Svet
29.06.2025. 09:50
Beta-AFP

Iran

U izraelskom udaru na zatvor Evin u Teheranu nastradala 71 osoba

1
Izvor: Beta / AP / Vahid Salemi

U izraelskom udaru na zatvor Evin u Teheranu, u jeku izraelskog rata protiv Irana, poginula je 71 osoba, saopštile su iranske sudske vlasti šestog dana od stupanja na snagu primirja između te dve zemlje. 

U tom zatvoru sa visokom merama bezbednosti su, u trenutku izraelskog napada, kazne služili strani zatvorenici ili oni sa dvojnim državljanstvom. Zatvor se nalazi u podnožju planine na severu Teherana.

Dobitnica Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi je tu zatvorena više godina. 

"Prema zvaničnim statistikama 71 osoba poginula je tokom napada na zatvor Evin", rekao je portparol sudskih vlasti Asgar Džahangir.

Među poginulim je administrativno osoblje zatvora, pripadnici obezbeđenja, zatvorenici, ljudi koji su došli u posetu zatvorenicima ali i oni koji su živeli blizu zatvora, rekao je portparol.

Izrael je potvrdio da je u udarima na Teheran gađao i taj zatvor. 

Snimci zatvorskog kompleksa koje su prikazali iranski pravosudni organi pokazuju oštećene zidove, srušene plafone i gomile šuta koji se raščišćava.

Zdravstveni centar i prijemna sala su takođe ciljani, dodale su sudske vlasti. 

Iranske vlasti su objavile da su prebacile neodređen broj zatvorenika u druge zatvorske ustanove.

Šef francuske diplomatije Žan-Noel Baro rekao je da državljani njegove zemlje Cecil Koler i Žak Paris koji su u zatvoru Evin tri godine pod optužbama za špijunažu, nisu povređeni. On je  ocenio da je izraelski udar na zatvor "neprihvatljiv".

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
30°C
29.06.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve