STATUA PODELILA FUKUŠIMU: Jesmo li ili ne "ljudi Gajgerovog brojača"?
Statua deteta u zaštitnom odelu protiv radijacije podignuta u Fukušimi, izazvala je brojne kritike, budući da se zbog nje stvara utisak kako građani Fukušime moraju da nose takvu zaštitu još od nuklearne krize iz 2011. godine, kada je eksplodirala "Daići" nuklearna elektrana. Statua, visoka nešto preko šest metara, inače poznata kao "Dete Sunca", delo je umetnika Kenđi Janobea, i simboliše njegovu želju za svetom bez nuklearnih katastrofa, što je umetnik prikazao kroz dečakovo držanje zaštitne kacige u ruci i meračem radijacije na grudima dečaka koji pokazuje broj "000".
"Želeo sam da stvorim delo koje bi ohrabrilo građane Fukušime, i zato sam napravio statuu deteta koje stoji hrabro protiv svih teškoća. Odeća dečaka jeste prikaz zaštitne opreme protiv radijacije, ali to je ujedno i oklop, koji ima i futurističku konotaciju", ističe Janobe, priznavši da je njegovo prethodno objašnjenje statue, koja je kolokvijalno nazvana "Gajgerov brojač" može biti uvredljivo i dovesti do nesporazuma.
Izgleda da Fukušimljani nisu uopšte oduševljeni statuom, sudeći po mnogobrojnim tvitovima i pozivima upućenim gradskoj upravi, tokom kojih su zahtevali da se statua ukloni, budući da "daje utisak da se u Fukušimi ne može živeti, ako nemate zaštitnu opremu od radijacije".
Sa druge strane, bilo je i kritičara kojima je najviše smetala "nenaučnost" statue, budući da su verovali kako bi ovo umetničko delo moglo stvoriti utisak kod neupućenih da je bezbedno da skinu zaštitnu kacigu onoga trenutka kada brojač pokaže da je radioaktivno zračenje spalo na nulu, što je potpuno pogrešan zaključak.
Janobea tek čeka rasprava sa gradom zbog njegove statue, ali čini se da bar za sada ima gradonačelnika, Hiroši Kohatoa, na svojoj strani, koji ističe kako razume da naučna i umetnička istina ne moraju da se podudaraju.