Pogođen tajni agent
Pucnji tokom večere Trampa i dopisnika Bele kuće, predsednik SAD evakuisan
Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika iz Bele kuće nakon što su se začuli pucnji. Osumnjičeni, koji je u pritvoru, identifikovan je kao Kol Tomas Alen (31). U pucnjavi je jedan pripadnik obezbeđenja ustreljen u zaštitnoj opremi.
Na godišnjoj večeri Udruženja dopisnika Bele kuće, kojoj je tokom protekle večeri prisustvovao američki predsednik Donald Tramp, začuli su se pucnji nakon što je naoružani muškarac ispalio više hitaca, zbog čega su svi prisutni evakuisani.
Tramp je rekao da je osumnjičeni "naoružan višestrukim oružjem" napao bezbednosni kontrolni punkt u hotelu "Vašington Hilton" na večeri dopisnika Bele kuće u Vašingtonu.
Tramp je hitno skinut sa bine, a osumnjičeni je identifikovan je kao Kol Tomas Alen (31) iz Kalifornije. On je priveden i prevezen u bolnicu, gde se vrši procena njegovog mentalnog stanja.
Direktor Tajne službe Šon Karan rekao je da je u pucnjavi jedan pripadnik obezbeđenja ustreljen u zaštitnoj opremi, zbog čega je hospitalizovan, kao i da je osumnjičeni odmah uhapšen.
"Videli smo šta rade, i ta osoba je, kada je napala kontrolni punkt, uhapšena. To pokazuje da naša višeslojna zaštita funkcioniše", rekao je Karan.
U policiji kažu da je, prema preliminarnim podacima, osumnjičeni bio gost hotela, kao i da je reč o izolovanom incidentu.
U prostoriji u Beloj kući u kojoj se održavao događaj čulo se pet hitaca, prenosi Skaj njuz.
Tramp je na društvenoj mreži Trut objavio snimak incidenta, kao i fotografiju napadača.
Muškarac osumnjičen za pucnjavu nakon hapšenja je rekao organima reda da je želeo da puca na zvaničnike Trampove administracije, preneo je Si-Bi-Es njuz pozivajući se na dva izvora.
Donald Tramp je na konferenciji za novinare u Beloj kući posle pucnjave, na pitanje da li je bio upoznat sa bilo kakvim pretnjama ili da li je njegov tim imao prethodno upozorenje, odgovorio negativno.
"Ne. Nije bilo obaveštenja. Nismo imali pojma", rekao je Tramp.
Na pitanje da li veruje da je on bio meta napada, Tramp je odgovorio da pretpostavlja da jeste.
"Pretpostavljam, mislim, ovi ljudi, oni su ludi, oni su ludi. I znate, nikad se ne zna. Bio je veoma daleko od mene", kazao je Tramp.
Istakao je da su mere bezbednosti koje je preduzela Tajna služba u hotelu "Hilton" u Vašingtonu, gde se održavala svečana večera, bile značajne.
"Imali smo resurse koji su sedeli za stolovima, bukvalno prerušeni. Ali imali smo, imali smo ljude po celoj prostoriji, tako da je (napadač) imao dug put pred sobom", rekao je Tramp.