Svet
09.08.2024. 04:05
Beta

"Kosmos"

SKANDAL ILI NE? Naučni časopis objavio članak koji je napisan pomoću veštačke inteligencije

veštačka inteligencija
Izvor: Shutterstock

Jedan od vodećih australijskih naučnih časopisa Kosmos (Cosmos) na meti je kritika jer je objavio članak koji je napisan uz pomoć veštačke inteligencije (AI), a koji su stručnjaci ocenili netačnim i previše pojednostavljenim.

Časopis koji objavljuje Australijska nacionalna agencija za nauku koristio je kompjuterski program GPT-4 Open AI za pisanje šest radova objavljenih prošlog meseca.

Udruženje naučnih novinara Australije saopštilo je da upotreba veštačke inteligencije za pisanje tekstova izaziva ozbiljnu zabrinutost.

Predsednik Udruženja Džekson Rajan rekao je da su u članku "Šta se dešava sa našim telima posle smrti?", koji je generisala veštačka inteligencija, naučni opisi bili netačni ili znatno pojednostavljeni.

Rajan navodi neprikladnim i netačnim to što je AI proces autolize, odnosno fazu u kojoj ćelije tela nakon smrti bivaju razgrađene sopstvenim enzimima, nazvao "samodestruktivnim".

Takođe, iako nema preciznih rezultata naučnih istraživanja o tome nakon koliko vremena stupa ukočenost tela nakon smrti, AI je u članku opisao da ona stupa tri ili četiri sata nakon smrti.

Rajan navodi da će, ukoliko se dozvoli da se takve netačne informacije objavljuju, to naštetiti poverenju i percepciji ljudi u publikaciju.

Časopis je takođe izazvao kritike zbog korišćenja grantova namenjenih novinarskom sektoru za razvoj veštačke inteligencije, koje bi, kako se ocenjuje, moglo da nanese štetu novinarima.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
5°C
09.12.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve