Svet
17.03.2026. 14:34
Beta

"Imamo druga posla"

Poljska neće slati vojnike na Bliski istok

Poljska zastava
Izvor: EPA / PAP / MARCIN BIELECKI

Poljski premijer Donald Tusk ponovio je danas kategorično da Poljska neće slati svoje vojnike kao pomoć u sukobu sa Iranom, jer je se taj sukob neposredno ne tiče, a u okviru NATO ima druge zadatke na istočnom krilu i u Baltičkom moru, što saveznici pa i SAD dobro znaju i razumeju.

 

"Poljska neće slati vojnike u Iran. Taj sukob se ne tiče neposredno naše bezbednosti. Poljska ima druge zadatke u NATO a to važi kako za kopnene snage, vazduhoplovstvo, tako i za mornaricu. To što trenutno od mornarice imamo mora da posluži za bezbednost Baltičkog mora", kazao je Tusk pred današnju sednicu vlade.

Poljski premijer dodao je da to svi poljski saveznici pa i SAD dobro razumeju.

"Nema povoda za brigu, vlada ne planira nikakvu ekspediciju u pravcu Irana i to ne izaziva nikakvo osporavanje od strane naših saveznika", rekao je Tusk.

Ranije je i predsednik Poljske Karol Navrocki rekao da Poljska neće slati vojsku na Bliski istok, jer to nije njen sukob i ne treba u to da se meša a isto je ponovio više puta i šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski.

U vezi sa razmatranjima u Evropskoj uniji da se eventualno u zaštitu Ormuskog moreuza za prolazak tankera angažuju dve misije koje EU već ima u regionu, protiv somalijskih pirata i zaštitu ulaska u Crveno more, ministar Šikorski je juče u Briselu rekao da bi takav predlog Poljska eventualno mogla da razmatra zato što poštuje svoje saveznike.

Šikorski je međutim i u Briselu ponovio da Navrocki kao vrhovni komandant ne bi odborio slanje vojnika.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
21°C
06.06.2026.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve