Svet
02.04.2019. 14:40
Natalija Ginić/BBC

Koje posledice bi mogao da izazove "no dil" Bregzit?

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Istupanje Velike Britanije iz EU bez sporazuma, koje je sve izvesnije, mogao bi imati ozbiljne posledice po tu državu. Naime, britanski poslanici su sinoć odbacili predložene alternative vladinom sporazumu o Bregzitu, ali britanska premijerka Tereza Mej nije odbacila mogućnost da parlamentu po četrvrti put podnese predlog izlaska zemlje iz Unije.

Iako evropski pregovarači veruju da "no dil" Bregzit može biti izbegnut, ukoliko ne dođe do dogovora Ujedinjeno Kraljevstvo bi moglo da se suoči sa brojnim teškoćama. Između ostalog, to bi značilo uvođenje graničnih kontrola, pooštravanje uslova trgovinske razmene između Britanije i EU, ali i ukidanje Britancima brojnih beneficija u Uniji.

Ove posledice bi "no dil" Bregzit mogao da izazove:
1. Poskupljenje namirnica
- Oko 30 odsto britanske hrane trenutno dolazi iz EU. "No dil" sporazumom bi verovatno došlo do poskupljenja svežeg voća i povrća, zbog uvećanja poreza i kašnjenja u transportu. Ukoliko bi Bregzit bez dogovora bio praćen padom vrednosti funte, desio bi se isti efekat.

2. Komplikovanje birokratskih procedura
- Milioni Britanaca koji putuju u Evropu bi morali da prilože dodatnu dokumentaciju, pa čak izvade vozačke dozvole za vožnju u EU. Na drugoj strani, Udruženje britanskih turističkih agenata (Abta) je već saopštilo da će letovi za i iz Velike Britanije i dalje raditi u scenariju bez dogovora.

3. Skuplji lekovi
- Građani Britanije će možda morati da proveravaju koji su lekovi dostupni. Takođe, oni bi mogli poskupeti. Ministri i lideri Britanije su istakli da ulažu sve napore kako bi se osiguralo da će biti dovoljno lekova i kliničke opreme u slučaju kašnjenja uvoza iz EU.

4. Dodatne mere za Britance u EU
- Državljani Velike Britanije koji žive u inostranstvu možda će morati da preduzmu dodatne mere. Oko 1,3 miliona ljudi rođenih u Velikoj Britaniji živi u 27 zemalja EU. Prioritet za većinu će biti da se registruju kao stanovnici, ali pravila uključuju i rokove za papirologiju, što varira od zemlje do zemlje.

5. Zahtev za prebivalište
- Građani EU bi morali da podnesu zahtev za "prebivališni status" u Velikoj Britaniji. Vlada te države postigla je sporazum sa EU, kao i Norveškom, Islandom, Lihtenštajnom i Švajcarskom, koji će štititi prava građana EU i članova njihovih porodica koji žive u Velikoj Britaniji. Trenutno u UK živi 3,8 miliona građana EU.

6. Uvoz robe iz EU može poskupeti
- Uvoz robe iz EU verovatno će poskupeti. Trenutno, britanske firme ne moraju plaćati dodatne carine, poreze ili carinske kontrole robe koja putuje u ili iz EU. Ali posle Bregzita bez dogovora, primenjuju se nova pravila.

7. Povećavanje cena nekretnina
- Većina stručnjaka slaže se da neizvesnost koju je stvorio Bregzit, uzrokuju usporavanje na tržištu nekretnina. Cene kuća u Velikoj Britaniji su u januaru zabeležile najsporiji rast u poslednjih šest godina.

8. Naknade za roming
- Upotreba mobilnih telefona Britanaca u EU mogla bi da poskupi. Sekretar za digitalnu, kulturnu i medijsku komunikaciju Džeremi Vrajt izjavio je da će mobilni operateri moći da u postojeću pretplatu ubace i roming troškove, ali da će vlada doneti zakone kojima će ograničiti taj iznos na 45 funti.

9. Kašnjenja u saobraćaju
- U nekim lukama i autoputevima moglo bi da dođe do dodatnih kašnjenja, ukoliko se uvedu dodatne carinske kontrole u Kaleu, Kokelu i Dunkerku, gde se iskrcava teret. Trenutno, teretna vozila koja prolaze kroz Dover podležu pasoškim i bezbednosnim proverama.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
23.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve