Jun Suk Jeol ostaje
Propalo glasanje za opoziv predsednika Južne Koreje
Zahtev južnokorejske opozicije o opozivu predsednika Jun Suk Jeola, zbog odluke da uvede ratno stanje, odbačen je u parlamentu u Seulu jer nije bilo dovoljno glasova da se postupak pokrene.
Za glasanje je neophodno da se slože dve trećine u parlamentu odnosno 200 od 300 poslanika, ali je nedostajalo pet glasova. Glasala su 192 opoziciona poslanika i tri poslanika vladajuće Partije moći naroda.
Zahtev opozicije za opoziv Juna usledio je nakon njegove odluke da uvede ratno stanje u zemlji, što je izazvalo masovne proteste.
Jun je u utorak uveo ratno stanje kako bi se, kako je obrazložio, iskorenile "antidržavne snage", optužujući opoziciju da parališe funkcije vlasti zahtevima za opoziv vlade i predloženim smanjenjem budžeta. Istog dana uveče povukao je tu odluku.
Uoči današnjeg glasanja u parlamentu, Jun se javno izvinio i obećao da se takva nagla odluka neće ponoviti u budućnosti.
"Vanredno stanje proglasio sam iz očaja. Ali tokom njegove primene su nastali uznemirenje i nelagodnost javnosti. Duboko mi je žao zbog toga i iskreno se izvinjavam ljudima koji mora da su bili veoma šokirani", rekao je Jon.
Previranja koja su nastala posle Jonovog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja, paralisala su zemlju i uzbunila njene ključne partnere uključujući Japan, i glavnog južnokorejskog saveznika SAD, pošto je južnokorejska demokratija, jedna od najjačih u Aziji, u političkoj krizi.
Proglašenje vanrednog stanja bilo je prvo posle više od 40 godina u Južnoj Koreji.
Neuspeli pokušaj opoziva predsednika će, kako se očekuje, pojačati proteste na kojima se traži Jonova smena i produbiti politički haos u Južnoj Koreji, gde ankete ukazuju da većina građana podržava opoziv predsednika.
Opozicione stranke mogu da podnesu novi zahtev za opoziv predsednika na novoj sednici paralmenta koja se otvara u sredu.