anatomski savršen on istovremeno predstavlja zdrav i pozitivan primer za mlade".

Dokaz za izrečeno može biti i tvrdnja biografa da Rafa nikada nije slomio reket čak ni u momentima kada je gubio dobijeno. Stric Toni Nadal koji je i te kako uticao na njegovo takmičarsko biće još na startu karijere naučio ga je da i teške poraze doživljava sportski i dostojanstveno.

Stajling i izgled, takođe i stil igre uramljen u čudesnu strast, uz manje varijacije nije menjao od prvog do poslednjeg dana karijere. Nosio je odeću s oznakom “Nike“. Takođe, kroz celu karijeru i patike ovog proizvođača sa nadimkom Rafa utisnutim na desnoj i stilizovanim logom bika na levoj patici.

Prijatelji van terena, takođe i rivali iz magičnog pravougaonika, tvrde da je u mnogo čemu bio i ostao poseban. Čak i u onome što nikada nije voleo. Tajnu je otkrila prvo njegova sestra, a onda je to i sam, u svojoj biografiji, samo potvrdio.

Rafael Nadal 18. 10. 2024.
Izvor: EPA / MARK LYONS

“Mrzim mrak, plašim se kada je mračno. I kad spavam, moj TV radi. Takođe, noću ne volim da budem sam u kući.“

Porodica je sa simpatijama obelodanila i da se Rafa plaši duboke vode i još više grmljavine zarad koje krije glavu ispod jastuka kad god se ova nepogoda dogodi.

Rođen je 3. juna 1986. u Manakoru na Majorci, jednom od najlepših ostrva u arhipelagu Baleara. Biografi podsećaju da je njegov otac bio biznismen u poslovima osiguranja, a majka vlasnica prodavnice parfema. Ima i mlađu sestru Mariju Izabelu.

Kao srećna porodica živeli su svi zajedno pod istim krovom do Nadalove 21. godine uprkos njegovim sjajnim zaradama na teniskim terenima.

“Zbog povrede kolena, nisam igrao na Vimbldonu 2008, ali znao sam da je koren problema moje mentalno stanje. Moji roditelji bili su stub mog života i tada se taj stub urušio (razvod). Kontinuitet koji toliko cenim u životu bio je presečen na pola, a emotivna stabilnost od koje zavisim doživela je šokantan udarac. Nisam se radovao pobedama, izgubio sam volju za takmičenjem, sav moj adrenalin je presušio“, pričao je Rafa u autobiografiji.
 

Prvu kuću na svoje ime, u komšiluku porodične, kupio je 2012. u Porto Kristu. Nešto kasnije zarađeni novac investirao je u još jednu građevinu, dvospratnu vilu u Dominikanskoj Republici. Prvu je platio četiri, a drugu dva miliona dolara.

Osim privrženosti porodici, krasila ga je i skromnost. Kada je kao relativno mlad osvojio na jednom turniru “mercedes“ najnovijeg tipa, njegov stric je insistirao, a on je to bez reči prihvatio, da skupoceni automobil parkira u garaži, a vozi se jeftinijim modelima koje je dobijao od sponzora. Možda i zato kola, ma koliko bila brza, nikada nije vozio brzo.

Takođe, nikada se u bilo kom obliku nije razbacivao ili sebe promovisao manirima zvezda u pokušaju koje su se utrkivale za mesto na naslovim stranama tabloida. Živeo je i živi uglavnom kao sav normalan svet. Najviše iza paravana dobrog porodičnog vaspitanja i daleko od glamura karakterističnog za većinu sportskih veličina kratkog veka.

Posle 14 godina zabavljanja 2019. oženio je Meri Pareljo, devojku sa ostrva i sa diplomom poslovnog menadžera. Na romantičnom odmoru u Rimu prvo je pala veridba da bi se venčanje dogodilo nekoliko meseci kasnije u Majorci, gradu u kojem su oboje rođeni. Sina Rafaela dobili su 2022. Zanimljiv je i Nadalov odgovor na pitanje novinara zašto malo priča o svom privatnom i porodičnom životu.

"Već sam dovoljno u žiži javnosti kao profesionalni teniser", odgovorio je poštujući porodične vrednosti i stavljajući tako tačku na ovu temu.

Zarađeni novac od tenisa, a meri se u milionima i milionima dolara, mudro je ulagao. Jedna od najvećih investicija je sportski centar s njegovim imenom u rodnom gradu na Majorci. Kompleks se prostire na 40.000 kvadratnih metara. Osim terena za trening, deo kompleksa su još i Akademija tenisa s imenom Rafael Nadal, sportska rezidencija, Muzej Rafael Nadal, zdravstvena klinika i fitnes centar. Osim 26 terena za tenis, tu su i tereni za padel i skvoš, kao i jedan fudbalski. I ovo nije slučajno. Da nije postao teniser, bio bi fudbaler. Kao klinac stalno je jurio za loptom. Jedan od njegovih stričeva igrao je fudbal profesionalno u dresu Majorke i Barselone, a zabeležio je i nekoliko nastupa u dresu reprezentacije Španije. Čak je i Rafaela vodio u svlačionicu Katalonaca da bi upoznao svog fudbalskog idola Ronalda. Uprkos svemu, porodica nikada nije navijala za Barsu, svi su, tvrde, fanovi Real Madrida.

Drugi stric, Toni Nadal, teniski trener, najviše je uticao na njegovu karijeru. Zapravo baš on je taj koji je trogodišnjeg Rafu zarazio teniskim čarolijama. Kada je Rafa napunio pet, njegov trenerski instinkt govorio mu je da dečak ima i talenat i strast da jednog dana postane ozbiljan igrač.

Brzo je napredovao. Prvo veliko iznenađenje napravio je 2004. na mastersu u Majamiju kada je kao 34. na ATP listi savladao Federera, tog trenutka prvog igrača sveta, sa 2:0 za samo 70 minuta. Bio je to i početak velikog rivalstva dva teniska maga. Posle toga su snage odmerili još 39 puta. Međusobni skor je 24:16 u korist Španca.

Godinu dana kasnije Nadal je osvojio Rolan Garos. Polufinale sa Federerom igrao je u danu kada je napunio 19 godina. U finalu je nadigrao Argentinca Puertea 3:1. Izveštači su obavestili svet da je do titule stigao već na debiju na Rolan Garosu, što je pre njega uspeo jedino Mats Vilander 1982. Te godine Španac je osvojio ukupno 11 titula, od čega osam na šljaci, i sezonu završio kao drugi igrač sveta.

Rafael Nadal 18. 10. 2024.
Izvor: EPA / Daniel Irungu

Prvi grend slem posle Pariza, imao je četiri sa Rolan Garosa, kralj šljake je osvojio 2008. na travi Vimbldona. Ponovo je nadigrao Federera u veličanstvenom meču u pet setova koji je trajao četiri sata i 48 minuta. Bilo je to najduže finale ikada na Vimbldonu, ali i meč koji su mnogi okarakterisali “najboljim u istoriji tenisa“. Zahvaljujući trijumfu, Nadal je postao i prvi teniser, posle Bjorna Borga, kome je u istoj kalendarskoj godini pošlo za rukom da pobedi i u Parizu i u Londonu.

Godina 2008. bila ja zlatna u Nadalovoj karijeri. Posle Vimbldona osvojio je i zlatnu olimpijsku medalju na Igrama u Pekingu da bi u nedelji posle zaseo na prvo mesto ATP liste prekinuvši niz Federera od 273 nedelje na čelu liste.

Dva velika asa odmerila su 2009. snage i u finalu Melburna. Nadal je posle još jednog maratona u pet setova još jednom bio bolji od Federera. Svet je obišla i vest da je Španac takođe postao i prvi teniser iz Španije sa peharom iz Melburna, odnosno da je opet prvi teniser sa tri grend slem titule na tri različite podloge – šljaka, trava i beton.

Nove stranice u istoriji tenisa ispisao je i 2010. Posle trijumfa u Njujorku postao je sedmi igrač kome je pošlo za rukom da u karijeri osvoji sve grend slem titule. U finalu je savladao Novaka Đokovića 3:1, što je bilo dovoljno da se izjednači sa Rodom Lejverom koji je jedini pre njega uspeo da u istoj godini osvoji Rolan Garos, Vimbldon i Ju-Es open.

Na Rolan Garosu trijumfovao je i 2014. posle čega je usledio pad forme uzrokovan nikad do kraja izlečenom povredom stopala.

“Mislim da bi moj nećak bio najbolji u istoriji da nije imao toliko povreda. Kada me ljudi pitaju ko je najbolji u istoriji, kažem da je najbolji u istoriji Novak Đoković zbog svega što je postigao, a onaj koji je igrao najbolji tenis jeste Federer. Mislim, međutim, da bi moj nećak bio najbolji u istoriji da nije imao toliko povreda“, tvrdio je nedavno Rafin stric Toni Nadal.
 

Svet je od Tonija Nadala saznao i da je postojao grafikon sa anatomijom ljudskog tela na kome su bile ucrtane tačke onoga od čega se i Nadal povređivao.

“Zbog tendinitisa u kolenu propustio je drugu polovinu 2012. godine, a kada se iduće godine vratio na mesto broj jedan i osvojio dve grend slem titule, postalo je svima jasno: ovo je čovek koji preskače prepreke koje bi mnogi u startu označili nemogućom misijom.“

“Istina je da je Nadal od rođenja imao problem sa stopalom, odnosno lošu formaciju u kosti na stopalu. To je urođeni problem koji mu je naneo mnogo bola. Bilo je mečeva koji su bili dugi, a bol je bio neprekidan. To je izazvalo mnogo problema za njegova stopala, morali su da mu promene uloške, što je promenilo način na koji je podupirao stopala. Sećam se da nam je lekar i specijalista kojeg smo posetili 2005. godine rekao da je njegova karijera završena. Drugi pacijenti koji su imali ovaj problem bavili su se samo veoma lakim sportom“, pojasnio je jednom prilikom Toni Nadal. 

“Upao sam u najdublju, najcrnju rupu u svom životu. Satima bih ležao na kauču, u kupatilu ili na stepeništu i ridao bih. Nisam se smejao, nisam govorio, izgubio sam želju za životom“, na ovaj način Nadal u svojoj autobiografiji opisuje mračni period s kraja 2005. godine.

Međutim, Nadal je u više navrata isticao da je navikao da igra sa bolom, kao i to da patnja može da bude dobra.

Biografi ističu i sledeće detalje iz njegove blistave karijere. Posle 2014. usledila je trogodišnja oseka, ali oni koji su Španca već tada otpisali grdno su se prevarili. Španac se naravno prvo dokazao na šljaci Rolan Garosa na kojoj je trijumfovao i 2017. Svoje ime upisao je u istoriju kao prvi teniser kome je uspelo da jedan grend slem osvoji 10 puta. Bio je to istovremeno i njegov 15. grend slem trofej kojim je nadmašio Samprasa i počeo da duva u leđa Federeru.

Velika svetla pozornice upalila su se Nadalu i 2021. U odsustvu Novaka Đokovića, prisetite se one priče o deportovanju Srbina iz Australije, trijumfovao je u Melburnu. U finalu je nadigrao Medvedeva u pet setova posle pet sati i 24 minuta igre.

“Ovo je bez sumnje jedna od najemotivnijih pobeda u mojoj karijeri“, govorio je Nadal vidno iscrpljen posle meča.

Bila je to njegova 21. grend slem titula u karijeri. Đoković i Federer imali su po 20. Međutim, nije dugo ostao na vrhu. Krivac je Novak Đoković, i dalje aktivan na teniskom terenu, koji u ovom trenutku ima 24 grend slem titule.

Svoju 22, ali i poslednju u karijeri, Nadal je osvojio 2022. godine. Naravno, na Rolan Garosu. Bila je to i njegova 14. titula na pariskoj šljaci. Ostaće upamćeno da je u trenutku trijumfa imao 36 godina i dva dana, što mu je donelo i zvanje najstarijeg šampiona u istoriji Rolna Garosa.

Novak Đoković i Rodžer Federer bili su mu najveći i najteži protivnici na teniskom pravougaoniku. Prvi se iz priče povukao Federer, sada je to učinio i Nadal, a kad će Đoković, na kraju najbolji u ovom trilingu, tenisu reći zbogom utisak je da ni on ne zna.

“Ono što me čini posebno srećnim jeste što naše karijere završavamo kao prijatelji posle svega što smo na terenu delili kao rivali“, izjavio je Nadal govoreći o Federeru i Đokoviću.

Odigrala je ova trojka međusobno bezbroj sjajnih, gotovo istorijskih mečeva.

Vimbldonsko finale, za mnoge vanvremensko, iz 2008. između Nadala i Federera završeno je trijumfom Španca. Izveštači su napisali i rečenicu koja se pamti: “Dok je noć padala u Londonu, zasijala je nova superzvezda sporta, ne samo tenisa.“

Isti dvojac odigrao je i naredne godine finale AO. Posle pet setova slavio je Nadal. Poraz je Federera naterao na suze jer mu je Rafa, kako je govorio, oteo kraljevstvo, koje je vrlo brzo dobilo novog kralja ‒ Novaka Đokovića.

Još jedan od mečeva koji se ne zaboravljaju bio je onaj iz polufinala Rolan Garosa 2013. Snage su odmerili Nadal i Đoković. Uprkos sjajnoj igri Srbina, na kraju je posle neverovatnih razmena udaraca trijumfovao Španac 3:2. Jedan srpski izveštač u izveštaju je napisao: “Nadal i Đoković su dobar deo meča proveli odmahujući glavom i smejuljeći se na nemoguće udarce onog drugog.“

Teniski svet je i zaista nestrpljivo čekao odmeravanje snaga Nadala i Đokovića. Odigrali su ukupno 60 mečeva u kojima je na kraju bolji Đoković – 31:29. Oni koji uveravaju da je svaki od 60 mečeva bio istinski spektakl na preteruju. Polufinale mastersa iz Madrida 2009. se ne zaboravlja. Novak je imao tri meč lopte, ali je Nadal ipak uspeo da se vrati i slavi posle taj-brejka.

Finale Australijen opena 2012. bilo je prava teniska poslastica. Meč je trajao pet sati i 53 minuta i završio se u drugom satu narednog dana. Slavio je Novak 3:2. Na ceremoniji koja je usledila nijedan nije mogao da stoji pa su im organizatori doneli stolice da sednu.

I polufinale Rolan Garosa 2013. bilo je spektakl, Nadal je uspeo da slavi 3:2. Moglo je da bude i obrnuto. Španac je poveo 2:0, onda je Novak sve to stigao, u petom setu je čak imao i brejk prednosti, ali je na kraju na šljaci trijumfovao kralj šljake.

I polufinale Vimbldona 2018, zatim i Rolan Garosa 2021. takođe su bili mečevi izvan serije u kojima je teniski svet maksimalno uživao.

Sve te fantastične mečeve sa Federerom i Đokovićem Nadal je opisao u nekoliko desetina reči:

"Sa Rodžerom sam igrao mnogo važnih mečeva, imamo različite stilove igre. Poslednjih godina sa Novakom igram dramatične, teške i vrlo duge mečeve, i to je još jedno sjajno rivalstvo."

Kad je i zvanično objavio da odlazi, Nadal je i od Federera i od Đokovića dobio poruke za izrazima neskrivenog poštovanja.

“Kakva karijera, Rafa. Nadao sam se da ovaj dan neće doći. Hvala za nezaboravne uspomene i sva neverovatna dostignuća u igri koju volimo. Bila je apsolutna čast“, naveo je jedan od najboljih tenisera svih vremena Švajcarac Rodžer Federer.

Đoković je bio malo opširniji uvažavajući beskrajno rivala s kojim je obeležio prvu četvrtinu 21.veka.

“Rafa, jedan post nije dovoljan da izrazi poštovanje koje imam prema tebi i onome što si uradio za naš sport. Inspirisao si milion dece da počnu da igraju tenis i mislim da je to najverovatnije najveće dostignuće koje iko može da poželi. Tvoja upornost, posvećenost i borilački duh će se podučavati decenijama. Tvoje zaveštanje će živeti zauvek. Samo ti znaš šta si morao da izdržiš da bi postao opšta ikona našeg sporta. Hvala što si me gurnuo do same ivice u našem rivalstvu koje je najviše uticalo na mene kao igrača. Tvoja strast prilikom predstavljanja Španije je uvek bila upečatljiva. Želim ti najbolji mogući oproštaj u Malagi sa Dejvis kup reprezentacijom Španije. Biću tu lično da odam poštovanje tvojoj zvezdanoj karijeri.“
 

I drugi iz sveta sporta javili su se teniskom velikanu. Čuveni fudbaler Kristijano Ronaldo rekao je da je Nadal bio inspiracija milionima širom sveta.

“Rafa, imao si neverovatnu karijeru. Tvoja posvećenost, strast i neverovatni talenat inspirisali su milione ljude širom sveta. Bila mi je čast da svedočim takvoj karijeri i što te mogu nazvati prijateljem“, naveo je portugalski fudbalski as.

Beloruska teniserka Arina Sabalenka nije krila emocije.

“Nisam plakala, ali su mi suze bile u očima. Ono što je ostvario u ovom sportu je neverovatno. Inspiracija je svima nama, narednoj generaciji, aktuelnim igračima. On je legenda“, navela je ona.
 

Teniser Karlos Alkaraz rekao je da je kao dečak gledao Nadala na televiziji i da je sanjao da će jednog dana igrati sa njim i na Rolan Garosu i Olimpijskim igrama, što je i učinio.

“Hvala što si bio primer na svakom nivou. Tvoje nasleđe niko neće dostići“, naveo je Alkaraz na društvenoj mreži Iks.

Finale Dejvis kupa odigraće se od 19. do 24. novembra u Malagi, gde će Nadal završiti karijeru.

“Karijera mi je bila uspešnija nego što sam mogao da zamislim“, zaključio je teniski velikan koji u penziju odlazi sa 38 godina.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
fog
3°C
25.01.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve