Svet
18.05.2023. 12:38
R.E./ Radio Slobodna Evropa

30 godina od tragedije

Sarajevski "Romeo i Julija"

1
Izvor: EPA / FEHIM DEMIR

Pre trideset godina, mladi par iz Sarajeva, Admira Ismić i Boško Brkić, ubijeni su u pokušaju da napuste opkoljeni grad.

Ubijeni su snajperskim hicima u blizini mosta Vrbanja, u centru grada.

Njih dvoje bili su različitih nacionalnosti – Admira je bila Bošnjakinja, a Boško Srbin, te su iz okupiranog grada nameravali da pređu na teritoriju pod kontrolom Vojske Republike Srpske, a onda da odu dalje iz ratom pogođene zemlje.

Kako je tvrdio američki reporter Kurt Šork, postojao je dogovor nadležnih, s bosanske i srpske strane, da par pređe liniju razgraničenja.

"Boško i Admira hodali su najmanje 500 metara desnom obalom Miljacke, potpuno izloženi pogledima vojnika s obe strane. Nakon što su prešli liniju pod kontrolom bosanske strane i krenuli prema naselju Grbavica pod kontrolom Srba, neko ih je pogodio", napisao je Šork.
 

Prvi je pogođen Boško koji je preminuo na licu mesta, a ranjena Admira do njega je dopuzala, te izdahnula zagrlivši ga.

Zagrljena tela dvadesetpetogodišnjaka ležala su sedam dana na mostu Vrbanja, a osmog su izvučena i sahranjena na groblju u Lukavici (Republika Srpska).

Ni danas se ne zna ko je uputio smrtonosni rafal.

Pred Kantonalnim sudom Sarajevo Veljku Papiću, optuženom za ratni zločin protiv civila na području sarajevskih naselja Grbavica i Kovačići 1993. i 1994. godine, sudi se između ostalog što je četvorici pripadnika radnog voda, uz pretnje, naredio i izvlačenje tela Boška Brkića i Admire Ismić.

O "sarajevskom Romeu i Juliji" Japanci su snimili film, dokumentarac je snimljen i u koprodukciji PBS's Frontline, National Film Board of Canada i WDR Germany, a režirao ga je Džon Zaritski.

Uz brojne članke i reportaže, o Bošku i Admiri, napisana je opera, komponovana muzika, rodili su se brojni stihovi. Mladi par je opevao i poznati jevač Bil Mejden.

Sarajevska rok grupa "Zabranjeno pušenje" je 2013. snimila album sa udarnom pesmom "Boško i Admira".

 

Po završetku rata, 1996. godine, njihovi posmrtni ostaci prebačeni su na groblje Lav u Sarajevu, piše "Radio Slobodna Evropa".

Ispod njihovog groba večni mir je pronašao, prema vlastitoj želji, i američki reporter Kurt Šork, ubijen je na ratištu u Sijera Leoneu 2000. godine.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Jedna posleratna priča
Rat, vojska

Urbane legende

28.10.2021. 10:25

Jedna posleratna priča

Moj rat­ni drug pri­ča mi, upor­no kao zu­bo­bo­lja, i ni­kog ne ču­je i ni­kog ne vi­di, on je još u de­ve­de­set dru­goj, on se još ni­je vra­tio iz ra­ta.
Close
Vremenska prognoza
overcast clouds
16°C
13.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve