Bolnica Naser
Napad Izraela na glavnu bolnicu u Gazi: Ubijen pacijent, ima i ranjenih
Izraelske snage su u četvrtak ujutru pucale na glavnu bolnicu na jugu Pojasa Gaze i ubile jednog pacijenta, a šest ranile, saopštili su bolnički izvori.
Vojska nastoji da evakuiše hiljade raseljenih osoba iz te ustanove koja je zbog višenedeljnih sukoba uglavnom bila izolovana.
U međuvremenu su pregovori o prekidu vatre u Gazi u zastoju, kako se čini, jer je premijer Izraela Benjamin Netanjahu najavio nastavak ofanzive dok Hamas ne bude uništen i desetine talaca otetih tokom napada na južnu izraelsku teritoriju koji su izazvali rat, ne bude oslobođeno.
Bolnica Naser u Kan Junisu je bila u najnovijem fokusu vojnih operacija koje su nanele veliku štetu zdravstvenom sektoru u Gazi dok nastoji da zbrine desetine pacijenata ranjenih u svakodnevnom bombardovanju.
Izrael optužuje Hamas da koristi bolnice i drugu civilnu infrastrukturu da zaštiti svoje borce.
Na video snimku posle napada na bolnicu vidi se kako medicinari pokušavaju da pacijente prebace na nosilima kroz hodnik pun prašine i dima.
Oni koriste baterijsku lampu mobilnih telefona da osvetle mračnu sobu u kojoj ranjeni čovek vrišti od bola dok se napolju čuje pucnjava.
Asošiejted pres, međutim, nije mogao da potvrdi atentičnost video snimaka.
Jedan od preostalih hirurga u bolnici dr Kaled Alser izjavio je za AP da je sedam pacijenata koji su pogođeni tu bilo na lečenju.
I on sam je lakše ranjen u sredu kada je iz dron, kako je rekao, otvorena vatra na gornje spratove bolnice.
"Situacija eskalira svakog sata, svakog minuta", rekao je doktor.
Izraelska vojska je u sredu saopštila da je otvorila siguran koridor za raseljene ljude da napuste bolnicu, ali da će dozvoliti lekarima i pacijentima da ostanu.
Na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama vide se desetine ljudi kako izlaze iz bolnice i nose svoje najneophodinje stvari.
Evakuaciju bolnice je vojska naredila u januaru, ali kao i u drugim zdravstvenim ustanovama lekari i pacijenti nisu bili u stanju da bezbedno odu ili da se premeste na sigurno mesto. Zato je hiljade raseljenih u sukobu u drugim područjima ostalo u bolnici ili u njenoj blizini.
Palestinci kažu da na opkoljenoj teritoriji nema bezbednog mesta jer Izrael nastavlja da napada sve delove Gaze.
Predstavnica organizacije "Lekari bez granica" koji rade u toj bolnici, rekla je da su Palestinci u nemogućoj situaciji, te da ne znaju da li da ostanu i budu potencijalna meta ili odu čak i tamo gde je bombardovanje deo svakodnevnog života.