NATO
Sjaši Jens da uzjaše Mark
Odlazeći holandski premijer Mark Rute biće novi generalni sekretar NATO-a, nakon što su se i poslednje tri zemlje članice saveza složile sa njegovim imenovanjem.
Rute će zameniti Norvežanina Jensa Stoltenberga kojem je mandat u više navrata produžavan zbog ratau Ukrajini. Bivši premijer Holandije na dužnost će stupiti 2. oktobra, u prilično osetljivom trenutku.
Nepunih mesec i po dana kasnije u Americi se održavaju predsednički izbori na kojima je jedan od kandidata Donald Tramp. Tramp je u prethodnom predsedničkom mandatu bio vrlo kritičan prema svojim evropskim NATO saveznicima, pre svega u pogledu ispunjavanja njihovih finansijskih obaveza prema Severnoatlantskoj organizaciji.
Američki izbori bi, naime, mogli da oblikuju budućnost ove alijanse, koja je sve do sada služila kao najmoćnije sredstvo odvraćanja moguće ruske agresije. Tramp je ovog puta rekao da će, ako bude izabran, Sjedinjene Američke Države ostati u NATO-u, ali je zapretio i da će smanjiti američku vojnu pomoć Ukrajini.
Kada je reč o samom Ruteu, mnogi analitičari opisuju Rutea kao "Trampovog šaptača“, zahvaljujući njegovoj sposobnosti da sklapa dogovore sa političarima iz različitih sredina, pa je time čak od nekadašnjeg američkog predsednika dobio i kompliment: "Sviđa mi se ovaj momak.“
Kada je reč o samoj politici NATO-a u budućnosti, analitičari veruju da će Alijansa nastaviti da bude angažovana na Zapadnom Balkanu i nakon što Rute nasledi Stoltenberga, ali dodaju i da ne treba očekivati da će se NATO tokom Ruteovog mandata širiti prijemom novih članica iz ovog regiona.
Franc-Lotar Altman, nezavisni nemački akademik i profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bukureštu, rekao je za EWB da će Mark Rute „pre biti kopija nego pandan Stoltenberga“. Kako objašnjava, Rute „snažno podržava Ukrajinu“ i intenzivno će motriti na „pokušaje Rusije da oslabi veze koje EU i NATO imaju na Balkanu, naročito u Srbiji i Republici Srpskoj“.
"On će veoma pažljivo pratiti kako se Orban, za koga ne krije da mu se ne dopada, kao i Fico, ponašaju prema južnom susedstvu, a naročito prema EU i NATO-u. On će negde u mislima imati loša sećanja na skandalozno nereagovanje holandskog kontingenta u Srebrenici, pa je moguće da će posvetiti više pažnje
Balkanu i težiti većem angažovanju NATO-a u ovom regionu, ali ne i sa Srbijom. Srbija nije konstruktivan i pouzdan partner, već rizičan igrač za NATO i EU“, tvrdi Franc-Lotar Altman.
On ukazuje i da je Rute poznat kao "izuzetno diplomatski vešt političar, koji govori učtivo i prijateljski,ali ima jasne stavove“. „Moramo imati na umu da Holanđani, baš kao ni Francuzi, nisu veliki zagovornici širenja EU ni NATO-a“, ističe Franc-Lotar Altman.
Za razliku od Altmana, Vuk Vuksanović, viši istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), konstatovao je za "European Western Balkans“ da "neće biti nikakve promene“ u načinu na koji se NATO odnosi prema Zapadnom Balkanu te da će se partnerska saradnja sa Srbijom nastaviti.
"Generalni sekretar je međunarodni službenik, amnogo je važniji strateški kontekst. Balkan će biti na spisku regiona gde NATO ima svoje operacije, prvenstveno misiju KFOR na Kosovu, i nastaviće da podržava misiju EU ALTHEA u Bosni i Hercegovini. Takođe će se nastaviti trenutni partnerski programi saradnje sa Srbijom, a ne očekujem nove članice u vidu Srbije, Bosne i Hercegovine i Kosova“, pre cizira Vuk Vuksanović.