Svet
12.02.2023. 17:15
Rade Jerinić

Obaranje balona

Sukob SAD i Kine na Pacifiku sve izvesniji

Kina i Amerika
Izvor: Shutterstock

Napetost između dve velesile iz dana u dan sve je veća. Amerika preko saveznika opkoljava Kinu, ali ni Kinezi ne sede skrštenih ruku...

Pre ravno 240 godina prvi put poleteo je balon. Te 1783. godine francuski pronalazači, braća Etjen i Žozef Mongolfje, prvi put su javno demonstrirali letenje balonom punjenim zagrejanim vazduhom. Teško da su tada i slutili da će u budućnosti baloni, naravno mnogo sofisticiraniji, tehnološki napredniji i punjeni helijumom umesto zagrejanim vazduhom, biti moćno sredstvo u špijunskim operacijama i obaveštajnom ratu. Ovih dana svedoci smo upravo jednog takvog događaja na relaciji SAD–Kina, koji je deo mnogo većeg geopolitičkog nadgornjavanja dve velesile i, svakako, pokušaja demonstracije moći. A sve zbog prevlasti na Pacifiku. Kina odavno iskazuje pretenzije na, kako tvrdi, prisajedinjenje Tajvana, ostrva na 150 kilometara od severoistočne obale Kine, matici, odnosno sprovođenje politike jedne Kine. Naravno, SAD, kao jedna od samo 13 zemalja koje priznaju Tajvan, tome se žestoko protive.

Tajvan se nalazi u tzv. prvom ostrvskom lancu, u koji spada niz teritorija prijateljski nastrojenih prema SAD ključnih za američku spoljnu politiku.

Kad bi Kina zauzela Tajvan, neki zapadni eksperti tvrde da bi bila slobodnija da demonstrira silu u regionu zapadnog Pacifika i čak mogla da ugrozi američke vojne baze na Guamu i Havajima, piše BBC.

Ali Kina insistira da su njene namere izričito miroljubive.

Zbog sve većih tenzija u ovoj oblasti, američki državni sekretar Entoni Blinken trebalo je da otputuje u zvaničnu posetu Kini, prvu posle četiri godine, međutim, incident sa balonom koji je uočen iznad teritorije SAD, a koji je Pentagon okarakterisao kao kineski špijunski balon, doveo je do odlaganja ove posete. Iako su Kinezi pokušali sve da predstave kao bezazleni incident pričom o meteorološkom balonu u vlasništvu privatne firme, Amerikanci nisu pristali na tu igru. Naravno, odnosi dve zemlje su postali zategnutiji nego što su bili. Ali, mora se istaći i da je neposredno pre pojave balona iznad teritorije SAD, Vašington značajno pojačao svoje vojno prisustvo na Pacifiku. Upravo zbog vrlo brze mogućnosti napada Kine na Tajvan, o čemu svedoče brojne obaveštajne analize i prognoze, SAD su odlučile da, prvi put nakon 70 godina, obnove i postave svoju bazu na ostrvu Guam, koje se nalazi u Pacifiku, istočno od Japana i Filipina, a koje je inače deo teritorije SAD.

Osim toga, postignut je novi sporazum između SAD i Japana koji će promeniti pravila za američke marince stacionirane u Japanu, tačnije na ostrvu Okinava, koje se smatra izuzetnim strateškim mestom u mogućem sukobu Kine i SAD, i kojim su američki marinci dobili dozvolu za upotrebu i ispaljivanje protivbrodskih raketa ukoliko se za tako nešto ukaže potreba. Interesantan je i sporazum sa Filipinima koji je američki ministar odbrane Lojd Ostin postigao sa vlastima ove zemlje tokom nedavne posete Manili. Reč je o proširenom pristupu bazama na Filipinima za američke vojnike i otvaranju četiri nove baze.

Filipini, nekadašnja američka kolonija, kao ostrvo koje se graniči i sa Kinom i sa Tajvanom od izuzetnog su strateškog značaja, pa ove aktivnosti i ovi novi sporazumi sa Filipinima i Japanom pokazuju da SAD ozbiljno shvataju izveštaje svojih obaveštajnih službi i ubrzano se pripremaju za mogući sukob. S druge strane, špijunski ili meteorološki baloni, jer se u međuvremenu pojavio i drugi iznad Južne Amerike, pokazuju da ni Kina ne sedi skrštenih ruku. Komentarišući najnovija dešavanja na Pacifiku, Dragana Mitrović, profesorka FPN-a i rukovodilac i osnivačica Centra za studije Azije i Dalekog istoka, kaže da je incident sa kineskim balonom, uočenim iznad SAD, neobičan, ali nimalo bezazlen.

"Koliko je ovaj incident ozbiljan i kakve posledice ima najbolje pokazuje otkazivanje posete američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Kini, prve koja je trebalo da usledi nakon čak četiri godine i od koje se mnogo očekivalo, upravo zbog sve većih napetosti i porasta tenzija na Pacifiku“, ističe Mitrovićeva dodajući da su očekivanja bila kako će taj susret američkog državnog sekretara i kineskog predsednika Si Đinpinga doprineti stabilizaciji odnosa dve zemlje, određivanju nekih novih crvenih linija i mehanizama koji bi omogućili da sva ova žarišta, pre svega Tajvan, ali i napetosti između Južne i Severne Koreje, budu predupređena.

"Balon je otkriven u najgorem i najosetljivijem mogućem trenutku. I to tačno iznad teritorije na kojoj je smeštena baza sa nuklearnim oružjem. Amerikanci su oštro reagovali smatrajući da je Kina grubo i izazivački narušila njihov teritorijalni integritet. Da stvar bude gora, nakon samo dva dana iznad Južne Amerike se pojavljuje još jedan ovakav balon“, kaže Mitrovićeva dodajući da su SAD odmah pojačale retoriku tvrdeći da Kinezi neprestano varaju, da je ponašanje Kine drsko i izazivačko.

Odmah je usledio telefonski razgovor Blinkena i prvog čoveka Komunističke partije Kine zaduženog za spoljnu politiku Vang Ija koji je insistirao na tome da Kina kao odgovorna zemlja poštuje međunarodno pravo.

Blinken je ponovio stav da SAD ne mogu tek tako da pređu preko ovog incidenta i da zbog toga odlaže planiranu posetu Kini, ali da će posetiti Peking "čim se stvore uslovi“. U međuvremenu, Amerikanci su oborili jedan od dva balona, a Kinezi su, u nameri da dokažu kako je reč o meteorološkom, a ne špijunskom balonu, smenili šefa meteorološke službe.

Profesorka Mitrović objašnjava i da se ovaj incident sa balonom u SAD ipak tumači kao ozbiljna provokacija i drskost Kine poput na primer ulazaka kineskih lovačkih aviona u vazdušne prostore Kanade, Australije i Japana, tradicionalnih saveznika SAD, i susreta sa njihovim lovcima ili na primer susreta američkih i kineskih aviona lovaca u južnom Pacifiku.

"SAD smatraju da Kina na ovaj način želi da pokaže svoju moć i da može da izaziva incidente bez ikakvih posledica“, rekla je Mitrovićeva za TV Prva.

Baloni su, dodaje, mnogo pogodniji za špijuniranje i prikupljanje podataka od satelita.

"Oni su opremljeni najsavremenijom tehnologijom i opremom, mogu visoko da lete i, što im je najveća prednost u odnosu na satelite, mogu mnogo duže da se zadrže nad određenom teritorijom u odnosu na satelite koji to nisu u stanju zbog Zemljine rotacije" objašnjava Mitrovićeva. Ona slikovito pojašnjava i koliki je značaj ovih špijunskih balona činjenicom da je Velika Britanija od jedne američke firme, koja se bavi proizvodnjom vojne opreme, naručila ovakve balone u vrednosti od 100 miliona funti.

Čak je i američki FBI suočavanje sa kineskom špijunažom označio kao svoj glavni kontraobaveštajni prioritet.

Ono što takođe zabrinjava jesu procene kako američkih tako i britanskih obaveštajnih krugova koji smatraju da postoji ogromna verovatnoća da u vrlo kratkom vremenskom periodu dođe do rata između Kine i SAD. Ovo, kako je preneo američki NBC njuz, tvrdi i američki general Majkl Minihan u memorandumu upućenom svojim potčinjenima. Ovaj general sa četiri zvezdice, koji nadgleda komandu vazdušne mobilnosti koja kontroliše transport i punjenje gorivom, upozorio je svoje osoblje da ubrza pripreme za borbu, navodeći aspiracije kineskog predsednika Si Đinpinga i mogućnost da Amerikanci neće obraćati pažnju dok ne bude prekasno.

"Nadam se da grešim. Međutim, moj instinkt mi govori da ćemo se boriti 2025“, napisao je Minihan u memorandumu svom osoblju, a u koji je NBC njuz imao uvid. On je obrazložio svoju zabrinutost i strahovanja.

"Si je obezbedio svoj treći mandat i postavio svoj ratni savet u oktobru 2022. Predsednički izbori u Tajvanu su 2024. i omogućiće Siju dobar povod i priliku za napad na Tajvan. Takođe, iste godine su i predsednički izbori u SAD, pa će Amerika biti usredsređena i zaokupljena unutrašnjim pitanjima. Ovakav razvoj događaja ići će naruku Siju. Dakle, Si ima spreman tim i do 2025. će imati i dobar povod i priliku, ali i, zbog zaokupljenosti Amerike unutrašnjim pitanjima, širom otvorena vrata, mogućnost i dobru priliku za napad na Tajvan“, objasnio je svoje stavove general Minihan.

Dobro bi bilo da, posle rata na tlu Evrope, osećaj prevari generala i vatreni pojas Pacifika ostane samo geografski pojam.

Japan i Južna Koreja traže da SAD razmeste nuklearno oružje na njihovim teritorijama

U Japanu i Južnoj Koreji se u poslednje vreme sve češće mogu čuti ideje i zahtevi o deljenju američkog nuklearnog oružja i njegovog razmeštanja na teritorije ovih zemalja. O neophodnosti ovakvog poteza nedavno je u intervjuu japanskom časopisu "Nikkei“ govorio i Rendal Šrajver, pomoćnik ministra odbrane u vladi bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, zadužen za region Indo-Pacifika.

amerika, južna koreja 12.2.2023
Izvor: EPA / WILL OLIVER

On je izjavio da bi, s obzirom na složenu bezbednosnu situaciju u kojoj se Japan nalazi, trebalo da uzme u razmatranje mogućnost da dozvoli stacioniranje američkog nuklearnog oružja na svojoj teritoriji. Kao glavni razlog za ovakav potez Zemlje izlazećeg sunca i Južne Koreje Šrajver navodi "agresivnu modernizaciju“ koju sprovode armije Severne Koreje i Kine i rast njihovog raketnog i nuklearnog arsenala.

Analitičari smatraju da su sve glasniji zahtevi zvaničnog Seula i pojedinih političkih figura u Japanu za raspoređivanje američkog nuklearnog oružja na njihovim teritorijama "muzika za uši“ američkom državnom i vojnom vrhu. Naravno, obrazloženje je da ne postoji ništa bolje nego moći postaviti nuklearne rakete na bukvalno minut-dva leta od prestonice najvećeg strateškog suparnika, odnosno Kine.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Američki borbeni avion oborio kineski špijunski balon? (FOTO)
1

Južna Karolina

04.02.2023. 23:32

Američki borbeni avion oborio kineski špijunski balon? (FOTO)

Borbeni avion oborio je kineski balon koji je nekoliko dana leteo iznad SAD i čije prisustvo predstavlja "neprihvatljivo kršenje" američkog suvereniteta, izjavio je američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin).
Close
Vremenska prognoza
clear sky
19°C
29.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve