Svet
28.07.2023. 08:07
Rade Jeriić

Crna Gora

Veselin Veljović – najnoviji ulov u "Skaj" mreži (VIDEO)

1
Izvor: Portal "Dan"

Veselin Veljović, nekadašnji direktor Uprave policije Crne Gore, a zatim savetnik za bezbednost Mila Đukanovića, uhapšen je u ponedeljak zbog umešanosti u organizovani šverc cigareta za račun mojkovačkog klana.

Veljović, koga crnogorska javnost gotovo dve decenije smatra najmoćnijim bezbednjakom Crne Gore, treći je veliki "ulov“ od promene vlasti u Crnoj Gori. Pre Veljovića uhapšeni su specijalni tužilac Saša Čađenović i pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević.

Dok se uhapšeni Čađenović i Knežević dovode u vezu sa kavačkim narko-klanom, uhapšeni Veselin Veljović tereti se za umešanost u šverc cigareta – kriminalni posao koji je brojnim crnogorskim mafijašima doneo ogromnu zaradu još od devedesetih godina prošlog veka, mnogo pre nego što su mafijaši prešli na mnogo unosniji kriminalni posao – šverc kokaina. Konkretno, Veljović se dovodi u vezu sa Aleksandrom Mrkićem, a koji u crnogorskoj javnosti duže od decenije slovi za važnu kariku u organizaciji šverca cigareta.

Akcija hapšenja – puške na Žabljaku i Durmitoru

Akcija hapšenja koju je vodilo Specijalno policijsko odeljenje crnogorske policije počela je u ponedeljak ujutru. Policajci sa dugim cevima istovremeno su opkolili vikendicu Veselina Veljovića u gradu podno Durmitora, kao i zgradu "Kiklop“ na Žabljaku, koja je u vlasništvu navodnog organizatora šverca cigareta Aleksandra Mrkića.

Hapšenje Mrkića nije uspelo. Ispostavilo se da on nije u Crnoj Gori i da se nalazi u inostranstvu, na drugom kontinentu.

Veljoviću su u akciji stavljene lisice na ruke i on je zatim sproveden u Podgoricu. U istoj akciji uhapšeni su brat Aleksandra Mrkića – Nikola Mrkić i Podgoričanin Mujo Nikočević.

Prve vesti crnogorskih medija ukazivale su na to da je dugogodišnji direktor Uprave policije uhapšen zbog sumnje da je informacijama pomagao Mrkiću da krijumčari cigarete. Zatim je usledilo i zvanično oglašavanje Specijalnog tužilaštva Crne Gore.

Specijalni tužilac Vukas Radonjić saopštio je da je akcija hapšenja izvršena po nalogu ovog tužilaštva, kao i da je protiv uhapšenih Veljovića, Nikočevića i Nikole Mrkića, kao i protiv Aleksandra Mrkića, za kojim se traga, podneta krivična prijava zbog sumnje da su počinili više krivičnih dela: stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje.

"Dokazi protiv njih prikupljeni su i u saradnji sa Agencijom Evropske unije za saradnju organa za sprovođenje zakona – Evropol“, rekao je tužilac Radonjić i najavio da će se aktivnosti SDT-a i policije u tom predmetu nastaviti i narednih dana.

Oglasila se i Uprava policije saopštenjem da su sproveli akciju prema "licima koja se sumnjiče za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje“, kao i da su tokom akcije izvršili pretrese na 11 lokacija širom Crne Gore.

Sprečeno planirano ubistvo funkcionera iz sektora bezbednosti
 
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić posle hapšenja Veselina Veljovića saopštio je da je nekoliko dana ranije, prema operativnim podacima bezbednosnih službi, pripremano ubistvo jednog od visokih funkcionera koji se bavi sektorom bezbednosti. Ministar Adžić nije želeo da otkrije detalje pa ni informaciju čije ubistvo je planirano i sprečeno jer "predmet još nije zatvoren“, ali je naveo da su se pojedine osobe u prethodnih nekoliko dana "jasno stavile u zaštitu kriminalnih struktura“.
 

Tužilaštvo nije detaljnije objašnjavalo na koji način su u ovoj akciji sarađivali sa Evropolom, ali je vršilac dužnosti direktora Uprave policije Nikola Terzić posle akcije hapšenja saopštio je da su prepiske sa "Skaj“ aplikacije bile povod za formiranje predmeta u kojem su osumnjičeni Veljović, Nikočević i Mrkići...

Interesantno je da su nedavno crnogorske "Vijesti“ objavile prepisku sa kriptovane "Skaj" aplikacije u kojoj bezbednjak Petar Lazović, koji je uhapšen još prošle godine, pominje upravo Mrkića i Veljovića, i to u porukama koje razmenjuje sa vođom kavačkog klana Radojem Zvicerom.

Tako se, kako navode "Vijesti“, Lazović u avgustu 2020. godine pohvalio Zviceru kao i odbeglom kolegi Ljubu Miloviću da je navodno oduzeo kamion cigareta Mrkiću.

"Obalih onom sm***u od Mrkića 1248 paketa MAC-a... U PG, kod Tehnomaksa kamion... Biće VV ljut“, neke su od poruka koje je Lazović, dok je bio u aktivnoj službi, slao vođi kavačkog klana.

Aleksandar Mrkić – fabrike i pretnje

Odbegli Aleksandar Mrkić u crnogorskoj javnosti duže od decenije slovi za važnu kariku u organizaciji šverca cigareta za takozvani mojkovački klan.

O Mrkiću "Vijesti“ su pisale još početkom 2011. godine – kada je novinarka Olivera Lakić istraživala da li se u fabrici "Tara“ u Mojkovcu, ali i u skladištu u Donjoj Gorici proizvode, skladište i odatle krijumčare lažni brendovi cigareta. Ona je u tekstovima pisala da iza tog švercerskog posla stoje ljudi iz policije i Agencije za nacionalnu bezbednost.

Nakon toga, Lakićeva se našla na meti pretnji i napada. Prve pretnje stigle su početkom te godine od zaposlenog u mojkovačkoj fabrici Slavka Musića, koji je kasnije, zbog ugrožavanja sigurnosti, osuđen na četiri meseca zatvora. Za telefonske pretnje da će nauditi njoj i kćerki suđeno je nekadašnjem vozaču i šefu obezbeđenja Veselina Veljovića – Milenku Rabrenoviću, ali ga je sud oslobodio zbog nedostatka dokaza jer je utvrdio da su još dva člana njegove familije koristila telefon sa koga je prećeno.

Te, 2011. godine, tadašnji prvi policajac tvrdio je da fabrika cigareta u Mojkovcu, o kojoj se informisao kod svih državnih organa, radi po zakonu. Ubrzo posle te njegove zvanične izjave utvrđeno je da fabrika nije platila ni cent poreza opštini Mojkovac, da osim nekolicine Mojkovčana u njoj rade Bugari koji nisu registrovani u Ministarstvu unutrašnjih poslova i da se zbog sumnje da se radi o višemilionskom pranju novca, fabrikom u Mojkovcu bavi specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala. I iz Uprave za sprečavanje pranja novca tada je javno saopšteno da postoje milionske sumnjive transakcije.

Pritvor i odbrana osumnjičenih

Trojici uhapšenih u međuvremenu je najpre određen pritvor od 72 sata, a posle saslušanja i pritvor do 30 dana.

Uhapšeni Veljović na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu negirao je krivicu.

Nakon saslušanja, njegov branilac, advokat Nikola Martinović, rekao je da Veljovića terete za odavanje poverljivih informacija Aleksandru Mrkiću i to u periodu dok je bio savetnik za bezbednost bivšeg predsednika Mila Đukanovića, a ne dok je bio direktor Uprave policije.

Advokat Martinović objasnio je da tužilaštvo sumnja da je njegov klijent Mrkiću saopštio neke podatke koje je ovaj, navodno, mogao da koristi u svojim poslovnim konekcijama. Advokat, međutim, tvrdi da je to nemoguće i da tužilaštvo već ima dokaze da je Veljović protiv Mrkića vodio više policijskih akcija:

"Po njegovom nalogu su pretresane Mrkićeve fabrike u Mojkovcu, njihova skladišta u Podgorici... Nema nikakve sumnje da Veselin Veljović ni na jedan način nije pomogao Mrkiću da dobije bilo kakvu poverljivu informaciju, što tužilaštvo sumnja“, kazao je advokat Martinović posle saslušanja. On je rekao i da je policija prilikom pretresa Veljovićeve kuće tražila velike količine novca, skupocene satove, nakit, dokaze o uplatama, policijske spise...

"Ništa od toga nije nađeno jer nikada nije prekršio bilo koju zakonsku normu. To je danas saopštio i tužiocu, kao i da on nema nikakve krivice ni doticaja sa Aleksandrom Mrkićem i da ne postoji ništa što bi ga moglo inkriminisati za bilo koje krivično delo“, tvrdi advokat Martinović.

I druga dvojica uhapšenih, Mrkić i Nikočević, na saslušanju su negirali krivicu.

Posle saslušanja, sutkinja za istragu Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša je na predlog Specijalnog državnog tužilaštva svoj trojici osumnjičenih odredila pritvor i oni su sprovedeni u Istražni zatvor u Spužu.

Savetnica za odnose s javnošću Višeg suda Marija Raković izjavila je da je Veljoviću pritvor određen zbog opasnosti od bekstva i uticaja na svedoke, Nikoli Mrkiću zbog opasnosti od bekstva, a Nikočevicu zbog opasnosti od bekstva i ponavljanja krivičnog dela.

Odbeglom Aleksandru Mrkiću, kako je objasnila sutkinja Raković, na teret se stavlja krivično delo stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje, Veljoviću krivično delo stvaranje kriminalne organizacije, odnosno članstvo u njoj i zloupotreba službenog položaja, a Nikoli Mrkiću i Nikočeviću stvaranje kriminalne organizacije, odnosno članstvo u njoj.

Bivši direktor Uprave policije konkretno se tereti da je krajem 2020. godine dojavio Aleksandru Mrkiću poverljivu informaciju od koje je taj Nikšićanin imao korist u nelegalnom poslu – švercu cigareta. U to vreme, Veljović je bio savetnik za bezbednost tadašnjeg predsednika države Mila Đukanovića. Na tu poziciju Veljović je postavljen po odlasku iz policije.

Uhapšeni Nikočević i Nikola Mrkić terete se da su aktivno učestvovali u krijumčarenju cigareta, dok se odbegli Aleksandar Mrkić tereti da je organizovao šverc duvanskih proizvoda.

Era Veljovića: nerasvetljena ubistva i napadi na novinare

Crnogorski mediji Veselina Veljovića opisuju kao najmoćnijeg bezbednjaka od početka nezavisnosti Crne Gore. Njegovu "policijsku eru“, kao eru sa nizom nerasvetljenih ubistava, napada na novinare i krivičnih dela kojima je oštećena državna imovina.

Veljović je od leta 2007. do 2011. godine bio direktor Uprave policije, a potom je u periodu od 30. jula 2018. do 17. decembra 2020. godine u drugom mandatu bio prvi čovek crnogorske policije.

Tokom karijere na čelu bezbednosnog sektora Veselin Veljović od strane opozicionih partija, dela nevladinih organizacija i medija često je optuživan za netransparentnost, zloupotrebu policije i moći, bespogovornu političku lojalnost Milu Đukanoviću, ali i za umešanost u brojne slučajeve prodaje državne imovine.

Bivši glavni tužilac priveden zbog brze vožnje
 
Dan posle hapšenja Veselina Veljovića na meti policije, i to saobraćajne, našao se i bivši glavni specijalni tužilac Crne Gore Milivoje Katnić. On je, navodno, vozio automobili 121 kilometar na čas, u mestu Lužnica, na putnom pravcu Podgorica – Nikšić gde je ograničenje brzine 50 kilometara na sat. Službenici saobraćajne policije su zatim Katnića priveli u Sud za prekršaje, koji je bivšem glavnom specijalnom tužiocu izrekao novčanu kaznu od 150 evra zbog saobraćajnog prekršaja, kaznene bodove i zabranu upravljanja motornim vozilom.
 

Nakon okončanja prvog mandata Veljović je bio savetnik tadašnjeg predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića za oblast bezbednosti i odbrane, a u vreme vlade Mila Đukanovića od 2014. godine i sekretar Veća za nacionalnu bezbednost. U decembru 2020. posle razgovora sa tadašnjim potpredsednikom vlade Dritanom Abazovićem, Veljović je otišao iz policije i ponovo se našao u kabinetu bivšeg predsednika Mila Đukanovića. Na funkciji savetnika za bezbednost i odbranu Veljović je bio sve do 20. maja ove godine.

Njegovu "policijsku eru“ obeležio je i uspon crnogorskih organizovanih kriminalnih grupa. Na meti su bili i novinari. U maju 2004. godine ubijen je urednik "Dana“ Duško Jovanović, ali naručioci i direktni izvršioci nikada nisu pronađeni. U vreme Veljovićevog upravljanja policijom pretučen je novinar „Vijesti“ Tufik Softić u Beranama 2007, ali i organizovana sačekuša za direktora "Vijesti“ Željka Ivanovića u noći 1. septembra 2007. godine.

U vreme njegovog rukovođenja, 2011. godine, iz Uprave policije je u medije pušten, kako se ispostavilo, falsifikovani listing telefonskih razgovora tadašnjeg premijera Igora Lukšića. Tim listingom pokušana je kompromitacija premijera tako što se među pozivaocima našlo ime i osuđenog Darka Šarića. Iako je Lukšić, sa mesta premijera, insistirao na efikasnoj istrazi, nikada nije otkriveno ko je falsifikovao listing.

Veljović je nakon te afere, ali i pritisaka međunarodne zajednice, morao da ode sa čela UP.

Deo nevladinog sektora i medija godinama unazad je Veselina Veljovića dovodio i u vezu sa ugovorima o prodaji imovine u vlasništvu policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, a koji su na kraju ocenjeni kao štetni za državu.

Nasrtanje na kordon i hapšenje na Cetinju

U centru medijske pažnje, Veselin Veljović našao se i u rano ujutro 5. septembra 2021. na Cetinju, kada je uoči ustoličenja mitropolita Joanikija nasrnuo na policijski kordon. Uhapšen je istog dana zbog napada na službeno lice u vršenju službene dužnosti, nakon dva dana je pušten iz pritvora. U sudskom postupku je prvostepenom presudom oslobođen krivice, ali je Viši sud u Podgorici nedavno ukinuto tu odluku i vratio predmet na ponovno odlučivanje.

 

(Zahvaljujemo portalu "Dan" na ustupljenom video i foto materijalu).

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light intensity shower rain
20°C
07.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve