Svet
22.11.2022. 08:05
Beta

Jubilej

Evropski parlament slavi rođendan - da li znate kako je sve počelo?

eu, evropski parlament
Izvor: Shutterstock

Evropski parlament je svoju prvu sednicu održao pre 70 godina. Ta sednica je bila veoma skromna, kao savetodavno telo preteče Evropske unije, Zajednice za ugalj i čelik.

Tim povodom planiran je čitav niz svečanosti koje će biti organizovane od septembra ove godine do leta 2023. godine.

Prva u tom nizu je plenarna sednica ovog utorka koju će otvoriti predsednica EP Roberta Mecola, a posle nje poslanicima će se obratiti i francuska premijerka Elizabet Born, i premijeri Belgije i Luksemburga Aleksander de Kro i Gzavije Betel.

U pitanju su tri zemlje koje su ujedno i domaćini parlamenta. Glavno sedište je u Strazburu, gde je održana i prva sednica 10. septembra 1952. godine. Prateće sednice i sednice odbora se povremeno održavaju u Briselu, a sekretarijat parlamenta je u Luksemburgu.

Evropski parlament osnovan je kao Zajednička skupština Zajednice za ugalj i čelik, i imao je 78 nacionalnih poslanika koji su delegirani iz šest zemalja članica te zajednice. U trenutnom sazivu ima 705 poslanika koji se biraju na direktnim izborima u celoj EU.

Skupština Zajednice za ugalj i čelik je 1962. godine promenila ime u Evropski parlament i on je tokom decenija postao snažno predstavničko telo 27 zemalja EU koje zakonodavnu moć deli sa Evropskim savetom i ima velika budžetska ovlašćenja. To je jedini direktno birani, višejezični i transnacionalni višepartijski parlament u svetu.

"U ovih 70 godina Evropski parlament je postajao jači i jači, od savetodavnog tela sa ograničenim ovlašćenjima, pa do istinske institucije koja je prigrlila evropsku demokratiju i koja je izraz evropskog javnog mnjenja", izjavila je na plenarnoj sednici u septembru predsednica parlamenta, Maltežanka Roberta Mecola.

"Sada smo, sa ilegalnim ratom koji traje u Ukrajini i koji razara, ubija i potkopava političku volju naroda, svesniji nego ikada značaja očuvanja demokratskog glasa građana i demokratskih vrednosti koje ovaj parlament simboliše", rekla je Mecola.     

U sadašnjem, devetom sazivu, Evropski parlament ima 705 poslanika iz 27 zemalja, i ima 24 zvanična jezika.

Po broju poslanika, sa 182 mandata, najjača je politička grupa Evropska narodna partija (EPP), koja okuplja evropske demohrišćanske i konzervativne stranke. Sledi, sa 154 poslanika, poslanička grupa Progresivne alijanse socijalista i demokrata.

Na trećem mestu je sa 108 poslanika liberalna grupa Obnovimo Evropu, naslednica Alijanse liberala i demokrata za Evropu (ALDE), a na četvrtom sa 74 poslanika grupa Zeleni-Evropski slobodni savez (Greens/EFA), koju čine ekološke i regionalne partije.

Prvi direktni izbori za Evropski parlament održani su u junu 1979. godine u tadašnjih devet članica i predsednica tog parlamenta, sa 402 poslanika, postala je Francuskinja Simon Vej. U parlamentu žene u sadašnjem sazivu imaju 40 odsto mandata.    

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Tanja Fajon napustila Evropski parlament, izabran naslednik
Tanja Fajon 18.5.2022.

Nakon 13 godina

18.05.2022. 20:10

Tanja Fajon napustila Evropski parlament, izabran naslednik

Predsednica slovenačkih Socijalnih demokrata (SD) i formalno je podnela ostavku na mesto poslanice u Evropskom parlamentu prošle nedelje, nakon 13 godina mandata.
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
11°C
12.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve