Svet
03.10.2024. 16:15
Boško Vukčević

Država bektašijskog reda

Verski projekat za politički profit

Albanija, Tirana
Izvor: Shutterstock / Elton.xh

Albanski premijer Edi Rama je, prema pisanju “Njujork tajmsa“, najavio osnivanje nove muslimanske države u državi, po ugledu na Vatikan, za islamsko versko bratstvo bektaši.

Ova mikrodržava bektaša, derviškog reda koji praktikuje liberalnu verziju islama, kako prenosi “Njujork tajms“, prostirala bi se na teritoriji veličine pet gradskih blokova, trebalo bi da služi kao islamska enklava, ali bez tradicionalnih pravila islama, što uključuje dozvolu za točenje alkohola i slobodan način oblačenja za žene, bez obaveznog pokrivanja.

Prema navodima Edija Rame, “ovaj projekat trebalo bi da doprinese promociji Albanije kao ponosne zemlje tolerantnog islama“.

“Njujork tajms“ dalje navodi da će očekivana muslimanska država u Tirani biti suverena poput Vatikana, a kontrolisaće teritoriju četiri puta manju od papske države, čime bi postala najmanja zemlja na svetu.

Na čelu države biće vođa verskog pokreta bektašijskog reda Edmond Brahimaj, poznatiji kao Baba Mondi.

Teritorija koju bi Baba Mondi i ostale bektašije kontrolisali bila bi veličine 27 hektara i obuhvatala bi stambeni kompleks u istočnom delu Tirane.

U planu je da suverena država bektašijskog reda ima i svoju administraciju, dokumenta, odnosno pasoše, kao i utvrđene granice.

Kako se navodi u tekstu “Njujork tajmsa“, ova država bila bi mnogo liberalnija od drugih muslimanskih zemalja, pa bi tako u njoj bilo dozvoljeno točenje alkohola, a ženama ne bi bila nametana pravila životnog stila niti bi bile u obavezi da se pokrivaju, već bi mogle da oblače šta žele.

Predsednik vlade Albanije Edi Rama u razgovoru za “Njujork tajms“ rekao je i da će detaljnije planove za osnivanje suverene države bektašijskog reda objaviti u bliskoj budućnosti.

“Moramo voditi računa o blagu Albanije, a to je verska tolerancija koju nikada ne smemo uzimati zdravo za gotovo. Umerena islamska mikrodržava trebalo bi da šalje poruku: ne dozvolite da stigma muslimana definiše ko su muslimani“, naglasio je Rama za “Njujork tajms“.

S druge strane, vođa bektašijskog reda Baba Mondi izjavio je da “Bog ništa ne brani i da nam je zato podario pamet“.

“Sve odluke u zemlji će se donositi s ljubavlju i dobrotom“, rekao je Mondi.

On je posebno istakao da veličina države nije bitna, navodeći da ne želi da bude diktator.

Ipak, kako je izjavio, jedino ograničenje njegovog autoriteta će biti Bog.

U izjavi za “Kosovo onlajn“ Baba Mondi je potvrdio da su sa premijerom Edijem Ramom vođeni razgovori na temu osnivanja suverene države bektašijskog reda.

Istakao je i da oni od države traže poseban status navodeći da su bektaši trenutno u Albaniji registrovani kao nevladina, neprofitna organizacija.

“Želimo da nam albanska država odobri poseban status poput Vatikana u Italiji. Mi to zaslužujemo, to zaslužuje naša zajednica. Kako je rekao papa Jovan Pavle Drugi, bez bektaša ne bi bilo Albanije. Zamislite koliko je bektašizam bio važan za ovu zemlju. Ovde, u našem centru, imamo 35 hektara površine. Ovo je svetski centar bektaša. Želimo poseban status. Tu nema ništa loše. Mi to moramo da rešimo kao Albanci, ne smemo da čekamo da stranci dođu i reše to umesto nas“, rekao je Baba Mondi.

Prema njegovim rečima, više od pedeset odsto stanovništva Albanije su bektaši, što potvrđuje studija koju je uradila ta zajednica.

“Uradili smo jednu knjigu, monografiju, o geografskoj rasprostranjenosti naših vernika u Albaniji, koju ćemo objaviti i pokazati međunarodnim institucijama i našim vernicima ko su zapravo bektaši“, istakao je Baba Mondi.

Naveo je i da će ova monografija pokazati koje su to oblasti gde se nalaze bektaši.

“Imali smo 113 tekija i 1100 turbeta. To su za nas bila sveta mesta. Svi su verifikovani i biće obeleženi na mapi, da ih vidi cela Albanija i ceo svet. Mi bektaši se trudimo da budemo faktor mira, kakvi smo bili i kakvi ćemo uvek biti“, podvukao je Baba Mondi.

On smatra da proglašenje bektaškog centra za državu, kakva je Vatikan, nema prepreka čak ni teritorijalnih jer imaju velike posede u Albaniji.

Naglašava i to da se za većim delom imovine, koja im je oduzeta u vreme komunizma, zahteva povraćaj pred albanskom Agencijom za restituciju.

Ovaj kontroverzni projekat o kojem je za “Njujork tajms“ govorio albanski premijer Edi Rama prokomentarisao je muftija i predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić koji je odmah naglasio da bektaši nisu muslimani.

“Iako često pogrešno povezivani sa islamom, oni nisu muslimani u pravom smislu te reči“, istakao je Jusufspahić za “Ekspres“.

Prema njegovim rečima, bektaši su u suštini derviški red koji ne obožava Boga, već Aliju, i stoga ih je nemoguće smatrati pravim muslimanima.

“Bektašije ili alevije nisu bogoobožavatelji jednog jedinog Boga. Oni su obožavaoci Alije, a ne božji sledbenici. Prema tome, ne mogu se smatrati muslimanima“, rekao je Jusufspahić, naglašavajući da i sami bektaši priznaju da ne slede islamske propise.

“Oni sami za sebe kažu: zašto nas prilepljujete islamu kada niti klanjamo kao muslimani, niti verujemo kao muslimani, a još uz to radimo mnoge stvari koje muslimanima nisu dozvoljene po Alahovim propisima objavljenim u Kuranu“, objasnio je Jusufspahić.

Posebno je podvukao da bektaši ne klanjaju kao muslimani, ne poste Ramazan, ne daju zekat (jedan od pet stubova islama, obaveza svedočenja vere davanjem milostinje).

Jusufspahić se osvrnuo i na činjenicu da bektaši ne poštuju osnovna islamska pravila u vezi sa odevanjem i upotrebom alkohola:

“U islamu su opijati zabranjeni. Upotreba alkohola je strogo zabranjena. I muškarac i žena moraju se odevati pristojno, onako kako su to činili Isa (Isus) i njegova majka Marija. Bektaši ne poštuju ova pravila“, rekao je Jusufspahić.

Ko su bektaši

 

Bektaši su islamski derviški red, odnosno bratstvo koje sledi učenje Hadži Bektaša Velija, anadolijskog mistika i derviša iz 13. veka.
Tokom osmanskog perioda pokret je bio veoma uticajan među janičarima i širio se na Balkan, najviše u Albaniji. Bektaša ima i na Kosovu, u Severnoj Makedoniji, kao i u još 31 zemlji.
Bektaška zajednica preselila se u Albaniju pre više od jednog veka kada im je rad u Turskoj zabranio Mustafa Kemal Ataturk. Zvanično je priznata 1920. godine na kongresu u Lušnji kojim je uspostavljana albanska država.
Ahmet Zogu je posebnim dekretom dozvolio uspostavljanje svetskog centra bektaša u Tirani 1930. godine.
Pripadnici bektaša bile su mnoge istaknute ličnosti u Albaniji, poput književnika Ismaila Kemalija, ali i donedavnog predsednika Iljira Mete. Albanija je Dan Novruza, najvažniji praznik bektaša, proglasila za državni praznik 1992. godine.
Konzervativni muslimani, šiiti i suniti smatraju ih jereticima i sektom.
 

Kao jedan od glavnih ciljeva ovog projekta Jusufspahić je istakao privlačenje arapskog, zalivskog kapitala u Albaniju.

“Sve se to radi zbog novca. Taj projekat ima za cilj privlačenje zalivskog novca, odnosno investicija u Albaniju. Pošto ne mogu da naprave pravu muslimansku državu, rešili su da prave nešto što samo deluje kao islam“, podvukao je Jusufspahić.

Objasnio je i da je Albanija zanimljiva arapskim investitorima pre svega zbog blizine, ali i obale i izlaza na Jadransko more.

Jusufspahić je podsetio da u Albaniji postoji islamska zajednica sa svojim reisom i muftijama i istakao da bektaši nisu deo tog korpusa.

“Oni su bili vojnici u Osmanlijskom carstvu. Janičari su bili bektaši. Znamo kako su se oni ponašali. Daleko je to od islama“, naveo je muftija Jusufspahić.

Na pitanje o tolerantnoj verziji islama koju Edi Rama pokušava da promoviše, Jusufspahić je naglasio da je bektašizam daleko od islama i da se Rama igra s verskim identitetima.

“Ovo je pokušaj manipulisanja i verskim i političkim pitanjima. Ovo što se radi nema nikakve veze sa pravim učenjem islama“, zaključio je Jusufspahić.

Stručni saradnik za apologetsku misiju misionarskog odeljenja Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke Slađan Mijaljević je ovu inicijativu ocenio kao političku igru Edija Rame, u kojoj verski motivi igraju sporednu ulogu.

“Imamo Edija Ramu, katolika, oženjenog muslimankom, čiji sinovi su pravoslavne vere. On je rešio da formira islamsku državu po ugledu na Vatikan. To je, u najmanju ruku, neobično i nema mnogo smisla“, rekao je Mijaljević.

Ocenio je da Rama kroz ovaj projekat zapravo pokušava da podigne svoj politički rejting.

“Ovo je pokušaj da se zadovolje određeni politički apetiti. Rama nije uspeo da postigne željene ciljeve kroz političke strukture pa je rešio da sebi napravi državu“, istakao je Mijaljević.

Kaže i da je ovakav projekat u suštini besmislen jer nema logike da se u okviru jedne države formira potpuno suverena mikrodržava, bez pravih verskih temelja.

Zbog toga, smatra Mijaljević, ovaj projekat Edija Rame u stvari predstavlja način da se privuče kapital iz islamskog sveta.

“Međutim, pitanje je koliki će biti njegov dugoročni uticaj na Albaniju. U pitanju su lični interesi. Ovo nije projekat koji bi trebalo ozbiljno da promeni versku sliku Albanije, već pokušaj da se politički profitira“, podvukao je Mijaljević.

Slađan Mijaljević je takođe izrazio sumnju u to da ovaj projekat zaista doprinosi bilo kakvoj religijskoj toleranciji, navodeći da je ovo samo još jedan primer političke manipulacije:

“Svako od verskih lidera, kada je normalan, živi svoj život i vodi svoju versku zajednicu bez potrebe da postane predsednik države. Ovo je više projekat koji hrani nečiji ego, nego što zaista ima versku suštinu“, zaključio je Mijaljević.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
few clouds
27°C
02.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve